eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Połowa Polaków bez wynagrodzenia za nadgodziny

Połowa Polaków bez wynagrodzenia za nadgodziny

2019-04-19 09:22

Połowa Polaków bez wynagrodzenia za nadgodziny

Nadgodziny © Elnur - Fotolia.com

Za przepracowane nadgodziny, co do zasady, należy się wynagrodzenie. Tyle teorii. Deklaracje europejskich pracowników, przebadanych na potrzeby najnowszego badania ADP, wskazują bowiem, że aż dwie trzecie z nich (60 proc.) o pensji za godziny nadliczbowe może jedynie pomarzyć. I wprawdzie w Polsce wskaźnik ten jest niższy ( 43,3 proc.), to ciągle jednak niepokojąco wysoki.

Przeczytaj także: Skąd się biorą nadgodziny?

Przed nami rezultaty przeprowadzonego przez ADP badania „Workforce View in Europe 2019”. Objęło ono swoim zasięgiem przeszło 10 tys. pracowników reprezentujących osiem europejskich państw, w tym również Polskę. Jak już wspomniano we wstępie, jego wyniki nie prezentują się zadowalająco. Okazuje się bowiem, że badani przeciętnie spędzają w pracy o niemal 5 godzin (4 godziny 47 minut) więcej niż wymaga tego ich ustawowy czas pracy, nie otrzymując za to wynagrodzenia. Co trzeci z respondentów wypracowuje za darmo dodatkowe 6-10 godzin, a 12,2 proc. pracuje - średnio przeszło 10 godzin tygodniowo.

Na tle innych zbadanych państw sytuacja Polaków wcale nie przedstawia się najgorzej. Bez wynagrodzenia przepracowujemy średnio 3,5 godziny ponad standardowy czas 40 godzin tygodniowo. Natomiast powyżej 10 nadgodzin tygodniowo nie jest wynagradzane tylko 8,5 proc. polskich pracowników.
– Mimo, iż od wielu miesięcy toczy się debata publiczna dot. trudnego rynku pracy, na którym panuje deficyt pracowników, wielu pracodawców zawodzi w najbardziej podstawowej kwestii – sprawiedliwego wynagradzania za przepracowany czas. To niepokojąca tendencja, która w dłuższej perspektywie wiąże się z wypaleniem zawodowym i utratą motywacji pracowników, a to najczęściej oznacza obniżenie wydajności, motywacji lub zmianę pracodawcy – komentuje wyniki badań Anna Barbachowska, HR Business Partner ADP Polska.

Pracodawcy od wielu lat dostrzegali konieczność zapewnienia swoim pracownikom możliwości wypoczynku i utrzymania równowagi między pracą, a życiem prywatnym. Wyniki sugerują jednak, że przed pracownikami wciąż stawiane są nierealne wymagania. To sprawia, że pracują oni dłużej, niż przewiduje to umowa i nie są za to wynagradzani.

fot. Elnur - Fotolia.com

Nadgodziny

Blisko połowa Polaków nie dostaje wynagrodzenia za nadgodziny.


– Rolą liderów i managerów jest wyznaczanie realistycznych terminów realizacji zadań. Ważne jest też adekwatne wsparcie i zasoby umożliwiające osiąganie wyznaczonych celów w trakcie standardowych godzin pracy – mówi Anna Barbachowska. – Większa ilość pracy często przekłada się na niższą jakość jej wykonania, co może negatywnie wpływać na samych pracowników. To praca o wysokich standardach, zgodna z misją firmy, angażuje nas i motywuje. Jeśli natomiast nadgodziny naprawdę są konieczne – pracodawca powinien dodatkowo docenić i wynagrodzić to ponadstandardowe zaangażowanie zespołu – kontynuuje Anna Barbachowska.

Europejscy pracownicy oświaty to osoby, którym zdarza się najczęściej przepracowywać przynajmniej 5 godzin tygodniowo za darmo (69,2 proc.). Jednak najdłuższe godziny pracy występują w sektorze usług informatycznych i telekomunikacyjnych oraz w sektorze usług finansowych. To tam najwięcej pracowników przepracowuje ponad 10 dodatkowych godzin tygodniowo.

Problem jest powszechny szczególnie w Niemczech (71,1 proc.), Hiszpanii (66,9 proc.) i Wielkiej Brytanii (65,9 proc.), a najmniej w Polsce (43,3 proc.). Niemal jedna czwarta (22,3 proc.) pracowników w Wielkiej Brytanii uważa, że przepracowuje przynajmniej 10 dodatkowych godzin, nie otrzymując wynagrodzenia. To ponad dwa razy więcej niż w innych krajach europejskich. Zjawisko nieopłacania nadgodzin rośnie znacząco również wśród najmłodszych pracowników. 16,8 proc. europejskich pracowników w wieku od 16 do 24 lat twierdzi, że przepracowuje w ten sposób ponad 10 godzin tygodniowo.

O badaniu
„The Workforce View in Europe 2019” przedstawia opinie pracowników na temat aktualnego środowiska pracy oraz ich oczekiwania związane z przyszłością. Badanie zostało przeprowadzone przez niezależną agencję badań rynku Opinion Matters na zlecenie ADP w październiku 2018 r. wśród 10 585 dorosłych pracujących osób z ośmiu krajów Europy: Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Polski, Hiszpanii, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: