eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Telewizor z lepszymi kolorami

Telewizor z lepszymi kolorami

2006-08-27 00:03

Przeczytaj także: Jak wybrać telewizor?


Siatki dyfrakcyjne to żadna nowość. Używane są już w systemach projektorów oraz w światłowodach telekomunikacyjnych. Nowe siatki w przeciwieństwie do starych zrobione są z elastycznego polimeru. Ten gumowaty materiał zazwyczaj używany jest do budowania sztucznych mięśni dla robotów, które mają się zaciskać, gdy włącza się napięcie.

Kiedy czyste, białe światło z diody elektroluminescencyjnej (LED) uderza w siatkę, rozszczepia się ona pełną paletą barw, niczym tęcza wytworzona przez pryzmat. Stosując na sztucznych mięśniach różne napięcia, siatka zwiększa się i zmniejsza powodując, że wachlarz rozszczepionego światła przesuwa się to w jedną, to w drugą stronę.

Różne kolory mogą zostać odizolowane od tej palety barw, poprzez użycie malutkich, stałych dziurek, które są na przedzie siatki. Dostosowując napięcie w mięśniach możemy uformować różne części wszystkich barw w dziurze. Siatki za każdym z pixeli pozwalają zbiorowi kolorów na monitorze pomieszać się odtwarzając wszystkie kolory jakie może dostrzec ludzkie oko.

Udoskonalanie technologii

Naukowcy zbudowali próbny szereg 400 siatek położonych obok siebie. "Jest to taka sama gęstość, jaka używana jest w monitorach LCD" – powiedział BBC News Aschwanden.

Zespół pracuje obecnie nad oczyszczeniem ich eksperymentalnej konfiguracji i stara się zmniejszyć napięcie potrzebne do pracy systemu. W początkowej fazie eksperymentu "mięśnie" zużywały tysiąc woltów, ale teraz zespół zmniejszył je do 300. Dzięki temu technologia stała się bardziej atrakcyjna dla firm elektronicznych.

Aschwanden twierdzi, że pomysł może zostać wykorzystany na wiele sposobów w mikroskopach, komunikacji światłowodowej, jaki i w produkcji monitorów. "Strojenie lub sterowanie światłem jest głównym celem wszystkich systemów optycznych" – powiedział – "Ta technologia oferuje tani i precyzyjny sposób by to robić".

Prace prowadzone są pod przewodnictwem profesora Andreasa Stemmera z Swiss Federal Institute of Technology. Zostały one opublikowane w amerykańskim czasopiśmie Optics Letters.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: