eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Pożar, kradzież i wybuchy gazu. Tego boimy się najbardziej

Pożar, kradzież i wybuchy gazu. Tego boimy się najbardziej

2020-01-30 12:11

Pożar, kradzież i wybuchy gazu. Tego boimy się najbardziej

Najbardziej boimy się pożaru ©  Kzenon - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

O własne cztery kąty boi się niemal każdy z nas. Nie jest zatem żadnym zaskoczeniem, że przed dłuższym wyjazdem podejmujemy kroki, które mają zapewnić nam spokojną głowę, a naszemu domostwu - bezpieczeństwo. Nierzadko również wracamy, aby sprawdzić, czy zamknęliśmy drzwi lub wyłączyliśmy żelazko. Największe obawy wzbudza w nas pożar, a najmniejsze możliwość osunięcia się ziemi - wynika z analizy przeprowadzonej przez rankomat.pl.

Przeczytaj także: Sezon grzewczy - czas na ubezpieczenie mieszkania od pożaru

Jak czytamy w komunikacie z badania zrealizowanego na zlecenie rankomat.pl, Polacy w największym stopniu obawiają się pożaru - takiego wskazania dokonało aż 62% przebadanych respondentów. Na kolejnych miejscach rankingu największych zagrożeń znajdują się kradzieże i włamania, zalania, uderzenia pioruna oraz wybuchy gazu.

To, na jakie zagrożenia wskazujemy, uzależnione jest między innymi od posiadanego wykształcenia. I tak np., 69% osób z wykształceniem wyższym boi się pożaru i 59% włamania. W przypadku osób z niepełnym lub podstawowym wykształceniem ta obawa występuje tylko u 46% w odniesieniu do pożaru i 32% w przypadku włamania. Może to wynikać z poziomu świadomości i najczęstszych zagrożeń, które występują w skupiskach miejskich preferowanych przez tę grupę.

fot. mat. prasowe

Czego Polacy boją się najmniej?

W społeczeństwie nie widać raczej strachu przed osunięciem ziemi.


Dla odpowiedzi wybieranych przez respondentów znaczenie ma również rodzaj posiadanej nieruchomości - właściciele domów zdecydowanie częściej podkreślają obawę przed huraganami i piorunami, z kolei właściciele mieszkań przed zalaniem.

Przykre doświadczenia


Obawy przed zagrożeniami biorą się z przykrych doświadczeń. 41% Polaków przyznaje, że w ciągu ostatnich 5 lat jego nieruchomość doznała szkody. Najczęstszą jej przyczyną było zalanie (18%). Na drugim miejscu znalazła się powódź lub ulewne deszcze (7%), a na trzecim włamanie i przepięcie (6%). Pożar przytrafił się tylko 4% z nas, tak samo jak wybuch gazu i uderzenie pioruna, które także mogą wzniecić płomienie. Jeśli jednak wziąć pod uwagę tylko tych, którzy doświadczyli szkody, to w 44% przypadków było to zalanie, w 17% powódź lub ulewne deszcze, a w 15% włamanie lub przepięcie. Wraz z wielkością miasta wzrasta liczba wskazań doświadczonych szkód, mimo to na wsi powódź miała miejsce 4 razy częściej niż w małych miastach i 3 razy częściej niż w dużych.

fot. mat. prasowe

Jakie zdarzenie przytrafiło ci się w ciągu ostatnich 5 lat?

Polacy najczęściej doświadczają zalania.


Niemal połowa Polaków pozostawia dobytek zaufanym osobom


Prawie 70% rodaków deklaruje, że zdarza im się wrócić do domu, aby sprawdzić, czy zamknęli drzwi, zgasili światło, zakręcili gaz, lub wyłączyli jakieś urządzenie. Przed dłuższym wyjazdem najczęściej sprawdzamy okna i drzwi balkonowe, czy na pewno są zamknięte (73%). Niewiele mniej osób wypina urządzenia z gniazdek (70%). Kolejną czynnością jest zakręcenie zaworu wody (64%). Pozostałymi zabezpieczeniami są: zakręcenie zaworu gazu (56%), zostawienie komuś kluczy(49%), wyłączenie ogrzewania (41%), wyłączenie bezpieczników (25%) i zapalenie światła (9%). Tylko 2% Polaków nie wykonuje żadnej z powyższych czynności. Częściej decydują się na nie mężczyźni. Aż 22% więcej z nich zostawia klucze sąsiadom lub bliskim, aby doglądali mieszkania. 15% więcej także sprawdza zawory, wtyczki, drzwi i okna.

fot. mat. prasowe

Czy zdarza ci się wracać do domu, aby upewnić się, że jest bezpieczny?

Większość respondentów przyznaje, że wraca, aby sprawdzić, czy ich mieszkanie jest bezpieczne.


fot. mat. prasowe

Czynności wykonywane przed dłuższym urlopem

Nawykiem 73% badanych jest sprawdzanie, czy drzwi i okna są dobrze zamknięte.


Przezorny zawsze ubezpieczony


Z obawą o swój dom idzie także potrzeba jego ubezpieczenia. 69% Polaków deklaruje, że posiada polisę, która chroni nieruchomość przed pożarami, czyli naszą największą obawą. 58% z nas ubezpiecza się na wypadek kradzieży, a 57% od zalania. Innymi zagrożeniami, przed którymi chronimy się, są: przepięcia, powódź lub ulewne deszcze, dewastacja, upadek drzewa lub masztu. Częściej na polisę decydują się mężczyźni, zwłaszcza w przypadku włamania. 16% mniej kobiet deklarowało tego typu zabezpieczenie.

fot. mat. prasowe

Jakie ubezpieczenie posiadasz?

2/3 respondentów deklaruje posiadanie ubezpieczenia od pożaru.- Mieszkania i domy to najcenniejsza część naszego majątku, często stanowiąca dorobek naszego życia. Pomimo tego, wiele osób nie pamięta o ich ubezpieczeniu - dużo częściej ubezpieczamy nasze samochody, pomimo że ich utrata nie byłaby tak dotkliwa jak utrata dachu nad głową. Tymczasem średnia cena polisy dla domu czy mieszkania jest o ponad połowę niższa niż koszt ubezpieczenia samochodu – komentuje Tomasz Masajło Prezes Zarządu Rankomat.

Dane pochodzą z badania “Bezpieczeństwo w domu”, które zostało przeprowadzone na zlecenie rankomat.pl przez WAVEMAKER na grupie N=303 w wieku 18-64 lat.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: