eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Z czym kojarzą się nam emerytury?

Z czym kojarzą się nam emerytury?

2019-05-10 12:09

Z czym kojarzą się nam emerytury?

Z czym kojarzy się nam emerytura? © bnorbert3 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jak kojarzą się nam emerytury? Ze zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinia dla Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami badania “Życie na emeryturze - wyobrażenia i postawy Polaków” wynika, że niemal 40% ankietowanych to optymiści, którym emerytura kojarzy się pozytywnie. 38% badanych ma do niej obojętny stosunek, a w co czwartym (24%) wywołuje ona pewne obawy.

Przeczytaj także: Kupno mieszkania i oszczędzanie na emeryturę: sfera marzeń dla młodych?

Około 40% Polaków to osoby, które można określić mianem spokojnych optymistów - nie uciekają od tematu emerytury, często o niej myślą i nie wywołuje ona u nich negatywnych skojarzeń. Są zdania, że wraz z zakończeniem aktywności zawodowej znajdą czas na odpoczynek i rozwijanie swoich pasji. Pokaźna część tej grupy zakłada, że ich poziom życia na emeryturze poprawi się albo przynajmniej nie ulegnie zmianie. W jesieni życia zamierzają utrzymywać się właśnie z emerytury oraz zebranych oszczędności. Jednocześnie są to osoby wskazujące najdłuższą listę sposobów na gromadzenie kapitału na przyszłość. Wskazują tu m.in. na odkładanie pieniędzy w banku, inwestowanie w nieruchomości oraz - częściej niż pozostali - na opłacanie składek z ZUS, KRUS i OFE.
- Statystyczny Polak żyje coraz dłużej - tak wynika z różnych dostępnych badań. Tym bardziej ważna staje się odpowiedź na pytanie: jak sfinansować życie na emeryturze? Co prawda duża część Polaków pozytywnie myśli o tym czasie, ale niestety zbyt mała grupa oszczędza lub inwestuje swoje środki, z których będzie można skorzystać za kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat. Za kilka miesięcy rusza program PPK, miejmy nadzieję, że dzięki niemu wzrośnie odsetek naszych rodaków, którzy w taki sposób dysponują swoim pieniędzmi, aby aktywnie spędzić czas na emeryturze. Do wzrostu odpowiedzialności za swoją przyszłość emerytalną z pewnością przyczyni się także rozwiązanie kwestii OFE ogłoszone w ostatnich dniach przez premiera Morawieckiego - komentuje prof. Marcin Dyl, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

38% Polaków to tzw. bierni wypierający - posiadają obojętny stosunek do emerytury. Myślą o niej rzadko i nie wzbudza ona w nich ani pozytywnych, ani negatywnych emocji. Emerytura kojarzy im się głównie z odpoczynkiem i czasem dla siebie oraz bliskich, ale także z problemami finansowymi. Uważają, że ich sytuacja na emeryturze ulegnie pogorszeniu albo nie zmieni się. Nie planują jeszcze przyszłości na emeryturze – blisko 1/3 nie gromadzi środków na ten etap życia. Uważają, że ich życie będzie finansowane głównie z emerytury. 1/3 uważa, że nie ma sposobu oszczędzania zapewniającego najlepszą perspektywę na przyszłość. Pośród sposobów zabezpieczenia przyszłości najczęściej wskazują odkładanie pieniędzy w banku.

fot. mat. prasowe

Skojarzenia Polaków z emeryturą

38% Polaków ma obojętny stosunek do emerytury.


Blisko ¼ Polaków to zatroskani realiści - grupa posiadająca najwięcej negatywnych skojarzeń z emeryturą. Emerytura kojarzy im się głównie z problemami finansowymi i zdrowotnymi. Według nich ich sytuacja na emeryturze ulegnie pogorszeniu. Uważają, że ich zarobki będą niższe niż obecnie, dlatego częściej niż inni wskazują na zamiar pracowania (w mniejszym wymiarze godzin) na emeryturze lub przejścia na emeryturę najpóźniej jak to będzie możliwe. Nie planują jeszcze przyszłości na emeryturze. 27% z nich jeszcze nie gromadzi środków na emeryturę. Jako najlepsze sposoby zabezpieczenia na przyszłość wskazują odkładanie pieniędzy w banku oraz inwestowanie w nieruchomości, ale na razie tylko część z nich to robi.

Informacje o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI (Computer-Assisted Web Interview) na próbie 1200 Polaków w wieku 18-64 lata. Zebrana próba była reprezentatywna dla populacji Polski ze względu na płeć, wiek, poziom wykształcenia oraz wielkość miejscowości zamieszkania (z wyłączeniem osób przebywających na rencie, emeryturze lub uprawnionych do wcześniejszego przejścia na emeryturę).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • lukrecjaa / 2019-05-12 19:39:53

    Myślę że większości raczej się emerytury źle kojarzą, bo wiadomo to już są stare bardziej lata, no i mało kasy na życie przeważnie. Dobrze chociaż,że teraz młodzi będą mogli skorzystać i coś zacząć na nią odkładać bo w końcu wchodzi nowy system oszczędzania na nią, a mianowicie ppk odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: