2018-06-06 13:30
Freelancer © BestForYou - Fotolia.com
Przeczytaj także: Gig economy: "fuchy" zamiast pracy na etacie?
Zróżnicowane w grupach wiekowych podejście do pracy zdalnej jako do benefitu pracowniczego, może być sygnałem zupełnie nowego trendu w obszarze udogodnień oferowanych pracownikom przez ich firmy – mówi Maciej Bąk, ekspert ds. wynagrodzeń w Pracuj.pl
fot. BestForYou - Fotolia.com
Freelancer
Branże, w których zjawisko gig economy jest szczególnie dostrzegalne to sztuka i projektowanie, technologie komputerowe i informacyjne, branża budowlana oraz pokrewne usługi, media cyfrowe i drukowane, komunikacja i transport
Nie chodzi o to, by walczyć z trendami, ale wyciągać z nich naukę, zastanawiając się dlaczego takie potrzeby zaistniały i jak my, jako duża, międzynarodowa firma możemy się odnaleźć na tej nowej fali? Co możemy zaproponować nowym generacjom pracowników, aby zaspokoić ich potrzeby? W końcu ogromna większość pracowników SBO to ludzie przed 30. Dlatego też oferujemy wiele możliwości swoim pracownikom. Środowisko pracy, z nowoczesnymi i przyjaznymi wnętrzami, pokojami odpoczynku, kawiarniami jest dużym atutem. Kolejnym, jest możliwość pracy zdalnej. Różnorodność w pracy zapewniają nie tylko ciekawe obowiązki, ale również praca z osobami z całego świata (często w wirtualnych zespołach) i możliwość angażowania się w nowe projekty (niekoniecznie związane z własną specjalizacją). Pomaga nam nie-hierarchiczna struktura i kultura pracy oparta na równości, gdzie każdy powinien wyrażać głośno swoją opinię, zgodnie z zasadą “feel free to speak your mind”. Innym ważnym elementem dla Shell jest integracja wewnętrzna i cieszy nas, gdy nasi pracownicy angażują się wspólnie w firmowe projekty związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu – mówi Katarzyna Lampart, Recruitment Marketing Advisor z Shell Business Operation w Krakowie.
W dzisiejszych czasach taka możliwość to już standard. W Cybercom często to teamy decydują, w jakim trybie chcą pracować i kiedy - najczęściej jako zespół wybierają konkretny dzień pracy zdalnej. Taki system, przy naszym Agilowym sposobie pracy sprawdza się najlepiej – podkreśla Jan Matulewicz, Business Unit Director w Cybercom Poland.
W ubiegłym roku świętowaliśmy otwarcie nowego biura SBO Kraków w projektowanym dla nas zespole budynków Shell Energy Campus, który należy do najnowocześniejszych w regionie. To atrakcyjne miejsce pracy dla całej naszej załogi w Krakowie, wyposażone w liczne udogodnienia. Wśród zastosowanych tam rozwiązań znalazły się m.in. dobrze nasłonecznione i ciche wnętrza, 3 parkingi, strefy relaksu na zewnątrz, strefy rozrywki w biurze, wydzielone przestrzenie do spotkań i cichej pracy, szatnie z prysznicami dla rowerzystów czy własna restauracja wydająca ponad 2000 posiłków dziennie – mówi Piotr Dziwok, prezes zarządu Shell Polska.
Przed przeprowadzką do naszego nowego łódzkiego biura, została zrealizowana ankieta. Nie tylko zbadaliśmy potrzeby pracowników, ale również każdy z nich miał wpływ na kształt i wygląd nowej przestrzeni. Przyjazna przestrzeń pracy, z miejscem na odpoczynek oraz odpowiednie skupienie w połączeniu z funkcjonalnym designem potrafi zdziałać cuda. W Cybercom mamy podwieszane fotele, biurka do pracy na stojąco, bilard, mini bibliotekę, a nawet pokój dla matki i dziecka. Wpływa to na well-being naszych pracowników i ich komfort. Co ważne, stronimy od tzw. “hot desków” - u nas wszyscy posiadają swoje miejsce pracy. Postawa i działania, które przyjęliśmy, jako firma, sprawiły, że każdy pracownik ma poczucie współtworzenia przestrzeni naszego nowego biura – mówi Justyna Szwedkowicz, Senior HR Specialist z Cybercom Poland.
Projektując wnętrza, inspirowaliśmy się hygge factor - dlatego nasza przestrzeń jest bezpieczna, przyjemna i stymuluje kreatywność. Stawiamy na interakcję, a ma to swoje odzwierciedlenie w układzie naszego biura. Nie bez powodu zaprojektowaliśmy ogromną, centralną kuchnię, miejsca do gry i odpowiednio rozmieszczone mini open-space - to wszystko sprawia, że ludzie z różnych zespołów i o różnych funkcjach, komunikują się i spotykają w sposób naturalny – komentuje Jan Matulewicz.
Inspirujemy się tym trendem, ale i dostrzegamy pewne zagrożenia. Niestała forma zarobku, brak możliwości uczenia się od innych, szkoleń oraz trudność współpracy zespołowej, które w naszej optyce są niezwykle ważne – to główne minusy gig economy na rynku pracy. Dlatego tak bardzo stawiamy na ciągły rozwój, starając się zapewnić jak najlepsze warunki naszym pracownikom – mówi Katarzyna Lampart z SBO.
Budujemy kulturę firmy wokół naszych pracowników i ich potrzeb. Chcemy także pobudzać ich do innowacyjności, dlatego stworzyliśmy Innovation Zone - miejsce, w którym powstają nowe projekty, nie związane z naszymi projektami komercyjnymi. Tam eksperymentujemy, wspieramy swoje pomysły. Myślę, że w dobie ekonomii fuch podejście rozwojowe gdzieś ginie - my za to podchodzimy do wszystkiego iteracyjnie, sprawdzając zawsze czy coś przynosi efekty i korzyści i jeżeli tak jest, to z tego chętnie korzystamy. Ewentualne zagrożenie, jakie widzimy na obecnym rynku pracy, może stanowić częste podejście na zasadzie: ‘zachwyć mnie czymś nowym’. Ludzie łatwo tracą zainteresowanie, nie są w stanie rozwinąć się w pełni w danej niszy, bo gonią za zmianą. Inną sprawą jest trudność doskonalenia zwinnych technik wytwarzania oprogramowania przy trybie pracy zdalnej. Tu każda firma powinna znaleźć swoje idealne rozwiązanie, bo aby zespoły się rozwijały, należy pracować sprawnie razem, przebywając ze sobą. To również wpływa pozytywnie na rozwój umiejętności miękkich i sprawność budowania relacji - kluczowych w erze Gig Economy – mówi Jan Matulewicz.
oprac. : eGospodarka.pl
GIG economy w Polsce: czy GIGerzy to przyszłość rynku pracy?
Workation i praca zdalna zagrożeniem dla pracodawców?
W pracy przeważa optymizm, ale...
Praca zdalna w IT: codzienność czy rzadkość?
Praca zdalna czy stacjonarna: jak funkcjonują firmy?
Praca zdalna: lubiana przez pracowników, kontrolowana przez firmy
Praca zdalna, hybrydowa czy stacjonarna? Oto plany pracodawców
Hays: wynagrodzenia w contractingu IT jeszcze wzrosną
Pracodawcy w 2022 r.: Nowy Ład to nie koniec wyzwań
Witam, mieszkam na stałe w Azji. Ubiegam się o pracę w polskiej firmie online. Poproszono mnie o przesłanie potwierdzenia rezydencji podatkowej, ...
Witam, obecnie jestem zatrudniona w jednej firmie na umowę o pracę na czas określony, mam lepszą propozycję pracy również na umowę o pracę, ...
Od lipca wyższe wypłaty rent i emerytur
Raty kredytów rosną dużo szybciej niż ceny najmu
Branża eventowa ruszyła z impetem, ale ma 360 mln zł zaległości
Ceny ubezpieczenia OC zaskakują
Jak bardzo opłaca się praca w gamedev? Wynagrodzenia od 6 tys. brutto
EUR/CHF poniżej parytetu
Sprzedaż mieszkań spadła