eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Ustawienia monitora i co jeszcze? Jak dbać o oczy?

Ustawienia monitora i co jeszcze? Jak dbać o oczy?

2019-10-30 09:21

Ustawienia monitora i co jeszcze? Jak dbać o oczy?

Monitor iiyama © fot. mat. prasowe

Natura nie przystosowała nas ani do siedzącego trybu życia, ani też do bezustannego wpatrywania się w monitor. Nic dziwnego, że spora rzesza z nas uskarża się na bóle kręgosłupa i zmęczenie wzroku. O ile w tych pierwszych przyda się konsultacja ze specjalistą, o tyle już w drugim przypadku ulgę możemy przynieść sobie sami. Niekiedy wystarczy bowiem pamiętać o kilku istotnych zaleceniach, aby nasze oczy pozostały w dobrej kondycji przez długie lata.

Przeczytaj także: Ergonomia pracy z komputerem

Ćwicz mięśnie oka


Wprawdzie może to brzmieć poważnie, jednak w praktyce nie jest niczym skomplikowanym. Warto mieć świadomość, że praca przed monitorem jest z punktu widzenia naszego oka dokładnie tym samym, co chociażby wielogodzinne wpatrywanie się w ścianę. Sprawia zatem, że pracy zaprzestają mięśnie odpowiadające za akomodację, a więc dostosowanie się oka do oglądania przedmiotów usytuowanych w różnych odległościach. Po latach spędzonych przed monitorem mięśnie te się osłabiają, a my zaczynamy mieć problemy z widzeniem.

Co zrobić, aby tego uniknąć? Wystarczy proste, wykonywane przez kilka minut dziennie ćwiczenie. Należy skupić wzrok na przedmiocie usytuowanym nie dalej niż pół metra od siebie, następnie zatrzymać go na czymś położonym w tej samej linii, ale o minimum 3 metry dalej, a następnie powrócić do bliższego przedmiotu. Wykonać kilka, kilkanaście powtórzeń. Proste i skuteczne - w ten sposób zmuszamy mięśnie do pracy i utrzymujemy je w dobrej kondycji.

fot. mat. prasowe

Monitor iiyama

Podczas pracy z monitorem potrzebne są przerwy – wystarczy 5 min. na godzinę.


Przerwy w pracy


Podczas pracy z monitorem potrzebne są przerwy – wystarczy 5 min. na godzinę. W tym czasie możemy robić cokolwiek innego niezwiązanego z patrzeniem na monitor. Na przykład opisane wyżej ćwiczenia. Chodzi tu o to, aby rozruszać unieruchomione mięśnie gałki ocznej i szyi. Należy wstać, wyprostować kręgosłup i poruszać szyją na wszystkie strony. Zajmie to tylko chwilę.

Mruganie


Normalnie mrugamy 12-20 razy na minutę. Tymczasem podczas pracy z monitorem, jak również wpatrywania się w dowolny obiekt, spada częstotliwość mrugania. „Rekordziści” potrafią mrugać raz na minutę. Oznacza to, że oko jest rzadziej czyszczone i nawilżane. Dlatego niektóre osoby muszą korzystać z kropel do oczu, zwłaszcza w klimatyzowanych i nienawilżanych pomieszczeniach. Warto pamiętać o tym istotnym odruchu i co jakiś czas pomrugać oczami.

Ustawienie monitora


Kupując monitor często oszczędzamy na podstawie wybierając model najprostszy, który oferuje wyłącznie ograniczone możliwości regulacji. Tymczasem górna krawędź monitora powinna znajdować się na wysokości naszego wzroku. Jeżeli będzie wyżej mięśnie szyi będą musiały cały czas pracować w niekorzystny sposób co w krótkim czasie doprowadzi do bólu. Dlatego warto prawidłowo ustawić monitor. Jeżeli nie można regulować jego wysokości zazwyczaj pomaga położona pod monitorem ryza papieru do drukarki.

Wiele monitorów firmy iiyama można kupić w dwóch wersjach: z prostą podstawą oferującą ograniczony zakres regulacji i z podstawą umożliwiającą regulację wysokości ekranu i obracanie go o 90 stopni (pivot).

Podobnie nie wolno ustawiać monitora na którym dużo i często pracujemy w pozycji innej niż na wprost naszego tułowia. Monitor ustawiony na boku wymaga ciągłego skręcania szyi co po kilku latach takiej pracy doprowadza do bólu.

Jasność i kontrast


Typowy monitor umożliwia ustawienie jasności do 200 kandeli, te dla graczy nawet do 450. Pomiary jakości obrazu przeprowadza się przy wartości 120. Prawidłowa jasność jaką należy ustawić do pracy zależy oczywiście od tego jak jasno jest w pomieszczeniu, ale zazwyczaj mieści się w przedziale 10-40 procent zakresu regulacyjnego monitora. Jasność i kontrast należy ustawić na minimalnym poziomie niezbędnym do komfortowej pracy. Praktycznie na granicy, w której obraz robi się szary. Co prawda początkowo wygląda to nieatrakcyjnie, ale szybko się do tego przyzwyczaimy a zbyt jasno ustawiony monitor potrafi już po kilku godzinach wywołać bardzo nieprzyjemny ból głowy.

Częstotliwość odświeżania


W wypadku monitorów kineskopowych ważnym parametrem była częstotliwość odświeżania, czyli to jak często obraz wyświetlany na ekranie był rysowany od początku w ciągu sekundy. Za minimalną wartość uznawano 75 Hz, pożądaną było 100 Hz. Tymczasem w wypadku monitorów LCD standardem jest 60 Hz i nie ma w tym niczego złego. Jest to związane z konstrukcją ekranu – monitory kineskopowe migały i wysoka częstotliwości ograniczała falowanie natężenia światła. Monitory LCD nie migają dlatego niska częstotliwość nie wpływa negatywnie na użytkownika.

Wysokie częstotliwości odświeżania LCD – 75, 120, 144, 200 Hz spotykane głównie w monitorach gamingowych pojawiają się tam z zupełnie innego powodu – dla zapewnienia większej płynności obrazu.

Podświetlenie flicker free


Opisane powyżej zjawisko braku migotania w ekranach LCD jest nie do końca prawdziwe. Prawdą jest to, że ekran LCD nie miga, ale ekran LCD jednak nie świeci (z wyjątkiem OLED-ów), on tylko blokuje i przepuszcza światło. Natomiast system podświetlania LCD faktycznie potrafi migać, choć natura tego zjawiska jest zupełnie inna niż wy wypadku urządzeń kineskopowych.

Migotanie systemu podświetlania wykorzystywane jest do sterowania jasnością ekranu. Jeżeli diody podświetlające nie będą włączone cały czas a np. 50% czasu pracy, to wówczas średnia jasność ekranu spadnie o połowę. Diody migają zazwyczaj z częstotliwością 200 Hz więc jest to niewidoczne, ale niektóre osoby narzekają na bóle głowy. Dlatego stworzono system Flicekr Free, w którym jasnością diod steruje się nie poprzez ich włączanie i wyłączania a zmieniając natężenie prądu stałego zasilającego je i w efekcie redukując ich jasność.

Niebieskie podświetlanie


Ostatnim, ale wcale nie najmniej ważnym elementem jest redukcja niebieskiej składowej światła, czyli zakresu fal od 380 do 500 nm. W przyrodzie ilość światła niebieskiego w świetle słonecznym zmniejsza się wieczorem i człowiek przystosowany jest do tego rytmu. Niebieskie światło wytwarzane przez ekrany LCD hamuje wydzielanie melatoniny, która zapewnia zdrowy sen. Praca z ekranami wieczorem prowadzi więc do zaburzenia dobowego cyklu i problemów ze snem.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Monitor Samsung LC32F39M

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: