eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Pracownicy z Ukrainy chcą walczyć z barierą językową

Pracownicy z Ukrainy chcą walczyć z barierą językową

2019-09-27 10:09

Pracownicy z Ukrainy chcą walczyć z barierą językową

Pracownicy z Ukrainy chcą mówić po polsku © Stephen Finn - Fotolia.com

Pracownicy z Ukrainy na stałe wpisali się już w krajobraz polskiego rynku pracy, a liczne badania dowodzą, że świetnie się na nim odnajdują i są zadowoleni z warunków oferowanych im przez pracodawców. Jednocześnie jednak pewnym problemem pozostaje bariera językowa - aż 67 proc. pracujących w Polsce Ukraińców nie zna polskiego. Ta sytuacja już jednak niedługo może ulec zmianie, ponieważ nasi wschodni sąsiedzi deklarują, że chcą mówić po polsku. Szkoda tylko, że kursy językowe dla zagranicznych pracowników ma w swoich planach zaledwie 7 procent firm.

Przeczytaj także: Pracownicy z Ukrainy na polskim rynku pracy. Gdzie pracują? Ile zarabiają?

Pracownicy z Ukrainy są coraz bardziej otwarci na naukę języka polskiego. Ci, którzy planują pracę w naszym kraju, chcą bez przeszkód porozumiewać się z pracodawcą. Do nadrobienia jest sporo. Jak wynika bowiem z badania zrealizowanego przez Pracodawców Pomorza i Grupę Progres dla Gdańskiego Urzędu Pracy, po polsku nie mówi aż 67 proc. Ukraińców wiążących swoją przyszłość z naszym krajem. 30 proc. opanowało nasz język jedynie w stopniu umożliwiającym komunikację, a o biegłej znajomości można mówić jedynie w odniesieniu do 3 proc. z nich.

Chęci do nauki pracownikom z Ukrainy odmówić nie można. 74 proc. spośród tych, którzy zamierzają podjąć pracę w naszym kraju, wyraziło chęć uczestniczenia w kursach językowych i doszkalających znajomość polskiego. Pozostali uważają, że nie jest to konieczne do pracy w naszym kraju.

fot. Stephen Finn - Fotolia.com

Pracownicy z Ukrainy chcą mówić po polsku

Ukraińcy zrozumieli jednak, że jeśli chcą dobrze zarabiać i rozwijać się zawodowo w Polsce muszą znać ojczysty język swojego pracodawcy.


– Do tej pory pracodawcy nie zachęcali Ukraińców do nauki polskiego. Ci, którzy go nie znali pracowali w zespołach rosyjskojęzycznych lub ukraińskojęzycznych. Ambitniejsi rozmawiali z Polakami próbując nauczyć się ich języka – mówi Yuliia Novytska, Kierownik Działu Legalizacji Zatrudnienia w Grupie Progres. – Ukraińcy zrozumieli jednak, że jeśli chcą dobrze zarabiać i rozwijać się zawodowo w Polsce muszą znać ojczysty język swojego pracodawcy. Coraz częściej pytają o możliwość sponsorowania kursu językowego przez pracodawcę. Korzystają też z programów Unii Europejskiej finansujących lub współfinansujących naukę polskiego – mówi Yuliia Novytska.

Firmy nie pomagają? Pracodawcy oczekują znajomości języka polskiego jedynie wobec kandydatów ubiegających się o stanowisko wymagające wysokich kwalifikacji. W przypadku pracowników niewykwalifikowanych kluczowa jest chęć do pracy, uczciwość, odpowiedzialność i zdyscyplinowanie. Niewielu przedsiębiorców planuje też benefity w postaci dofinansowania szkoleń językowych (ok. 7 proc.). Co powoduje, że mimo zapotrzebowania na pracowników z Ukrainy ciężar nauki języka polskiego spoczywa na nich.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: