eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Znaczenie SEO w analizie inwestycyjnej biznesu

Znaczenie SEO w analizie inwestycyjnej biznesu

2019-05-09 11:17

Znaczenie SEO w analizie inwestycyjnej biznesu

SEO © thodonal - Fotolia.com

Dlaczego inwestorzy powinni korzystać z narzędzi SEO podczas podejmowania decyzji inwestycyjnej? Badania due diligence obejmują zwykle obszary finansowe i prawne, a dość rzadko obszar biznesowy. Niesłusznie, ponieważ spadek ruchu z SEO może kosztować nawet 200 milionów euro i być przyczyną upadku firmy.

Przeczytaj także: 6 narzędzi SEO, których nie używasz, a pewnie powinieneś

Każdy biznes ma wiele wymiarów, a zespół inwestycyjny, niezależnie od tego ile osób liczy, nie jest w stanie zidentyfikować każdego ryzyka. Jak zmierzyć się z zadaniem analizy biznesu internetowego pod kątem oceny jego kompetencji w zakresie pozyskiwania ruchu z wyszukiwarki?

Fundusze oraz inwestorzy branżowi mogą ocenić realne ryzyko związane z pozyskiwaniem ruchu z Internetu, ze szczególnym naciskiem na ruch z wyszukiwarki, korzystając z narzędzi takich jak Senuto czy Google Trends.

Taka analiza powinna zostać wykonana zwłaszcza w przypadku biznesów typu:
  • biznesy operujące na masowym rynku B2C (zwłaszcza oferujące produkt digitalowy)
  • e-commerce
  • market place
  • biznesy B2B opierające swoją strategię marketingową na content marketingu
  • portale z dużą ilością treści

fot. thodonal - Fotolia.com

SEO

Inwestorzy powinni korzystać z narzędzi SEO podczas podejmowania decyzji inwestycyjnej.


Jakie aspekty SEO badać podczas analizy inwestycyjnej?

Rozmiar rynku


Na początku warto sprawdzić, jak duży jest rynek w kontekście produktu oferowanego przez dany biznes. W tym celu można sprawdzić frazy kluczowe związane z daną niszą i ich potencjał wyszukiwań (miesięczną liczbę wyszukiwania zapytań w ciągu miesiąca).

Podaż produktu


Niezależnie od tego, jak duży jest popyt na dany produkt, należy też odpowiedzieć sobie na inne pytanie – jak wysoka jest podaż?

Podaż danego produktu możemy określić poprzez liczbę dokumentów zaindeksowanych w Google dla danej frazy. Warto wykorzystać tę metodę na pierwszym etapie weryfikacji, natomiast w dalszym odnieść się do profesjonalnych analiz rynku opartych na danych finansowych.

Czy biznes urośnie?


Przeprowadzenie takiego badania umożliwia narzędzie Google Trends, które służy do analizy popularności zapytań w Google w czasie. Za jego pomocą sprawdzisz, czy zainteresowanie danym produktem lub usługą w ujęciu czasowym rośnie czy spada.

Jeśli chcesz natomiast porównać biznes do lidera branżowego, możesz przeprowadzić taką weryfikację w Senuto.

Sezonowość biznesu


Aby ocenić model finansowy danego biznesu, musisz wiedzieć czy oferowany przez niego produkt podlega jakiejś sezonowości. W większości przypadków jest to oczywiste, jednak istnieją również takie, w których sytuacja jest bardziej skomplikowana. Analizę sezonowości biznesu przeprowadzisz w Senuto.

Badanie otoczenia


Choć zapewne potrafisz wyznaczyć swoją najbliższą konkurencję, w wyszukiwarce konkurentem jest ten, kto sąsiaduje z daną domeną w wynikach wyszukiwania. Jak pokazuje praktyka, nie zawsze jest to realna konkurencja biznesowa. Zweryfikuj, czy o użytkownika rywalizujesz z kimś więcej niż mogłoby się wydawać.

Liczba linków przychodzących


Podczas tej analizy sprawdź, czy:
  • domena nie zdobyła zbyt dużej liczby linków w krótkim czasie,
  • czy odnośniki nie pochodzą ze źródeł o słabej jakości,
  • czy profil linków jest naturalny.

Do przeprowadzenia tego badania możesz skorzystać z narzędzia Ahrefs.

Podsumowując, istnieje wiele sposobów na weryfikację biznesu pod kątem SEO przed inwestycją. Wydaje się, że jest to niezbędny punkt w analizie inwestycyjnej, a doświadczenie pokazuje, że często jest on pomijany.

Przykłady biznesów, które doświadczyły głębokich spadków widoczności oraz dokładne wskazówki, jak skorzystać z narzędzi SEO podczas analizy inwestycyjnej, znajdziesz na blogu Senuto.

Damian Sałkowski,

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: