eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › 500 plus na każde dziecko budzi poczucie niesprawiedliwości

500 plus na każde dziecko budzi poczucie niesprawiedliwości

2019-03-27 12:22

500 plus na każde dziecko budzi poczucie niesprawiedliwości

500 plus na każde dziecko budzi poczucie niesprawiedliwości © mkos83 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Zapowiedziane przez rządzących rozszerzenie programu „500 plus” na każde dziecko to temat szeroko dyskutowany i dzielący społeczeństwo. Z badania przeprowadzonego na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna dla serwisu ciekaweliczby.pl wynika również, że w wielu z nas pomysł ten obudził poczucie niesprawiedliwości. Wprawdzie 53% ocenia go jako sprawiedliwy społecznie, ale jednocześnie większość uważa, że nie jest w porządku wobec braku pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli oraz podniesienie świadczeń dla niepełnosprawnych (61%). Za niesprawiedliwy badani uważają również fakt, że wypłaty obejmą również te rodziny, które wolą utrzymywać się z zasiłków niż podjąć pracę (68%).

Przeczytaj także: Mateusz Morawiecki i lista sukcesów PiS

Jak można się domyślać rozszerzenie programu „500 plus” największe uznanie znajduje wśród sympatyków partii rządzącej - popiera je 3/4 elektoratu PiS (75%). Wśród zwolenników Wiosny Roberta Biedronia poparcie sięga 59%, a pośród wyborców Koalicji Europejskiej - 50%.

Jak się jednak okazuje, większość Polaków (61%) uważa rozszerzenie programu „500 plus” na każde dziecko za niesprawiedliwe w sytuacji, gdy nie ma pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli i wyższe świadczenia dla osób niepełnosprawnych. O niesprawiedliwości mówi 75% sympatyków Koalicji Europejskiej oraz 82% zwolenników Wiosny (82%) uważa takie rozwiązanie za niesprawiedliwe. Co ciekawe, wśród elektoratu partii rządzącej przeważają osoby dla których ta propozycja jest sprawiedliwa (39%).

fot. mat. prasowe

Jak oceniasz fakt, że program 500 plus będzie rozszerzony na każde pierwsze dziecko

Wśród elektoratu PiS dominują zwolennicy rozszerzenia programu 500 plus.


W oczach większości Polaków (68%) uznania nie zdobywa również pomysł rozszerzania programu „500 plus” na każde dziecko w rodzinach, w których rodzice celowo uchylają się od pracy, bo wolą się utrzymywać z zasiłków. Podobnie jak w poprzednim pytaniu, zwolennicy KE (74%) i Wiosny (77%) mają większe poczucie niesprawiedliwości niż wyborcy PiS (48%).

Połowie badanych (50%) nie podoba się fakt, że „500 plus” na każde, w tym na pierwsze dziecko będą otrzymywać wszystkie rodziny, niezależnie od poziomu dochodów rodziców.
Takie rozwiązanie za niesprawiedliwe uważa 58% wyborców Koalicji Europejskiej i 50% wyborców Wiosny, podczas gdy zwolennicy PiS w większości (61%) oceniają je jako sprawiedliwe.

fot. mat. prasowe

Rozszerzenie 500 plus a brak pieniędzy dla nauczycieli i niepełnosprawnych

O niesprawiedliwości społecznej mówią przede wszystkim zwolennicy Wiosny.


„Wyniki badania pokazują, że powiązanie wypłaty „500 plus” na każde dziecko z aktywnością zawodową rodziców czy wprowadzeniem kryterium dochodowego zyskałoby większe poparcie społeczne. Propozycja w obecnym kształcie, w sytuacji gdy brakuje pieniędzy dla nauczycieli czy osób niepełnosprawnych, budzi duże poczucie niesprawiedliwości, szczególnie wśród wyborców partii opozycyjnych. To może dodatkowo pogłębić podziały społeczne”- mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.

fot. mat. prasowe

Rozszerzenie 500 plus na rodziny wolące utrzymywać się z zasiłków

Rozszerzenie 500 plus na rodziny wolące utrzymywać się z zasiłków nie podoba się prawie połowie elektoratu PiS.


Spośród osób, które uważają, że program „500 plus” powinien obejmować rodziny w zależności od dochodu, 17% twierdzi, że świadczenie na pierwsze dziecko nie powinno być wypłacane już przy dochodzie miesięcznym przekraczającym 1000 zł netto na osobę w rodzinie, prawie co trzeci (32%) - że powyżej 2000 zł na osobę, a 16% – że powyżej 3000 zł na osobę.

fot. mat. prasowe

500 plus na każde dziecko bez kryterium dochodowego

Co trzeci zwolennik Wiosny uważa, że kryterium dochodowe nie jest potrzebne.

fot. mat. prasowe

Proponowane kryterium dochodowe

Co trzeci badany uważa, że 500 plus nie powinno trafiać do rodzin, w którym dochód przekracza 2000 zł na głowę.


Nota metodologiczna:
Badanie przeprowadzone na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna dla serwisu ciekaweliczby.pl Próba ogólnopolska N=1091 osób. Kwoty dobrane wg reprezentacji
w populacji Polaków wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 15 - 18 marca 2019 r. Metoda CAWI.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: