eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Niebezpieczne Wi-Fi

Niebezpieczne Wi-Fi

2017-12-01 11:35

Niebezpieczne Wi-Fi

Wi-Fi © Kaspars Grinvalds - Fotolia.com

Prawdopodobnie każdy z nas chociaż raz skorzystał z ogólnodostępnej sieci Wi-Fi. Najczęściej z otwartymi sieciami możemy spotkać się w galeriach handlowych, restauracjach i przestrzeniach miejskich. Jednak czy korzystanie z nich może być niebezpieczne? Czy niezabezpieczenie swojej sieci również może nam zaszkodzić? W jaki sposób?

Przeczytaj także: Wyłącz Wi-Fi zanim wpędzisz się w kłopoty

Niezabezpieczone Wi-Fi naraża nas na wiele zagrożeń. Dostęp osób postronnych do naszej sieci wiąże się nie tylko ze spowolnieniem łącza, ale także może przyczyniać się do niebezpiecznych sytuacji. Dlatego warto zadbać o to, by nikt nieupoważniony nie mógł się do niej podłączyć.

Sprytni złodzieje


Poprzez udostępnione Wi-Fi można uzyskać wgląd w zawartość sprzętu komputerowego, zasobów dyskowych i haseł. Osoby, które je przejmą mogą np. włamać się na nasze konto bankowe i ukraść zgromadzone na nim środki. Takie darmowe sieci są najczęściej pułapkami, za którymi stoją oszuści. Nierzadko wykorzystują oni fałszywe nazwy SSID, które sugerują, że sieć udostępniana jest przez kawiarnię bądź sklep.

A co w przypadku kiedy to nasza sieć jest niezabezpieczona?


Osoby, które podłączą się do naszego Wi-Fi –firmowego lub prywatnego – mogą nielegalnie ściągać pliki oraz publikować różne treści – nawet te zakazane. Policja namierzając przestępcę, który naruszył prawa autorskie lub jest autorem niedozwolonych postów identyfikuje po numerze IP właśnie nas, a właściwi złodzieje nie poniosą kary.

fot. Kaspars Grinvalds - Fotolia.com

Wi-Fi

Niezabezpieczone Wi-Fi naraża nas na wiele zagrożeń.


W jaki sposób można ograniczyć ryzyko?


Wystarczy zastosować się do kilki prostych zasad:
  1. Ustaw trudne do złamania hasło, koniecznie inne niż administracyjne
    Jeśli ktoś będzie chciał włamać się do Twojej sieci zapewne spróbuje wykorzystać domyślne dane urządzenia sieciowego. Warto zadbać o unikalne i złożone hasło.
  2. Zablokuj rozgłaszanie sieci
    Wystarczy, że zmienisz domyślą nazwę sieci Wi-Fi ustawioną przez producenta na własną i ją ukryjesz. Do wyłączenia rozgłaszania nazwy sieci bezprzewodowej wykorzystaj opcję „Broadcast SSID” i ustaw ją na „DISABLED”. Dzięki temu osoby wyszukujące dostępne sieci nie będą w stanie zobaczyć Twojej sieci.
  3. Sprawdzaj, kto jest połączony z / podłączony do Wi-Fi
    Można to zrobić w panelu administracyjnym routera. Pozwoli to na kontrolowanie, czy do Twojej sieci nie są podpięte nieznane urządzenia.
  4. Kontrola dostępu na podstawie adresu MAC
    Aby uniemożliwić podłączanie nieznanych osób do prywatnej sieci należy zastosować filtrację adresów MAC (Mac Address Filtering). Wymaga to poznania i wpisania adresów sprzętowych urządzeń (MAC Address) do panelu administracyjnego routera i jest nieco uciążliwe, ale uchroni przed podpięciem się do sieci osób postronnych.
  5. Aktualizuj oprogramowanie routera
    Możesz skorzystać z kreatora znajdującego się w jego interfejsie lub pobrać ze strony producenta właściwe oprogramowanie. Jest to najprostszy sposób na zabezpieczenie się przed błędami, brakami funkcjonalności i lukami bezpieczeństwa.
  6. Włącz zaporę sieciową.
    Nowoczesne routery posiadają wbudowany mechanizm filtrowania ruchu sieciowego - tzw. Zaporę Stateful Packet Inspection. Sprawdza ona przechodzące przez router pakiety i blokuje te, które nie spełniają określonych parametrów.

Według Kodeksu karnego w art. 267 § 2, każdy, „kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do całości lub części systemu informatycznego” podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Pamiętajmy o tym przed kolejnym podłączeniem się do nieznanej nam sieci. Będąc w kawiarni lub sklepie upewnijmy się, jaka jest prawidłowa nazwa sieci i czy jest ona zabezpieczona hasłem. Ograniczymy dzięki temu możliwość zastania ofiarami oszustów – mówi Damian Gąska, Fundacja Wiedza To Bezpieczeństwo.

Artykuł przygotowany na potrzeby kampanii „Potencjalnie nieBezpieczni”, którą prowadzi .

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: