eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Dyskusyjna efektywność pracy

Dyskusyjna efektywność pracy

2018-06-27 12:29

Dyskusyjna efektywność pracy

Wielozadaniowość © REDPIXEL - Fotolia.com

3 na 10 pracowników uważa, że ich obecny sposób działania negatywnie przekłada się na efektywność jego pracy, a co czwarty nie jest przekonany, czy pracuje wystarczająco wydajnie. Do tego okazuje się, że efektywność naszej pracy znacznie kuleje poprzez narzucaną nam wielozadaniowość. Tak przedstawiają się wyniki II już edycji przygotowanego przez firmę doradczą Human Power badania „Praca, moc, energia w polskich firmach”.

Przeczytaj także: Efektywność pracy kuleje przez wielozadaniowość?

- Dominujący w polskich organizacjach styl pracy w dużej mierze sabotuje efektywność pracowników i managerów – uważa Małgorzata Czernecka, psycholog, szefowa Human Power i inicjatorka badania.

Bieżąca fala badania, podobnie zresztą jak poprzednia, obnażyła problem tzw. wielozadaniowości. Okazuje się, że niemal 60 proc. pracowników ciągle czuje naciski, które każą im wykonywać kilka zadań w jednym czasie. Równocześnie niezasługującym na pochwałę standardem staje się przerywanie zadań telefonami, mailami czy rozmowami ze współpracownikami - o takich warunkach pracy wspomina aż 66 proc. ankietowanych. Ale też i co trzeci respondent deklaruje, że nie wyobraża sobie pracy bez sprawdzania poczty elektronicznej czy powiadomień na telefonie.
– Efektywność staje się w tych warunkach pojęciem wielce dyskusyjnym – podkreśla Małgorzata Czernecka. – Rzecz w tym, że wydajność pracy można podnieść niekoniecznie przez samą optymalizację procesów czy zwiększanie wynagrodzeń, ale przez świadome zarządzanie energią pracowników, zmianę stylu ich pracy i kreowanie zupełnie nowych nawyków działania.

Koszty opartego na nieustannej mobilizacji, konieczności obsługiwania gigantycznej ilości danych i wielozadaniowości stylu pracy są niemałe. Raport „Mental Master” pokazuje, że 4 na 10 pracowników towarzyszy frustracja i zniecierpliwienie, a niemal połowa dostrzega kłopoty z zapamiętywaniem bieżących informacji czy terminów. Problematyczna okazuje się również koncentracja uwagi na wykonywanym zadaniu. Co czwarty nie pamięta, co robił poprzedniego dnia w pracy!

fot. REDPIXEL - Fotolia.com

Wielozadaniowość

Wielozadaniowość nie sprzyja efektywności pracy.


Niewiele firm na polskim rynku zdaje sobie sprawę z czynników, które mają bezpośredni wpływ na obniżanie efektywności ich pracowników i managerów. Pracodawcy muszą być świadomi, że efektywność pracowników zależy nie tylko od samych organizacji, ale i od chęci jednostek do wzięcia odpowiedzialności za sposób wykonywania przez nie zadań, dbania o siebie i innych czy wprowadzania w życie nowych nawyków i rytuałów.

Obecna sytuacja na rynku pracy pokazuje, za czym podążają pracownicy – coraz rzadziej jest to kwestia wyższego wynagrodzenia. Czynnikiem silnie prowokującym do zmiany jest chęć samorealizacji, doświadczania większego dopasowania, komfortu, spójności i równowagi. I tu jest ogromne pole do działania dla organizacji, w kontekście kreowania nowoczesnego, pełnego energii środowiska pracy.
- Tworzenie przestrzeni pracy z myślą o indywidualnych potrzebach jest dziś kluczowe, ponieważ to zmotywowani i skuteczni pracownicy decydują o konkurencyjności firmy – dodaje Beata Osiecka, CEO Kinnarps Polska, jednego z partnerów badania.

O badaniu:
Badanie „Praca, Moc, Energia w polskich firmach. Sześć obszarów, które wpływają na efektywność organizacji” realizowane jest we współpracy z Aon, Kinnarps Polska, Dailyfruits, Benefit Systems, Uniwersytetem Łódzkim oraz Akademią Leona Koźmińskiego. Ankieta dystrybuowana jest wśród pracowników i kadry zarządzającej dużych przedsiębiorstw w Polsce W tegorocznej edycji wzięły udział 2322 osoby, w tym 646 przedstawicieli kadry kierowniczej i 1676 pracowników na innych stanowiskach.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: