eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Ariana Grande na przynętę. Złośliwe oprogramowanie żeruje na Grammy 2020

Ariana Grande na przynętę. Złośliwe oprogramowanie żeruje na Grammy 2020

2020-01-30 12:30

Ariana Grande na przynętę. Złośliwe oprogramowanie żeruje na Grammy 2020

Muzyka © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

O tym, że cyberprzestępcy nader chętnie wykorzystują popularność wydarzeń sportowych czy kulturalnych, wiadomo nie od dziś. Wabikiem na ofiary bywają Igrzyska Olimpijskie, międzynarodowe rozgrywki w piłkę nożną, ale również gale wręczenia nagród muzycznych. Potwierdzeniem tego są najnowsze doniesienia firmy Kaspersky, które dowodzą wzmożonej aktywności atakujących w zakresie wykorzystywania nazwisk artystów oraz utworów nominowanych do tegorocznej nagrody Grammy.

Przeczytaj także: Mały biznes nie jest nietykalny

Powiedzenie, że muzyka łagodzi obyczaje zdecydowanie nie znajduje zastosowania w odniesieniu do cyberprzestępców. Jak się bowiem okazuje, ci ostatni bardzo chętnie posługują się nazwiskami piosenkarzy w celu rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania, które ukrywają w plikach zawierających utwory muzyczne i klipy z teledyskami.

Wyraźnym tego potwierdzeniem jest ostatnie badanie firmy Kaspersky, w którym przeanalizowano nazwiska i tytuły utworów artystów nominowanych do Grammy 2020 pod kątem złośliwego oprogramowania. Prace badaczy uwieńczyło znalezienie 30 982 szkodliwych plików, które żerowały na popularności nazwisk artystów lub ich utworów muzycznych. Zetknęło się z nimi 41 096 użytkowników stosujących produkty firmy Kaspersky.

fot. mat. prasowe

Artyści i utwory nominowane do Grammy analizowane pod kątem szkodliwego oprogramowania

Na pierwszym miejscu Ariana Grande ze swoim przebojem 7 Rings


Jak wynika z analizy, jako przykrywkę dla szkodliwych plików wykorzystywano najczęściej takie nazwiska jak Ariana Grande, Taylor Swift oraz Post Malone – ponad połowa (55%) wykrytych szkodliwych plików miała nazwy związane z tymi artystami.

fot. mat. prasowe

Szkodliwe pliki wykorzystujące nazwiska artystów nominowanych do Grammy

Cyberprzestępcy chętnie żerują na popularności Ariany Grande i Taylor Swift


Liczba prób pobrania lub uruchomienia plików zawierających nazwiska tych twórców znacznie wzrosła w przypadku niemal wszystkich artystów objętych badaniem.

fot. mat. prasowe

Ataki na użytkowników wykorzystujące pliki z nazwiskami artystów nominowanych do Grammy

Wabikiem na ofiarę najczęściej są Ariana Grande, Taylor Swift oraz Lana Del Rey


Związek między wzrostem popularności a wykorzystującą ją szkodliwą aktywnością jest wyraźnie widoczny w przypadku nowych artystów, takich jak Billie Eilish, nastoletniej wokalistki, która zyskała ogromną popularność w 2019 r. Liczba użytkowników, którzy pobrali szkodliwe pliki z jej nazwiskiem, wzrosła niemal dziesięciokrotnie w stosunku do 2018 r., z 254 do 2 171, podczas gdy liczba rozprzestrzenionych unikatowych szkodliwych plików zwiększyła się z 221 do 1 556. Jednak o ile nominacja do prestiżowej nagrody oraz związana z tym rozpoznawalność wpływa na wzrost zainteresowania konkretnymi artystami, a w efekcie na wzrost szkodliwej aktywności, związek ten nie występował w odniesieniu do artystów o ugruntowanej pozycji, takich jak Lady Gaga, w przypadku której również nastąpił wzrost liczby ataków wykorzystujących nazwisko wokalistki.

fot. mat. prasowe

Szkodliwa aktywność związana z piosenkarką Billie Eilish

Popularność Billie Eilish jako wabika na ofiary znacznie wzrosła


Firma Kaspersky zbadała również, które płyty i utwory nominowane do nagrody Grammy w 2019 r. przyciągnęły największą uwagę cyberprzestępców. Najwięcej ataków przy użyciu złośliwego oprogramowania wykorzystywało utwór „Sunflower” Posta Malone’a, „Talk” Khalida oraz „Old Town Road” Lil Nas X.
Cyberprzestępcy wiedzą, co jest popularne, i zawsze starają się zarobić na cudzej sławie. Muzyka, obok programów telewizyjnych, to jedna z najpopularniejszych form rozrywki, a tym samym atrakcyjny sposób rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania, chętnie wykorzystywany przez cyberprzestępców. Jednak wraz ze wzrostem liczby użytkowników subskrybujących platformy streamingowe, które nie wymagają pobrania pliku w celu słuchania muzyki, spodziewamy się spadku szkodliwej aktywności związanej z tego rodzaju zawartością – powiedział Anton Iwanow, analityk ds. cyberbezpieczeństwa z firmy Kaspersky.

Jak chronić się przed szkodliwymi programami podszywającymi się pod pliki z popularną muzyką:


  • Jeśli chcesz słuchać lub pobrać utwory sławnych artystów, korzystaj z godnych zaufania serwisów. Ewentualnie poszukaj autoryzowanej strony z darmową muzyką, na której można legalnie pobrać utwory.
  • Unikaj podejrzanych odsyłaczy obiecujących bezpłatnie ekskluzywną zawartość muzyczną. Sprawdź oficjalne konta muzyków w mediach społecznościowych lub czytaj godne zaufania blogi muzyczne, aby upewnić się, że taka zwartość rzeczywiście istnieje.
  • Przyjrzyj się rozszerzeniu pobieranego pliku. Nawet jeśli zamierzasz pobrać plik audio lub wideo z zaufanego i legalnego źródła, zwróć uwagę na to, czy plik posiada rozszerzenie MP3, AVI, MKV lub MP4. W żadnym razie nie może to być EXE ani LNK.
  • Stosuj skuteczne rozwiązanie zabezpieczające w celu zapewnienia sobie wszechstronnej ochrony przed szerokim wachlarzem zagrożeń.


Informacje o badaniu
Badanie obejmowało tytuły nominowane w kategoriach najlepszy album oraz najlepszy utwór roku, a także nazwy artystów, którzy wykonywali lub skomponowali muzykę w przynajmniej jednej z dwóch głównych kategorii: najlepszy album oraz najlepszy utwór roku. Łącznie przeanalizowano 14 artystów/zespołów oraz 13 albumów.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: