eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zakaz handlu w niedzielę: przeciwników coraz więcej?

Zakaz handlu w niedzielę: przeciwników coraz więcej?

2019-03-05 00:15

Zakaz handlu w niedzielę: przeciwników coraz więcej?

Kosze sklepowe © ALF photo - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje już od roku, a od stycznia br. został zaostrzony - w tym roku zakupy - co do zasady - zrobimy wyłącznie w ostatnią niedzielę miesiąca. Pozostałe, poza nielicznymi wyjątkami, są wolne od handlu. Co na to Polacy? Z badań zrealizowanych przez Maison&Partners dla Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wynika, że grono tych, którzy handel w niedzielę oceniają źle, sukcesywnie się powiększa. Jednocześnie maleje rzesza osób określających się jako zdecydowanych zwolenników nowych regulacji.

Przeczytaj także: Polacy i zakaz handlu w niedzielę

Jak już wspomniano we wstępie od początku bieżącego roku przepisy dotyczące zakazu handlu w niedzielę zostały dodatkowo zaostrzone - teraz sklepy mogą być otwarte jedynie w jedną niedzielę miesiąca. Zmiana ta wielu z nas nie przypadła do gustu, czego dobitnym wyrazem mogą być wyniki prezentowanego badania, z którego wynika, że grono osób negatywnie oceniających rozwiązania ograniczające handel w niedzielę jest dziś większe niż przed kilkoma tygodniami.
- W tej chwili regulacje obowiązujące od 2019 roku negatywnie ocenia 51 proc., jeszcze w listopadzie było to 46 proc. – wskazuje prof. Dominika Maison – Jednocześnie już 42 proc. Polaków deklaruje, że zamknięcie sklepów w niedziele im przeszkadza, a to o 4 punkty procentowe więcej, niż w grudniu 2018 roku. Wyraźnie widać, że zgodnie z naszymi przewidywaniami i wynikami poprzednich edycji badania, przepisy dotyczące ograniczenia handlu, wraz z ich stopniowym zaostrzaniem, stają się dla ludzi coraz bardziej dokuczliwe.

fot. mat. prasowe

Ocena ograniczenia handlu w niedziele

W najnowszej fali badania widać wzrost (szczególnie w porównaniu z pierwszą falą, przeprowadzoną w listopadzie 2018 r.) przeciwników rozwiązań tegorocznych, a także planowanych na 2020 r.


Mniej liczna aniżeli wcześniej jest również grupa zadeklarowanych zwolenników zakazu handlu w niedzielę – dziś liczy ona sobie 24 proc. Polaków, w listopadzie 2018 roku było to 31 proc.

fot. mat. prasowe

Kto częściej jest zwolennikiem ograniczenia/zakazu handlu w niedziele

Ustawa ma więcej zwolenników wśród elektoratu PiS niż PO lub SLD, a także wśród mieszkańców wsi oraz największych miast.


Zmianie nie ulegają natomiast profile zwolenników i przeciwników ograniczania handlu w niedziele. Tradycyjnie już, większość przeciwników ograniczeń to mieszkańcy miast małych, zamieszkałych przez mniej niż 20 tysięcy mieszkańców, którym restrykcje ograniczyły możliwości spędzania wolnego czasu w weekend, oraz dużych, zamieszkałych przez ponad 100 tysięcy osób. Jednocześnie, o ile wśród zwolenników ograniczeń jest dokładnie taki sam odsetek osób pracujących w handlu, jak pozostałych, o tyle wśród przeciwników grupa osób obecnie pracujących w handlu ewidentnie wyróżnia się liczebnością.

fot. mat. prasowe

Postrzeganie ograniczenia handlu w niedziele

W porównaniu z pomiarem z grudnia 2018 r. widać istotny wzrost grupy osób, która deklaruje, że zamknięcie sklepów nie niektóre niedziele jest dla nich utrudnieniem (z 38% w F12/18 do 42% w F2/19).


fot. mat. prasowe

Opinie nt. ograniczenia handlu w niedziele

Wciąż większość Polaków (obecnie 71%) odbiera ustawę o zakazie handlu w niedziele jako ograniczenie ich swobody konsumenckiej.


Tak jak w poprzednich pomiarach, ok. 60 proc. respondentów deklaruje, że robi zakupy w niedziele objęte zakazem handlu. 76 proc. z nich odwiedza w tym celu małe sklepy spożywcze, zaś ok. 40 proc. decyduje się na zakupy na stacjach benzynowych.

fot. mat. prasowe

Kupowanie w niedziele: kiedyś

87% Polaków przyznaje, że robiła zakupy w niedziele przed wprowadzeniem ograniczeń (przed marcem 2018).


- Prowadzimy regularne odczyty nastrojów Polaków związanych z ograniczeniem handlu w niedziele już od kilku miesięcy i generalnie wszystkie wskaźniki pozostają na tym samym poziomie, poza dwoma – rośnie liczba przeciwników wprowadzanych rozwiązań, zaś maleje liczba ich zwolenników – podsumowuje Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. – Dzieje się zatem dokładnie to, co przewidywaliśmy. Im mniej niedziel handlowych, tym regulacje bardziej dokuczają Polakom. Rozwiązania mające wejść w życie od 2020 roku negatywnie ocenia już 58 proc. ankietowanych, a jeszcze kilka miesięcy temu było to 53 proc. To chyba dosyć silny sygnał dla partii rządzącej, by jak najszybciej zmienić te przepisy, których Polacy po prostu nie chcą.

fot. mat. prasowe

Kupowanie w niedziele: obecnie

76% Polaków przyznaje, że robi zakupy w niedziele obecnie (po wprowadzeniu ograniczeń).


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: