eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Co Polacy myślą o zakazie handlu w niedzielę

Co Polacy myślą o zakazie handlu w niedzielę

2019-06-25 12:33

Co Polacy myślą o zakazie handlu w niedzielę

Zakupy online © ekostsov - Fotolia.com

Wprawdzie zakaz handlu w niedzielę obowiązuje już od ponad roku, to ciągle pozostaje on tematem wzbudzającym ożywioną dyskusję i znajdującym zarówno swoich zagorzałych zwolenników, jak i pokaźne grono oponentów. PAYBACK w swoim najnowszym badaniu z serii PAYBACK Opinion Poll sprawdza, co Polacy sądzą o wolnych niedzielach i jak wpłynęły one na ich zachowania zakupowe.

Przeczytaj także: Jak Polacy radzą sobie z niedzielami bez handlu?

Zakaz handlu? Tak, ale nie w każdą niedzielę


Przeprowadzone badanie ujawnia, że Polacy dość ławo pogodzili się z kolejnymi ograniczeniami handlu. Rozszerzenie zakazu na pierwsze niedziele miesiąca dla 60% z nas nie stanowi dużego utrudnienia. Co trzeci z badanych deklaruje, że i tak robił zakupy w inne dni tygodnia, a niemal co czwarty (23%) stwierdza, że po prostu odzwyczaił się od niedzielnego shoppingu.

O ile jednak redukcja liczby handlowych niedziel jest przyjmowana raczej pozytywie, to już całkowite ich zniknięcie w nadchodzącym roku budzi pewne zastrzeżenia. Przeciwnych temu jest aż 60% Polaków. 34% z nich wskazuje, że tego rodzaju obostrzenie wywrze niekorzystny wpływ na gospodarkę, pracowników i konsumentów, a co piąty (26%) uważa, że ograniczenie to będzie stanowić dla niego spore utrudnienie. Co trzecia badana osoba uważa jednak, że całkowity zakaz handlu w niedziele jest dobrym pomysłem.

fot. ekostsov - Fotolia.com

Zakupy online

Alternatywą dla zamkniętych w niedziele sklepów stacjonarnych mogą być zakupy online, do których podchodzimy jednak z dużą rezerwą.


Nie wszystko online


Alternatywą dla zamkniętych w niedziele sklepów stacjonarnych mogą być zakupy online, do których podchodzimy jednak z dużą rezerwą. Tylko 4% badanych przyznało, że ograniczenie liczby handlowych niedziel skłoniło ich do zrobienia zakupów w Internecie. Większość badanych wyraźnie jednak podkreśla, że nigdy nie kupuje żywności w ten sposób. Jakie są bariery? Okazuje się, że powstrzymują nas trzy główne powody: nie możemy samodzielnie wybrać produktu i ocenić jego jakości (65% wskazań), nie wiemy, w jakich warunkach była transportowana żywność (15%) i nie mamy możliwości sprawdzenia daty przydatności do spożycia (12% ankietowanych).

Osoby, które kupują artykuły spożywcze online, płacą jednorazowo za swój koszyk od 100 do 200 zł (42%), do 100 zł – 35%, a 23% deklaruje, że wydaje na takie zakupy powyżej 200 zł.

Zdecydowanie chętniej kupujemy przez Internet produkty inne niż żywność. W tym przypadku, zakaz niedzielnego handlu skłonił do zakupów online co piątego pytanego Polaka. Najczęściej kupujemy w sieci odzież i akcesoria (takich zakupów dokonuje 71% ankietowanych), kosmetyki i artykuły chemiczne (58%), elektronikę (49%), książki (38%), sprzęt RTV i AGD (35%), a także meble i artykuły wyposażenia wnętrz (27%).
Badania rynkowe potwierdzają, że w Polsce mamy do czynienia z coraz silniejszym trendem e-commerce. Mając na uwadze, że od początku przyszłego roku zakaz handlu zostanie rozszerzony na wszystkie niedziele, możemy się spodziewać większej częstotliwości zakupów online. Już teraz w PAYBACK widzimy, że oferty 300 firm umożliwiających zakupy internetowe, przy okazji których można zbierać nasze punkty, cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W tym roku „internetowi” PAYBACKOWICZE zebrali już ponad 170 milionów punktów. To bardzo ważne, że coraz częściej uczestnicy Programu zakupy online zaczynają właśnie z naszą aplikacją lub na naszym portalu, bo dzięki korzystaniu z eKuponów ich salda punktowe rosną jeszcze szybciej – mówi Robert Olędzki, Digital Business Director w PAYBACK Polska.

PAYBACK Opinion Poll
To badanie zostało przeprowadzone na uczestnikach Programu PAYBACK w dniach 3-9 kwietnia 2019 r. metodą ankiety online na grupie 512 osób. Grupa badawcza w wieku 18-65 lat dobrana została tak, aby odpowiadać strukturze demograficznej kraju.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: