eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › A. Silberschatz, P. B. Galvin: "Podstawy systemów operacyjnych" - recenzja książki

A. Silberschatz, P. B. Galvin: "Podstawy systemów operacyjnych" - recenzja książki

2003-04-21 20:47


W części piątej przedstawione są w czterech obszernych rozdziałach podstawowe pojęcia dotyczące systemów rozproszonych. W rozdziale piętnastym poznajemy ogólną strukturę systemu rozproszonego; podano definicje, motywacje do budowania systemów rozproszonych, a także sposoby fizycznego połączenia komputerów (topologie sieci) oraz rodzaje sieci komputerowych, filozofię komunikacji sieciowej i sposoby przesyłania informacji. Rozdział szesnasty dotyczy ogólnej struktury systemów rozproszonych, w tym sieciowych systemów operacyjnych, przedstawiono także usługi telnet i FTP, pewne rozproszone systemy operacyjne oraz problemy z nimi związane.

W rozdziale siedemnastym omówiono różne sposoby projektowania oraz realizacji rozproszonego systemu plików. Podano liczne przykłady takich systemów plików.

Rozdział osiemnasty poświęcony jest ważnym zagadnieniom związanym z mechanizmem synchronizacji w systemach rozproszonych oraz metodom postępowania z zakleszczeniami i tym podobnymi problemami.

Część szósta dotyczy tak ważnych w obecnej dobie problemów, jak ochrona (czyli kontrola dostępu procesów i użytkowników do zasobów, którymi dysponuje system operacyjny) i bezpieczeństwo (rozumiane jako zabezpieczenie zasobów przed nieuprawnionym użytkowaniem - przede wszystkim przed zniszczeniem i poznaniem przez osoby trzecie). Mamy tu omówienie zabezpieczeń w różnych systemach (UNIX, MULTICS, Windows NT) i popularnych rodzajów zagrożeń (jak: robaki, boczne wejścia, konie trojańskie i wirusy).

Ostatnia część to bardzo szczegółowe (także w aspekcie historycznym) omówienia następujących systemów operacyjnych: UNIX, Linux, Windows NT oraz ogólniejsze omówienia mniej popularnych systemów operacyjnych (Atlas, XDS-940, THE, RC 4000, CTSS, MULTICS, OS/360, Mach).

Wszystkie pojęcia przedstawiane w książce ilustrowane są przykładami pochodzącymi z rzeczywistych systemów operacyjnych, szczegółowo omawiane są algorytmy pojawiające się w każdym z rozdziałów, a przydatną cechą książki jest bogactwo rycin i schematów, dzięki którym łatwiej przyswoić sobie prezentowane zagadnienia.

Każdy rozdział kończy się zestawem zadań - co czyni z tej książki wspaniały podręcznik studencki (według którego także łatwo można poprowadzić wykład i ćwiczenia) - oraz uwagami bibliograficznymi, w których możemy znaleźć mnóstwo odnośników do literatury dotyczącej zagadnień z danego rozdziału (ogółem w książce wymienionych jest 450 pozycji bibliograficznych).

Książka jest przeznaczona dla osób zawodowo zajmujących się informatyką, szczególnie dla programistów i dla kandydatów na programistów. Niewątpliwie przyda się również studentom informatyki, jako podstawowy podręcznik do przedmiotu 'Systemy operacyjne'. Będzie także cenną pozycją w biblioteczce każdego, kto chce wiedzieć, jak naprawdę działają komputery.

poprzednia  

1 2

oprac. : J. Bylina, B. Bylina / Gazeta IT Gazeta IT

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: