eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Nieruchomości komercyjne w Polsce. Jaka kondycja i nastroje?

Nieruchomości komercyjne w Polsce. Jaka kondycja i nastroje?

2020-02-13 00:41

Nieruchomości komercyjne w Polsce. Jaka kondycja i nastroje?

Inwestorzy szukają alternatyw dla nieruchomości handlowych © nespix - Fotolia.com

RICS publikuje najnowsze wieści na temat tego, jak radzą sobie nieruchomości komercyjne w Polsce (Q4 2019: Poland Commercial Property Monitor). Okazuje się, że bieżąca sytuacja jest zróżnicowana w zależności od sektora. O ile bowiem biura i magazyny ciągle nie mogą narzekać na brak zainteresowania ze strony inwestorów, o tyle już na rynku nieruchomości handlowych widoczne jest pewne spowolnienie, co związane jest między innymi z osiągniętą przez niego dojrzałością.

Przeczytaj także: Nieruchomości komercyjne w Polsce coraz bardziej płynne

Jak wynika z komunikatu dotyczącego najnowszego badania RICS, ze względu na obniżenie popytu ze strony najemców w sektorze handlowym, na które to wskazało aż 30% respondentów badania, w ostatnich trzech miesiącach minionego roku wskaźnik Occupier Sentiment Index pikował z poziomu +9 do +1. Jednocześnie w sektorze biurowym oraz przemysłowym odnotowano wzrosty.

Wspomniana powyżej sytuacja nie przełożyła się jednak na spadek dostępności powierzchni, która rośnie we wszystkich analizowanych obszarach rynku nieruchomości komercyjnych i sprawia, że wynajmujący dokładają starań, aby powiększać wachlarz zachęt dla najemców.

Autorzy komunikatu spodziewają się również, że najbliższy rok przyniesie wzrost czynszów o ok. 3% w przypadku najbardziej atrakcyjnych powierzchni biurowych i przemysłowych, przy czym prognoza ta została nieco obniżona w stosunku do wyników za III kw. W pozostałych podsektorach rynku nieruchomości komercyjnych spodziewany jest brak zmian albo tendencja nieznacznie negatywna; w przypadku czynszów w obszarze drugorzędnych nieruchomości handlowych przewiduje się spadek o 4%.

fot. nespix - Fotolia.com

Inwestorzy szukają alternatyw dla nieruchomości handlowych

Coraz wyraźniej słabnie kondycja nieruchomości handlowych, w przypadku powierzchni biurowych i magazynowych tendencje są w miarę stabilne.


Wskaźnik Investment Sentiment Index w IV kw. wzrósł do poziomu +14, przy poprzednim odczycie na poziomie +10. Niemniej jednak jego umiarkowanie dodatnia wartość nadal wskazuje na ograniczoną koniunkturę. Jednocześnie w omawianym kwartale liczba zapytań ze strony inwestorów znacząco wzrosła w przypadku nieruchomości biurowych i magazynowych. Sytuacja jest odwrotna w segmencie detalicznym – był to drugi kolejny kwartał spadku popytu ze strony inwestorów.

W nadchodzących 12 miesiącach spodziewane są zdecydowane wzrosty wartości kapitałowych powierzchni biurowych i magazynowych, ale dla większości pozostałych kategorii prognozy pozostają niezmienione. Wyjątkiem jest rynek drugorzędnych nieruchomości handlowych, gdzie oczekiwania respondentów pozostają negatywne.
“Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce jest w bardzo dobrej kondycji. W samej Warszawie w 2019 r. wynajęto 878 000 m kw. powierzchni biurowej, co było najwyższym wynikiem w historii. Rekord padł również na rynku inwestycyjnym, na którym wartość transakcji w zeszłym roku wyniosła blisko 7,8 mld euro. Oprócz bardzo silnego sektora biurowego i niesłabnącego zainteresowania nieruchomościami magazynowymi obserwujemy rozwój alternatywnych klas aktywów. W 2019 r. sfinalizowano największą transakcję portfelową w segmencie prywatnych domów studenckich, a zainteresowanie międzynarodowych inwestorów zakupem polskich spółek deweloperskich może zwiastować rozwój projektów dedykowanych instytucjonalnemu najmowi mieszkań” – powiedział Kamil Kowa MRICS, członek zarządu i dyrektor działu Corporate Finance & Valuation w Savills Polska.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: