eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 11/2019

Świat: wydarzenia tygodnia 11/2019

2019-03-20 08:53

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 10/2019

  • Szczyt przywódców USA i Korei Płd Donaldem Trumpem i Kim Dzong Unem, odbył się 27 i 28 lutego w Hanoi ale analizy i oceny w dalszym ciągu są publikowane. Nie ulega wątpliwości, że rezultaty tego szczytu będą miały wpływ na najbliższe wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Nie mam złudzeń, że sztab Trumpa już wcześniej wkomponował przewidywany sukces w Hanoi w planowaną kampanię wyborczą. Przypominam, że tematem tego spotkania w stolicy Wietnamu miało być podjęcie decyzji, co do przyszłości amerykańskich sankcji, ale i denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Oczekiwano porozumienia na którym miały skorzystać obie strony! Nie udało się. D. Trump przerwał te rozmowy oświadczając, że "na obecnym etapie, po wzajemnej prezentacji stanowisk, dalsze negocjacje z Koreą Północną są bezcelowe". Nie wiem czy ta porażka będzie boleśniejsza dla Trumpa, czy dla Kima. Wydaje się, że prezydent nie docenił związków Korei Płd z Chinami i Rosją, a to te mocarstwa w tym amerykańsko-koreańskim spektaklu też rozgrywały "własną grę". Trump nie docenił tych graczy i w sposób spektakularny przegrał, bo zaniedbując etap przygotowawczy przed spotkaniem, zbyt uwierzył w siebie i swoje atuty, arogancja go zgubiła. Uważam za celowe zwrócić uwagę , że będąc jeszcze w Hanoi Trump otrzymał niepokojące informacje z frontu "wewnętrznego", a chodzi tu o dochodzenie prowadzone przez specjalnego prokuratora w sprawach nieprawidłowości, a nawet przypadków przekroczenia prawa w trakcie poprzednich, przedwyborczych manewrów. Te dwie sprawy zmuszą go do przekonstruowania koncepcji batalii o drugą kadencję i zamiast być jasnymi dowodami na posiadanie przez Trumpa cech przywódczych, mogą przyczynić się do jego porażki... Nie można w tym komentarzu pominąć kolejnych, "trudnych" informacji dla Trumpa. Prezydent USA dowiedział się o "zacięciach" w negocjacjach handlowych z Chinami, a szybko upływający czas z pewnością będzie go zmuszał do ustępstw w kilku ważnych sprawach (wcześniej amerykański prezydent z optymizmem mówił o przebiegu rozmów)... Jakby tego było mało, ostatnio w dokumentach unijnych przed kolejnym szczytem UE-Chiny (w których będzie uczestniczył prezydent Xi ) we wstępie do dokumentu programowego zapisano: " Chiny są dla UE partnerem strategicznym, z którym należy zacieśniać współpracę w zakresie wspólnych wartości..". To nie jest dobra wiadomość dla Trumpa. Także Włosi wbrew "życzliwym poradom" Białego Domu zamierzają na początku kwietnia podpisać "plan ekonomicznego partnerstwa z Chinami", w tym także włoskiego uczestnictwa w chińskiej inicjatywie ekonomicznej znanej pod nazwą Nowy Jedwabny Szlak... Jak widzisz, trudne życie ma prezydent D. Trump, chociaż większość z nas pamięta piosenkę Chyły w której są słowa … cysorz to ma klawe życie...
  • Gdzie mieszkamy, gdzie będziemy mieszkać... Obecnie w miastach na całym świecie żyje około 3,5 miliarda ludzi. Według prognoz ONZ w 2030 roku mieszkańcy miast stanowić będą prawie 60 procent populacji Ziemi. Wzrost liczby ludności w miastach odbywać się będzie przede wszystkim w krajach rozwijających się. Obecnie najbardziej zaludnionym miastem świata jest Tokio, gdzie mieszka 38 milionów ludzi. Warto dodać, że w pierwszej dziesiątce wciąż plasuje się też Nowy Jork z 8,5 mln mieszkańców. Wg ekspertów powyższa prognoza może nie być w pełni trafna i wszystko to może się jednak zmienić w najbliższych dekadach.
  • Niemal połowa analityków z całego świata twierdzi, że polityka Donalda Trumpa będzie mieć negatywny wpływ na ich biznes. Tak mówią wyniki ankiety Fidelity International, firmy zarządzającej aktywami i funduszami inwestycyjnymi. Jeszcze rok temu tylko 12 proc. analityków wyrażało takie obawy. Fidelity w końcu poprzedniego roku przebadało opinię 165 analityków, którzy według spółki odzwierciedlają nastroje wśród CEO i zarządzających na całym świecie. W tych badaniach mniej niż jedna piąta wskazała, że wpływ polityki Trumpa na ich biznes będzie pozytywny, w porównaniu do 38 proc. 12 miesięcy wcześniej. Jak się okazuje w tych badaniach jedynie sektor telekomunikacyjny (który prawie zwykle skupiony na rynkach wewnętrznych) jest jedynym, w którym zarządzający nie byli zaniepokojeni polityką Donalda Trumpa. Nie możemy zapominać, że przez ostatnie 2 lata ta ankieta wśród analityków pokazywała lekko pozytywny wpływ polityki Trumpa na globalne firmy, a teraz bardzo szybko zmieniła się ta opinia. Obawy o podejście administracji USA do handlu i biznesu rosną. Największa zmiana jest wśród firm z Północnej Ameryki.
  • Chiny opublikowały nowe regulacje, które otworzą nowy rozdział we współpracy z zagranicą. Są tam rozwiązania, które uproszczą współpracę tak z Unią europejską i ze Stanami Zjednoczonymi. Jak wiadomo w Chinach zarejestrowanych jest już ponad 300 tys. firm typu joint venture. Zasygnalizowane nowe rozwiązania mają stworzyć korzystniejsze warunki dla tego typu biznesowych rozwiązań. Teraz wprowadzane są nowe regulacje, które zaostrzą kary za wymuszanie transferu technologii i kradzież własności intelektualnej. Skorzysta na tym zagraniczny kapitał wchodzący do Chin i doprowadzi to do większej odpowiedzialności jaka się z takim wejściem wiąże. Nowe prawo obiecuje równe traktowanie zarówno zagranicznych, jak i chińskich przedsiębiorców, a także zapewnia dostęp do rządowych przetargów dla kapitału spoza Chin. Jednak rząd zostawił sobie przepisową "furtkę" wstawiając zapis o tym, iż "Pekin może w każdej chwili wprowadzić zmiany związane z polityką bezpieczeństwa kraju i od takich decyzji nie można się odwoływać. Poza tym nowe regulacje nie pozwalają na inwestycje zagraniczne w 48 dziedzinach gospodarki jak: rybołówstwo, badania genetyczne, media, telewizja czy edukacja religijna. Partnerstwa na ograniczonych zasadach dozwolone są w sektorach: energetycznym, samolotowym czy opieki zdrowotnej.
  • Chiński rynek lotniczy rośnie i według prognoz Boeinga w 2037 roku osiągnie jedną piątą całego ruchu lotniczego na świecie. Obecnie Chińczycy odpowiadają za 14 proc. połączeń i wiele wskazuje na to, że będzie to dynamicznie wzrastać. Warto też dodać, że obecnie na czele ICAO - Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego, agendy Narodów Zjednoczonych nadzorującej światowe przepisy lotnicze stoi Chińczyk (3-letnia kadencja). Przypominam, że Chiny przygotowują własny samolot pasażerski. Prace nad modelem COMAC C919 To ma być konkurencja dla amerykańskich 737 MAX 8 od Boeinga i francuskich Airbusów A320. Już obecnie liczba zamówień na C919 przekracza już tysiąc, a dane pochodzą jeszcze sprzed katastrofy kolejnego 737 w Etiopii i serii uziemień które dokonały się w ponad 40 krajach na świecie. C919 jest realizowany we współpracy z takimi tuzami jak GE, Honeywell, Bombardier czy Safran.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

W 2018 ROKU LICZBA UŻYTKOWNIKÓW ZAATAKOWANYCH PRZEZ TROJANY BANKOWE WZROSŁA O 16% I WYNIOSŁA NIEMAL 900 000.

W 2018 roku 889 452 użytkowników rozwiązań Kaspersky Lab było atakowanych przez trojany bankowe, co stanowi wzrost o 15,9% w porównaniu z 2017 r., gdy liczba ta wynosiła 767 000. Według przeprowadzonej przez Kaspersky Lab analizy krajobrazu zagrożeń finansowych za wzrost ten częściowo odpowiada wzmożona aktywność jednego trojana bankowego.

Ataki przy użyciu trojanów bankowych, tzw. „bankerów”, należą do najpopularniejszych wśród cyberprzestępców, ponieważ są bezpośrednio zorientowane na korzyści finansowe. Tego rodzaju szkodliwe oprogramowanie kradnie dane uwierzytelniające do systemów płatności elektronicznych oraz systemów bankowości online, przechwytując kody jednorazowe, a następnie wysyłając te dane przestępcom, którzy stoją za danym trojanem.

Spośród 889 452 zaatakowanych użytkowników niemal 25% stanowiły firmy — odsetek ten utrzymywał się na dość stałym poziomie przez ostatnie trzy lata. Według ekspertów z Kaspersky Lab przyczyna tego stanu rzeczy jest jasna: podczas gdy ataki na klientów indywidualnych zapewnią jedynie dostęp do kont bankowości lub systemów płatniczych, udane kampanie wymierzone w pracowników mogą również zapewnić taki dostęp do firmowych środków finansowych.

Z danych wynika również, że Rosja stała się najczęściej atakowanym państwem w 2018 r. – ponad 22% użytkowników zaatakowanych bankowym szkodliwym oprogramowaniem na całym świecie znajdowało się właśnie w Rosji. Na drugim miejscu znalazły się Niemcy (z udziałem wynoszącym ponad 20%), a na trzecim Indie (niemal 4%).

Jeśli chodzi o konsumentów, można powiedzieć, że rok 2018 nie przyniósł im dużego wytchnienia od zagrożeń finansowych. Z naszych danych wynika, że niesławne bankery nadal istnieją, zwiększając liczbę swoich ataków i polując na pieniądze. Szczególnie interesujący był trojan bankowy RTM, którego lawinowy wzrost odpowiadał za skok liczby takich szkodników w 2018 r. Dlatego zalecamy użytkownikom zachowanie ostrożności podczas przeprowadzania operacji finansowych online ze swoich komputerów osobistych. Pozostawiając komputer bez ochrony, nie doceniasz profesjonalizmu współczesnych cyberprzestępców – powiedział Oleg Kupriejew, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky Lab.


Główne ustalenia przedstawione w raporcie Kaspersky Lab

1. Phishing

W 2018 r. udział phishingu finansowego zmniejszył się z 53,8% do 44,7% wszystkich wykrytych ataków phishingowych, ale nadal stanowił niemal połowę wykrytych zagrożeń tego typu.

Mniej więcej jedna na pięć prób załadowania strony phishingowej, która została zablokowana przez produkty firmy Kaspersky Lab, dotyczyła phishingu bankowego.

W 2018 roku udział ataków phishingowych związanych z systemami płatniczymi oraz sklepami internetowymi wynosił odpowiednio niemal 14% i 8,9%. To nieco mniej niż w 2017 r.

Wzrósł nieco udział phishingu finansowego napotykanego przez użytkowników komputerów Mac — który w efekcie stanowił 57,6% wszystkich ataków phishingowych wymierzonych w platformę macOS.


2. Szkodliwe oprogramowanie bankowe:

W 2018 r. liczba użytkowników zaatakowanych przez trojany bankowe wynosiła 889 452 – co stanowi wzrost o 15,9% w porównaniu z 767 072 atakami w 2017 r.

24,1% użytkowników zaatakowanych przy użyciu bankowego szkodliwego oprogramowania stanowiło użytkowników korporacyjnych.

Najczęściej atakowani przez szkodliwe oprogramowanie bankowe byli użytkownicy w Rosji, Niemczech, Indiach, Wietnamie, we Włoszech, Stanach Zjednoczonych oraz Chinach.

Jeśli chodzi o najbardziej rozpowszechnione rodziny szkodliwego oprogramowania bankowego, wciąż dominuje Zbot oraz Gozi (ponad 26% i 20% zaatakowanych użytkowników), podczas gdy na kolejnym miejscu plasuje się SpyEye (15,6%).


3. Szkodliwe oprogramowanie bankowe dla systemu Android:

W 2018 r. liczba użytkowników, którzy zetknęli się ze szkodliwym oprogramowaniem bankowym dla systemu Android, zwiększyła się ponad trzykrotnie – do 1 799 891 na całym świecie.

Za ataki na ogromną większość użytkowników (około 85%) odpowiadały tylko trzy rodziny szkodliwego oprogramowania bankowego.

Rosja, Afryka Południowa oraz Stany Zjednoczone stanowiły państwa o najwyższym odsetku użytkowników atakowanych przez szkodliwe oprogramowanie bankowe dla system Android.


Porady bezpieczeństwa

W celu zabezpieczenia się przed phishingiem finansowym eksperci z Kaspersky Lab zalecają użytkownikom prywatnym podjęcie następujących działań:

Strony internetowe mogą stanowić dla cyberprzestępców przykrywkę dla przechwytywania Twoich danych. Aby poufne dane nie wpadły w niepowołane ręce, jeśli jakaś strona wydaje się podejrzana lub jest nieznana, nie podawaj na niej swoich danych dotyczących karty kredytowej ani nie dokonuj zakupów.

Wyspecjalizowane rozwiązanie zabezpieczające na Twoim urządzeniu, z wbudowanymi odpowiednimi funkcjami, stworzy bezpieczne środowisko dla wszystkich transakcji finansowych, pomagając w zapobieganiu oszustwom finansowym. Technologia „Bezpieczne pieniądze” firmy Kaspersky Lab powstała z myślą o zapewnieniu użytkownikom takiego poziomu ochrony, jak również spokoju umysłu. Stosuj niezawodne rozwiązanie zabezpieczające, takie jak Kaspersky Total Security, zapewniające wszechstronną ochronę przed szerokim wachlarzem zagrożeń.

Aby zapewnić bezpieczeństwo swoim danym uwierzytelniającym, należy stosować ten sam stopień czujności i ochrony wobec wszystkich swoich urządzeń – zarówno komputerów stacjonarnych, laptopów jak i urządzeń mobilnych. Działalność cyberprzestępców nie ma granic, dlatego ochrona musi być równie wszechstronna w celu zminimalizowania ryzyka, że Twoje informacje wpadną w niepowołane ręce. Do przechowywania cennych danych cyfrowych wykorzystuj niezawodne rozwiązanie zabezpieczające, takiego jak Kaspersky

Password Manager.

Dla firm eksperci z Kaspersky Lab przygotowali następujące wskazówki:

- Zainwestuj w regularne szkolenia dla pracowników ukierunkowane na zwiększenie świadomości w zakresie cyberbezpieczeństwa, podczas których nauczą się, aby nie klikać odsyłaczy ani nie otwierać załączników otrzymanych z niezaufanych źródeł. Przeprowadź symulacje ataków phishingowych, aby mieć pewność, że pracownicy potrafią rozpoznać wiadomości phishingowe.

- Wykorzystuj zaawansowane technologie wykrywania i reagowania, takie jak Kaspersky Endpoint Detection and Response, wchodzące w skład rozwiązania Threat Management and Defense. Umożliwia ono wykrywanie nawet nieznanego szkodliwego oprogramowania bankowego i zapewnia zespołom odpowiedzialnym za operacje bezpieczeństwa pełną widoczność swojej sieci oraz automatyzację reagowania.

- Zapewnij swojemu zespołowi z centrum operacji bezpieczeństwa dostęp do analizy zagrożeń, tak aby był na bieżąco z najnowszymi taktykami i narzędziami wykorzystywanymi przez cyberprzestępców.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: