eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polska gospodarka. Komu podziękować za 820% wzrostu PKB?

Polska gospodarka. Komu podziękować za 820% wzrostu PKB?

2019-04-18 13:22

Polska gospodarka. Komu podziękować za 820% wzrostu PKB?

Polska liderem gospodarczym w Europie © natanaelginting - Fotolia.com

Polska gospodarka póki co nie ma powodów do wstydu. Z danych GUS wynika, że w minionym roku wzrost PKB sięgnął w naszym kraju 5,1 proc., wobec 4,8 proc. rok wcześniej. Co odpowiada za tak zadowalające wyniki? Obecne rządy? A może powodów takiego stanu rzeczy należy szukać w znacznie wcześniejszym okresie? Odpowiedzi na te pytania udzielają eksperci - Natalia Bogdan i Rafał Brzoska.
Początek wielkich przemian w naszym kraju to oczywiście rok 1989, czyli początek transformacji ustrojowej. To wówczas polska gospodarka wkroczyła ostrożnie na drogę rozwoju, znacznie przyspieszając go wraz z nadejściem nowego millenium. W ten sposób udało nam się podwyższyć dochód narodowy z 65,978 miliardów USD w 1990 roku do kwoty 524,5 miliarda USD 27 lat później (źródło: The World Bank Group).

Imponujące są również wyniki w zakresie PKB, który od 1989 roku wzrósł o 826,96 proc. Dla porównania, w w tym samym okresie wzrost irlandzkiego PKB sięgnął 789,43 proc., słowackiego 783,83 proc., a czeskiego 549,47 proc.

Wiele osób zastanawia się nad źródłami wzrostu PKB Polski w ciągu minionych 29 lat. Odpowiedź na pytanie: jak to się stało, że najuboższe spośród dzisiejszej Unii Europejskiej państwo zmniejszyło lukę dochodową w relacji do zachodnich krajów? znają polscy przedsiębiorcy.
Wyprzedzenie szeregu krajów było możliwe dzięki prywatyzacji państwowych przedsiębiorstw, rozwojowi prywatnej przedsiębiorczości. Ważnym elementem były też szybkie podniesienie wydajności pracy oraz otwarcie się Polski na świat, mam na myśli inwestycje zagraniczne – mówi Natalia Bogdan, Prezes Jobhouse, ekspert rynku pracy.

fot. natanaelginting - Fotolia.com

Polska liderem gospodarczym w Europie

Polska gospodarka rośnie w siłę. Jak podaje GUS, PKB Polski wzrósł w 2018 r. o 5,1 proc. wobec 4,8 proc. w 2017.


Rafał Brzoska, polski ekonomista, przedsiębiorca, menedżer, założyciel, współwłaściciel i prezes międzynarodowej Grupy Kapitałowej Integer.pl, akcentuje zmiany polityczne, które uwidoczniły przedsiębiorczość osób zamieszkujących kraj na Wisłą.
To nasza własna aktywność, bez ingerencji świata polityki, jest źródłem sukcesu naszej gospodarki. Dość przypomnieć, że na koniec 2017 roku sektor małych i średnich przedsiębiorstw stał za ponad 60% PKB oraz zatrudniał 70% pracujących w naszym kraju. Rozwój sektora MŚP jest najzdrowszą formą budowy dobrobytu, bo nie zależy od kilku gigantów gospodarczych których problemy, jak np. w Korei mogą spowodować narodową zapaść. Co więcej, firmy w Polsce, które zaczynały często jako garażowy biznes, coraz śmielej wychodzą poza Polskę. Inwestują i przejmują przedsiębiorstwa w Europie i na świecie. Jako Polacy jesteśmy głodni sukcesu i zdecydowanie chce nam się bardziej, niż sytym społeczeństwom zachodniej Europy. Jeżeli weźmiemy to wszystko pod uwagę, to przyszłość rysuje się pozytywnie, lecz wymaga reform strukturalnych – komentuje Rafał Brzoska, polski ekonomista, przedsiębiorca, menedżer, założyciel, współwłaściciel i prezes międzynarodowej Grupy Kapitałowej Integer.pl.

Jakie to reformy i jak wygląda zdaniem przedsiębiorcy przyszłość PKB Polski? Rafał Brzoska wskazuje na konieczność dalszej liberalizacji gospodarki. Uważa, że im będzie mniej przepisów krępujących rozwój biznesu w Polsce, tym lepiej odbije się to na PKB.
Wciąż dziwię się, że trzeba tłumaczyć ludziom, że bogactwo narodów mierzy się nie liczbą dokumentów do wypełniania, przepisów czy nadzwyczajnych kontroli, lecz innowacyjnością, nowoczesnym produktem oraz skutecznym zarządzaniem. Jeżeli chcemy się liczyć na międzynarodowych rynkach, konieczne jest także wsparcie biznesu tj. niskie podatki oraz jasne i czytelne reguły gry na polskim rynku, które obowiązują wszystkich jego uczestników, także tych będących własnością państwa - mówi Rafał Brzoska.

Natalia Bogdan dodaje, że jej zdaniem polski PKB nadal ma potencjał wzrostu. Zdaniem ekspertki, rozwiązaniem umożliwiającym przyspieszenie rozwoju gospodarki może być aktywizacja osób biernych zawodowo oraz przepływ pracowników z mniej do bardziej wydajnych sektorów oraz większych miast.

oprac. : eGospodarka.pl


Więcej na ten temat: polska gospodarka, wzrost gospodarczy, PKB

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: