eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › 5G „znacząco rozszerzy” pole ataku na IoT

5G „znacząco rozszerzy” pole ataku na IoT

2019-05-27 14:00

5G „znacząco rozszerzy” pole ataku na IoT

5G © pixelkorn - Fotolia.com

Technologia 5G nadchodzi wielkimi krokami. Jej zapowiadana prędkość (do 10 Gb/s) oznaczać będzie zupełnie nowe standardy i szybszy bezprzewodowy internet dla najróżniejszych zastosowań. Od autonomicznych pojazdów, przez rozwiązania smart home, po smart cities. 5G ma również stworzyć zupełnie nową jakość internetu rzeczy (IoT). Ekspeci są przekonani, że zaowocuje to zwiększeniem pola ataków ze strony cyberprzestępczego półświatka.

Przeczytaj także: Fin7, czyli cyberprzestępcy mają się dobrze

Jak wyjaśnia Mariusz Politowicz, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken Systemy Antywirusowe:
- Korea Południowa zakończyła podobno w ubiegłym miesiącu pierwsze udane wdrożenia 5G, a trzej główni dostawcy infrastruktury twierdzą, że dysponują dziesiątkami tysięcy stacji bazowych. W sektorze telekomunikacyjnym dominuje obecnie pięć firm skupiających się na technologii 5G, są to Huawei, ZTE, Nokia, Samsung i Ericson. Poza wykorzystaniem przez operatorów telefonii komórkowej, nowa technologia jest również przygotowana do zastosowania w sieciach prywatnych IoT, sieciach korporacyjnych i systemach komunikacyjnych o znaczeniu krytycznym. Także w Polsce temat sieci 5G jest żywo dyskutowany. To również jeden z głównych tematów, którymi ma zająć się obecny rząd na najbliższych posiedzeniach. Chodzi mianowicie o nowelizację ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, nazywanej potocznie “megaustawą”.

Jak wynika z badań zrealizowanych przez Business Performance Innovation Network i A10 Networks pośród ekspertów do spraw IT i menedżment przedsiębiorstw oferujących usługi telekomunikacyjne, 5G ma być gwarancją pojawienie się całkowicie nowych rozwiązań w zakresie IoT, które obejmować będą zarówno potrzeby ludności, jak i świata przemysłu czy korporacji.

fot. pixelkorn - Fotolia.com

5G

5G „znacząco rozszerzy” pole ataku na IoT?


Raport wyraźnie podkreśla, że w czasach niezwykle agresywnej promocji technologii 5G kwestią kluczową staje się jej bezpieczeństwo. Aż 67% respondentów planuje wdrażać komercyjne sieci 5G w ciągu najbliższych 18 miesięcy, a kolejne 20% planuje podejmować takie działania na przestrzeni kolejnych dwóch lat.

94% spodziewa się, że wprowadzane urządzenia IoT, wraz aplikacjami o znaczeniu krytycznym, będą miały istotny wpływ na bezpieczeństwo i niezawodność sieci 5G, ze względu na znaczący wzrost generowanego ruchu sieciowego. Natomiast 79% twierdzi, że 5G brane jest pod uwagę w bieżących inwestycjach w bezpieczeństwo.
„Nowe aplikacje o znaczeniu krytycznym, takie jak pojazdy autonomiczne, inteligentne miasta i monitoring stanu zdrowia pacjenta sprawią, że niezawodność sieci będzie miała podstawowe znaczenie dla ochrony ludzi i gospodarki. Tymczasem gwałtowny wzrost natężenia ruchu i liczby podłączonych urządzeń znacznie zwiększy pole potencjalnych ataków i ich skalę” – powiedział Gunter Reiss, wiceprezes A10 Networks.

Jednym z podstawowych kroków w kierunku zabezpieczenia ruchu 5G będzie aktualizacja zapór sieciowych Gi/SGi. Jak dotąd zrobił to zaledwie jeden na dziesięciu operatorów.
Najważniejszymi czynnikami napędzającymi rozwój 5G są – według raportu – inteligentne miasta (60%), automatyka przemysłowa i „inteligentna produkcja” (43%), szybka łączność (39%), stała sieć bezprzewodowa (37%) i pojazdy autonomiczne (35%).

Jednocześnie największe znaczenie dla bezpieczeństwa ma zabezpieczenie warstwy rdzenia sieci oraz ochrona przed atakami DDoS. 63% respondentów uznało zaawansowaną ochronę DDoS za najważniejszą sferę bezpieczeństwa w sieciach 5G, podczas gdy prawie wszyscy (98%) respondenci stwierdzili, że zabezpieczenie warstwy rdzenia sieci jest – w przypadku wdrażania technologii 5G – bardzo ważne (72%) lub ważne (26%).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: