eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Płynność finansowa - jak dbają o nią przedsiębiorcy?

Płynność finansowa - jak dbają o nią przedsiębiorcy?

2018-06-29 11:10

Płynność finansowa - jak dbają o nią przedsiębiorcy?

Utrata płynności finansowej to spore zagrożenie dla firm © alfexe - Fotolia.com

Nieterminowy spływ należności to ciągle jedna z największych bolączek, z którą każdego dnia muszą zmagać się polscy przedsiębiorcy. Jak wskazuje ostatnia, 15. edycja badania Bibby MSP Index, problemy z terminowością kontrahentów dotyczą już 63% firm. Wprawdzie jest to wynik o 3,2 pkt. proc. niższy aniżeli jesienią minionego roku, to i tak pozostawia wiele do życzenia. Przedsiębiorcy walczą jednak o swoją płynność finansową - 77% z nich podejmuje działania, które mają zapobiegać opóźnieniom w płatnościach i zatorom.

Przeczytaj także: 4 miejsca, które pomogą ci znaleźć wiarygodnego kontrahenta

Brak płynności finansowej to spory problem, który może w ekstremalnych przypadkach zakończyć się nawet upadłością. Niezapłacone faktury powodują efekt domina - przedsiębiorca, który nie otrzymuje zapłaty w terminie, ma problem z uregulowaniem swoich zobowiązań. Dobrym sposobem przeciwdziałania jest na pewno sprawnie działający dział księgowy, który na bieżąco monitoruje i pilnuje zaległych płatności. Wśród głównych sposobów zabezpieczania się przed nieterminowymi kontrahentami przebadane firmy wskazały również weryfikację klienta w KRD lub BIG przed podpisaniem umowy.
Prowadząc przemyślaną politykę zarządzania należnościami można skutecznie zminimalizować ryzyko utraty bezpieczeństwa i płynności finansowej organizacji. Podpisując umowy z kontrahentami i ustalając daty spłaty zobowiązań warto pamiętać o tym, kiedy przypadają np. terminy płatności podatków, opłacenia VATu, świadczeń do ZUS czy wypłacenia wynagrodzeń zatrudnianym pracownikom – mówi Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny firmy faktoringowej Bibby Financial Services.

fot. alfexe - Fotolia.com

Utrata płynności finansowej to spore zagrożenie dla firm

Problem z otrzymywaniem zapłaty za sprzedane wyroby czy wykonane usługi na czas dotyczy ponad 63% firm – wynika z 15. fali badania Bibby MSP Index.


Niemal co piąty reprezentant sektora MSP wskazał, że nie podejmuje na bieżąco działań, które pozwalają uniknąć opóźnień w płatnościach, ponieważ ten problem go nie dotyczy. 13% respondentów wskazało dedykowany dział kontrolingu jako swoje rozwiązanie na pojawiające opóźnienia, a prawie 9% zadeklarowało, że korzysta z usług faktoringowych, w związku z czym posiada odpowiedni pakiet, który chroni ich przed taką sytuacją.
Obserwujemy, że problemy z płynnością finansową związane z nieterminowym regulowaniem należności nie maleją. Właściciele MŚP wciąż poszukują zewnętrznych źródeł finansowania, które pomogą im usprawnić zarządzanie przedsiębiorstwem – wskazuje Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny firmy faktoringowej Bibby Financial Services. Pamiętajmy, że na sukces danej organizacji składa się wiele czynników. Podstawowym i najważniejszym elementem jest kondycja ekonomiczna. Ona z kolei uwarunkowana jest ilością środków pieniężnych posiadanych przez firmę - dodaje.

Jako konsekwencje nieopłaconych faktur właściciele MŚP wskazują przede wszystkim pogorszenie relacji biznesowych (ponad 62%) oraz utratę dobrego wizerunku firmy na runku (ponad 42%). Dla 17% respondentów negatywnym skutkiem jest utrata wieloletniego partnera biznesowego.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: