eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najbardziej inteligentne przedsiębiorstwa bazują na IoT

Najbardziej inteligentne przedsiębiorstwa bazują na IoT

2019-10-17 15:01

Najbardziej inteligentne przedsiębiorstwa bazują na IoT

IoT © NicoElNino - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Czy współczesne firmy są smart? Ile organizacji zdaje się zasługiwać na miano inteligentnego przedsiębiorstwa? Jaka wizja IoT im przyświeca? Co robią, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo? Odpowiedzi na te i inne pytania przynoszą wyniki "Intelligent Enterprise Index" (Wskaźnik inteligentnego przedsiębiorstwa) - trzeciej już edycji globalnej ankiety, którą przeprowadziła firma Zebra Technologies Corporation. Okazuje się, że obecnie inteligentne rozwiązania wdraża rekordowe 61% firm. Dla porównania, w zeszłorocznej ankiecie takiej odpowiedzi udzieliła niespełna połowa badanych.

Przeczytaj także: Inteligentne przedsiębiorstwa rosną w siłę

Indeks Intelligent Enterprise obrazuje, na jakim etapie znajdują się firmy, które pretendują do miana inteligentnych przedsiębiorstw. Jego autorzy analizują, jak badanym firmom udaje się łączyć rzeczywistość ze światem cyfrowym, aby zwiększyć widoczność zasobów i procesów, poprawić wydajność oraz przyspieszać wzrost. Wskaźnik uwzględnia aż 11 kryteriów, w tym np. wizję przedsiębiorstwa w zakresie IoT, poziom wdrożenia, zarządzanie danymi czy inteligentną analizę.

Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy najbardziej imponujący wynik stał się udziałem sektora detalicznego, który - skupiając się na w/w kryteriach i działając w warunkach silnej presji na coraz to wyższą jakość obsługi klienta - zdołał awansować z samego końca rankingu niemal na jego szczyt, ustępując tylko służbie zdrowia.

W ciągu ostatniego roku wzrosła też liczba przedsiębiorstw z indeksem wynoszącym co najmniej 75 punktów, który pozwala uznać je za prawdziwie „inteligentne”. W 2019 r. próg ten przekroczyło 17 proc. organizacji zatrudniających co najmniej 250 pracowników w porównaniu z zaledwie 11 proc.w roku ubiegłym. Co ciekawe, 37 proc. ankietowanych firm z sektora MŚP zatrudniających 50-249 pracowników uzyskało wynik 75 lub więcej punktów. Oznacza to, że małe i średnie przedsiębiorstwa z wizją IoT są często bardziej „inteligentne” niż duże korporacje.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik Inteligentnego Przedsiębiorstwa

61% badanych jest w trakcie realizacji działań przybliżających je do miana Inteligentnego Przedsiębiorstwa.


– Gdy trzy lata temu wprowadziliśmy wskaźnik inteligentnego przedsiębiorstwa, wiele firm próbowało dopiero zrozumieć, jak najlepiej wdrożyć rozwiązania IoT i osadzić je w kontekście posiadanej infrastruktury – mówi Drew Ehlers, Global Futurist w Zebra Technologies. – Aktualnie obserwujemy wzrost zainteresowania poprawą przejrzystości operacyjnej i zapewnieniem wygodniejszego dostępu do wartościowych danych biznesowych także na obrzeżach organizacji. Moim zdaniem to właśnie z tego względu coraz więcej firm angażuje się w realizację planów związanych z IoT, czemu będzie zapewne towarzyszyć wzrost inwestycji w perspektywie kilku najbliższych lat.

fot. mat. prasowe

Wizja IoT

86% firm przewiduje wzrost wydatków w tym zakresie w przeciągu od roku do dwóch lat.


NAJWAŻNIEJSZE WNIOSKI


  • Tempo wdrażania rozwiązań IoT rośnie i sprawia, że firmy stają się bardziej inteligentne. Zagregowany wskaźnik inteligentnego przedsiębiorstwa, który w roku 2019 wyniósł 61,5 pkt., rośnie wraz z przechodzeniem coraz większej liczby firm z fazy analizy w fazę wdrożenia. W porównaniu z rokiem ubiegłym to wzrost o prawie 6 punktów, a zawdzięczamy go coraz większym korzyściom z inteligentnych rozwiązań czerpanym przez firmy z sektora handlu detalicznego oraz transportu i logistyki. To także wzrost o ponad 9 punktów w porównaniu z rokiem 2017, w którym zadebiutował ten wskaźnik. Spośród wszystkich regionów największy roczny wzrost „inteligencji” przedsiębiorstw na tle 2018 r. uzyskał region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA).
  • Stały wzrost inwestycji w rozwiązania IoT i inne platformy technologiczne bazujące na danych. W roku 2019 średnie globalne wydatki przedsiębiorstw kształtowały się na poziomie 6,4 mln dolarów, co oznaczało wzrost o 39 proc. w zestawieniu z rokiem ubiegłym. 86 proc. firm przewiduje wzrost wydatków w ciągu najbliższych 2 lat, a ponad połowa respondentów szacuje, że poziom inwestycji w ich przedsiębiorstwach wzrośnie w przedziale od 21 do ponad 50 proc.. 77 proc. przedsiębiorstw z rynku EMEA spodziewa się wzrostu poziomu inwestycji w rozwiązania IoT oraz mobilność w ciągu najbliższych 2 lat.
  • Liczba wdrożeń rozwiązań bazujących na wartościowych danych wyraźnie rośnie. 46 proc. respondentów aktualnie wdraża rozwiązania IoT w swoich firmach w skali globalnej, co stanowi wzrost o 38 proc. w porównaniu z rokiem 2018. Kolejne 32 proc. respondentów spodziewa się przejścia do fazy wdrożeń regionalnych. 45 proc. respondentów z regionu EMEA aktualnie wdraża rozwiązania IoT w skali firmy. To wzrost o 6 punktów procentowych na tle roku ubiegłego. Jeśli uwzględnimy przedsiębiorstwa zmierzające do fazy wdrożenia globalnego, liczba ta wzrośnie do 66 proc.
  • Z uwagi na wysoki priorytet bezpieczeństwa firmy delegują coraz więcej zasobów do stałego monitorowania systemów danych. Aktualnie 62 proc. organizacji stale monitoruje bezpieczeństwo swoich rozwiązań IoT w celu zapewnienia spójności systemów i poufności danych. To wzrost o 4 punkty procentowe w porównaniu z rokiem ubiegłym i o 13 punktów procentowych. w porównaniu z rokiem 2017. Dwa lata temu tylko 49 proc. firm dysponowało protokołem bezpieczeństwa dotyczącym stałego monitorowania systemów, a 47 proc. monitorowało swoje systemy sporadycznie.
    Aktualnie 62 proc. przedsiębiorstw z regionu EMEA stale monitoruje bezpieczeństwo swoich rozwiązań IoT w celu zapewnienia spójności systemów i poufności danych. W roku 2018 takie firmy stanowiły 48 proc. spośród przebadanych. To wzrost o 14 punktów procentowych..
  • Firmy decydują się na współpracę z jednym partnerem będącym dostawcą inteligentnych rozwiązań. Prawie połowa (49 proc.) respondentów deklaruje współpracę z jednym partnerem strategicznym, który kompleksowo zarządza ich inteligentnym rozwiązaniem, w tym komponentami i usługami świadczonymi przez firmy zewnętrzne. 43 proc. ankietowanych z regionu EMEA deklaruje współpracę z jednym partnerem strategicznym, których zarządza ich rozwiązaniami IoT, co stanowi wzrost o 10 punktów procentowych w porównaniu z rokiem ubiegłym.
  • Respondenci z sektora MŚP osiągają wyższy wskaźnik inteligencji w porównaniu z dużymi korporacjami (odpowiednio 64,5 i 61,5 punktu) . Wyższy wynik tłumaczy to, że firmy z sektora MŚP często mają wizję związana z IoT i konsekwentnie ją realizują (69 proc. firm z sektora MŚP i 62 proc. korporacji).

fot. mat. prasowe

Bezpieczeństwo

67% firm ma proaktywne podejście do bezpieczeństwa IT i zarządzania siecią.


Informacje o badaniu
Ankieta internetowa została przeprowadzona w terminie 12 sierpnia – 18 września 2019 r. wśród przedstawicieli przedsiębiorstw z takich branż i sektorów jak służba zdrowia, sektor produkcyjny, handel detaliczny oraz transport i logistyka.Wzięło w niej łącznie udział 950 osób decyzyjnych w obszarze IT z dziewięciu krajów, w tym USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Meksyku, Brazylii, Chin, Indii i Japonii. Każda z ankietowanych firm zatrudniała co najmniej 250 pracowników i wykazywała roczne przychody na poziomie 5 mln dolarów. Dane uzyskane z sektora MŚP dotyczyły firm zatrudniających od 50 do 249 pracowników.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: