eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Nagie zdjęcia za 30 zł. Sprzedajemy karty SD pełne danych

Nagie zdjęcia za 30 zł. Sprzedajemy karty SD pełne danych

2018-07-13 11:33

Nagie zdjęcia za 30 zł. Sprzedajemy karty SD pełne danych

Karta SD © Alexey Achepovsky - Fotolia.com

„Facetom w czerni” wystarczał jeden błysk, aby skasować pamięć świadka „kosmicznych” wydarzeń. Wydawać by się mogło, że usunięcie danych z karty SD jest tak samo proste. Tymczasem rzeczywistość jest nieco inna.

Przeczytaj także: Trwałe i bezpieczne czyszczenie dysku zewnętrznego. Jak to zrobić?

Jak dowodzą badania zrealizowane przez University of Hertfordshire, 2 na 3 z używanych pamięci SD ciągle zawiera pliki swoich poprzednich właścicieli, w tym kopie paszportów, listy kontaktów oraz zdjęcia. Tego rodzaju dane można zdobyć już za 30 złotych - tyle bowiem kosztuje używany nośnik pamięci oferowany na aukcjach eBay. Badanie pokazało również, że jedynie co czwarta ze sprzedawanych kart jest wyczyszczona z danych z użyciem służącego temu narzędzia.
- Wrażliwe dane powinny być należycie chronione, a jeśli chcemy pozbyć się nośnika tych danych, koniecznie trzeba zadbać o właściwe ich skasowanie. – komentuje Radosław Serba, inżynier rozwiązań DESlock+ z firmy ANZENA. – W przypadku kart SD szybkie formatowanie nie daje pożądanego efektu, ponieważ usuwa informacje tylko o tym, gdzie dany plik się znajduje. Aby mieć pewność, że dane są trwale usunięte, należy wykorzystać formatowanie niskopoziomowe. Dopiero po takim zabiegu plików nie da się odzyskać – tłumaczy Serba.

Karty SD to nośniki danych używane w wielu sprzętach, w tym np. w w aparatach fotograficznych, smartfonach, tabletach, kamerach czy dronach. Ta różnorodność to wyraźny dowód na to, jak różne dane mogą się na nich znajdować. Potwierdza to zresztą analiza badaczy z University of Hertfordshire, którzy wśród pozostawionych na kartach plików znaleźli m.in. dokumentacje biznesowe, CV, a nawet zdjęcia, które raczej nie powinny dostać się w niepowołane ręce. Warto wspomnieć, że z większości odzyskanych zdjęć można dowiedzieć się także, gdzie dokładnie zostały wykonane, poznając prawdopodobny adres domowy właściciela zdjęcia.

fot. Alexey Achepovsky - Fotolia.com

Karta SD

Jeśli chcemy sprzedać kartę SD lub dysk i mieć pewność, że dane z nośnika są trwale usunięte, powinniśmy skorzystać z narzędzia do niszczenia danych, albo zlecić taką usługę specjalistom.


Lotnisko na celowniku


Firma ANZENA przypomina, że na szczególną uwagę zasługują nośniki danych używane w firmach. Gdy zostaną zgubione lub skradzione, konsekwencje dla firmy mogą być wyjątkowo dotkliwe: od utraty pozytywnego wizerunku, aż po utratę tajemnic patentowych i handlowych i wreszcie straty finansowe.

Przykładem potencjalnie kryzysowej sytuacji była utrata pendrive’a z poufnymi i wrażliwymi danymi o zabezpieczeniach lotniska Heathrow oraz sposobach korzystania z niego przez brytyjską królową, ministrów i zagranicznych gości. O nośniku znalezionym na ulicy pisaliśmy już w 2017 roku. Lotnisko jest codziennie odwiedzane przez kilkaset tysięcy osób z całego świata. Jeśli informacje na temat map monitoringu, czy opisów systemów antyterrorystycznych z dysku trafiłyby do osoby o złych intencjach, potencjalna katastrofa czy planowany atak terrorystyczny byłyby praktycznie nie do wykrycia.

Czy można przygotować firmę na utratę danych? Firma ANZENA zaznacza, że wdrożenie odpowiednich systemów ochrony danych minimalizuje ryzyko ich utraty.
– Wiele osób nie szyfruje nośników informacji, co upraszcza dostęp do danych w momencie przypadkowej utraty nośnika. Jeśli natomiast chcemy sprzedać kartę SD lub dysk i mieć pewność, że dane z nośnika są trwale usunięte, powinniśmy skorzystać z narzędzia do niszczenia danych, albo zlecić taką usługę specjalistom. Ciekawostką jest to, że pracownicy IT, odpowiedzialni za ochronę danych firmowych, często nie wiedzą, że moduł usuwania danych jest dostępny np. w oprogramowaniu szyfrującym, z którego korzystają na co dzień. Na rynku jest wiele dobrych rozwiązań tego typu. Warto wybrać takie, które pozwala zarówno zaszyfrować, jak i bezpiecznie usunąć dane – radzi Radosław Serba, inżynier rozwiązań DESlock+ z firmy ANZENA.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: