eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Wyłącz Wi-Fi zanim wpędzisz się w kłopoty

Wyłącz Wi-Fi zanim wpędzisz się w kłopoty

2018-09-03 12:43

Wyłącz Wi-Fi zanim wpędzisz się w kłopoty

Wi-Fi © selinofoto - Fotolia.com

Czy własne Wi-Fi może wyrządzić nam szkody? Jak najbardziej. Dowodem na to może być przypadek pewnego katowiczanina, którego wezwano na komisariat w sprawie fałszywych aukcji na portalu sprzedażowym. Na miejscu dowiedział się, że ktoś skwapliwie wykorzystał brak dostatecznych zabezpieczeń jego Wi-Fi. Jak oszust zyskał dostęp do prywatnej sieci? Wystarczyło łatwe do złamania hasło do routera.

Przeczytaj także: Jedziesz na FIFA 2018? Strzeż się publicznego Wi-Fi

Luki w zabezpieczeniach sieci Wi-Fi mogą służyć m.in. rozpowszechnianiu treści objętych prawami autorskimi lub pornografii. Tego rodzaju działania są sankcjonowane.
– Za uzyskiwanie bez uprawnienia dostępu do informacji poprzez m.in. podłączenie się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamanie albo omijanie jej zabezpieczenia, grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pobawienia wolności do lat 2. Tej samej karze podlega, kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do systemu informatycznego - wskazuje Agata Gruszka, radca prawny firmy DAGMA.
Powołany we wstępie przykład mieszkańca Katowic to jednak wyraźny dowód na to, że w poszukiwaniu korzyści finansowych oszuści są gotowi i na tego typu ryzyko.

Osoby, które polują na niezabezpieczone sieci WLAN (Wireless Local Area Network) to tzw. wardriverzy, których narzędziem pracy może być najzwyczajniejszy w świecie laptop ze standardowym modułem umożliwiającym połączenie z siecią Wi-Fi. Aby przechwycić sygnał, nie potrzeba też specjalistycznej wiedzy. Istnieją darmowe programy, które pomagają włamać się do niezabezpieczonej lub słabo chronionej sieci. Co gorsza, nawet najnowocześniejsze bariery sieci Wi-Fi posiadają luki.
- Przepisy kodeksu karnego penalizują również posługiwanie się oprogramowaniem w celu uzyskania informacji, do której nie jest się uprawnionym - dodaje Agata Gruszka.

– Chodzimy na badania profilaktyczne, bo chcemy mieć pewność, że ewentualne choroby zostaną wykryte na czas. Tak samo powinniśmy postępować z komputerami podłączonymi do Internetu. Dostęp do naszej sieci zabezpieczajmy odpowiednim hasłem oraz aplikacjami, które zdiagnozują napotkane problemy – tłumaczy Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń ESET.

Jak zatem dobrze chronić się przed włamywaczami?


- Warto wybrać program wyposażony w monitoring domowej sieci. Taki monitoring sprawdza, czy router i urządzenia w naszej sieci są podatne na ataki, m.in. czy dostęp do routera jest zabezpieczony odpowiednio silnym hasłem oraz czy ma aktualne oprogramowanie. Dodatkowo szuka wszelkich luk i podaje wskazówki, jak rozwiązać wykryte problemy – radzi Sadkowski.

Przeczytaj także: Niebezpieczne Wi-Fi Niebezpieczne Wi-Fi

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: