eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 19/2018

Świat: wydarzenia tygodnia 19/2018

2018-05-13 18:06

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 18/2018

  • Facebook podejmuje próbę przełamania kryzysu wizerunkowego. Ten medialny gigant ogłosił największe w swojej historii zmiany kadrowe (w gronie menedżerów) i programowe. Wśród zapowiedzianych zmian programowych proponuję zwrócić uwagę na decyzje o powołaniu (na razie eksperymentalnie) specjalnego zespołu odpowiedzialnego za blockchain. Pojawiły się też informacje, że FB ma pracować nawet nad własną kryptowalutą.
  • W dalszym ciągu temat Korei znajduje się na czołówkach programów informacyjnych. Jak wiadomo północnokoreański przywódca Kim Dzong Un i prezydent Korei Południowej Moon Jae-in zawarli historyczne porozumienie. Jest nim zapowiedź traktatu pokojowego i końca koreańskiej wojny, ale też denuklearyzacja. Nas zainteresowały perspektywy gospodarcze Korei. Podczas szczytu Moon miał przekazać Kim Dzong Unowi plan budowy linii kolejowej, która będzie przebiegać z Seulu przez Pjongjang na północy, a następnie dalej do Kaeseong i Shinuijuin w Korei Północnej. Koszt tego projektu szacuje się na 35 mld USD. Główna linia tego projektu to nowoczesna kolej dużych prędkości.
  • Kalifornia wprowadziła nowe wymagania dotyczące nieruchomości. Za dwa lata zaczną obowiązywać nowe przepisy dot. budowy przez osoby i firmy stawiające domy oraz niskie apartamentowce w tym amerykańskim stanie. Muszą one być wyposażone w systemy generowania energii ze źródeł słonecznych. Co prawda wzrosną koszty inwestycji, ale w eksploatacji zrekompensują się one niższymi rachunkami za energię. Nowe przepisy zmuszą właścicieli do wyposażenia poszczególne domów w panele słoneczne lub zbudowania wspólnego systemu generowania energii ze źródeł słonecznych, który zasili grupę budynków
  • Świat w dalszym ciągu jest w optymistycznym nastoju podczas gdy... Eksperci prestiżowych firm analitycznych (z Wall Street na czele) coraz częściej zwracają uwagę na dynamicznie rozwijające się kolejne zagrożenia w globalnej gospodarce. Przewidują oni, że mogą one doprowadzić do recesji, a nawet kolejnego globalnego kryzysu, o skutkach znacznie większych od tych, które nastąpiły w wyniku załamania systemu bankowego w latach 2007-2008. W ich ocenie poważna część przyszłego zagrożenia to skutek także obecnych działań ekipy D. Trumpa, między innymi zmian w przepisach podatkowych przeforsowanych przez Republikanów a także priorytetów dla spraw przyjętych przez Biały Dom do rozwiązania w pierwszej kolejności. Zdaniem analityków co prawda niektóre z tych decyzji dot. gospodarki w krótkim horyzoncie czasowym będą korzystne, ale w dłuższej perspektywie mogą przynieść bardzo niebezpieczne konsekwencje. Eksperci zwracają szczególną uwagę na deficyt budżetowy Stanów Zjednoczonych, wysoki od kilku już lat, dziś będący na rekordowym poziomie. Stany Zjednoczone są dziś największym dłużnikiem w świecie, a w programie rządowym nie ma dziś działań mających skutecznie odwrócić te tendencje. Mimo, że roczny deficyt budżetowy od kilku lat coraz bardziej niepokoi jednak "będąc problemem rozciągniętym w czasie" i narastając może doprowadzić do bardzo poważnego zagrożenia stabilności światowej gospodarki. Dziś ekipa D. Trumpa przede wszystkim zajmuje się takimi "gorącymi" sprawami jak polityka wobec Syrii i Iranu, a także wojna handlowa z Chinami. W pewnym stopniu uwagę rządu zajmuje inflacja i stopy procentowe...
  • Kraje arabskie umacniają swoją pozycję poza surowcami energetycznymi. Przykładem są linie lotnicze Emirates. Zakończyły one rok finansowy z zyskiem w wysokości 762 mln USD. To o 124 proc. więcej niż na koniec marca 2017 r. Grupa Emirates jest zyskowna 30. rok z rzędu. Przychody wzrósł do 25,2 mld USD. W ciągu roku przewiozły 58,5 mln pasażerów. Linie te inwestują w rozwój bazy technicznej. W zakończonym roku finansowym otrzymały 17 nowych samolotów - osiem Airbusów A380 i dziewięć Boeingów 777-300ER. Wycofały też osiem starszych samolotów. Według stanu na 31 marca 2018 r. flota Emirates liczy 268 samolotów. Firma w roku 2017-2018 linie Emirates złożyły dwa duże zamówienia na 76 nowych samolotów o łącznej wartości ponad 31 mld USD. Warto dodać, że w skład Grupy Emirates oprócz linii lotniczych, wchodzi też Emirates SkyCargo z jej siecią hotelową.
  • W bliskiej perspektywie zapowiadają się dynamiczne zmiany na globalnych rynkach. Będzie to miało odbicie na rynkach walutowych. Już dziś nie jest to najlepszy czas dla walut z rynków wschodzących . Widać też coraz więcej zagrożeń mogących poważnie zagrozić stabilności polskiej złotówki, mogą ją poważnie osłabić. W opinii analityków presja na waluty z rynków wschodzących powinna się wzmagać. Oto najważniejsze czynniki, które mogą uniemożliwić znaczące umocnienie złotego w najbliższym czasie: zaognienie sytuacji na Bliskim Wschodzie; powrót wojny handlowej między USA a Chinami; mocny dolar; polityka amerykańskiego banku centralnego; drożejąca ropa (uderza w potencjał krajów rozwijających się); ile pieniędzy z Unii dostanie Polska...

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Porozmawiajmy o motoryzacji... 50 WODOROWYCH TOYOT MIRAI TRAFI NA ULICE LONDYNU.

Londyńska ekologiczna wypożyczalnia samochodów Green Tomato Cars kupiła 50 wodorowych sedanów Toyota Mirai. Auta napędzane ogniwami paliwowymi dołączą do dwóch egzemplarzy tego modelu, które firma wprowadziła do swojej floty w 2015 roku.

Green Tomato Cars to pierwsze prywatne przedsiębiorstwo w Europie, które wzbogaciło swoją flotę o samochody z elektrycznym napędem na ogniwa paliwowe. Usytuowana w Londynie ekologiczna wypożyczalnia samochodów od 2015 roku udostępnia klientom dwie zasilane wodorem Toyoty Mirai. Oba samochody pokonywały po 40 000 km rocznie, nie sprawiając w tym czasie żadnych problemów technicznych i nie emitując żadnych spalin. Jedynym produktem ubocznym każdego z nich było około 7500 litrów wody. Teraz Green Tomato Cars postanowiło dodać do swojego parku samochodowego 50 kolejnych egzemplarzy Toyoty Mirai.

„Jesteśmy bardzo dumni z tego, że nasza firma pełni rolę pioniera transportu wodorowego w Londynie. Jesteśmy też zachwyceni tym, jak sprawują się w naszej flocie dwie Toyoty Mirai, kupione w 2015 roku. Uczestniczymy w unikalnym projekcie, w którym producent samochodów na wodorowe ogniwa paliwowe i Green Tomato Cars jako końcowy użytkownik wspólnie dążą do tego, by transport wodorowy stał się faktem – dla dobra ludzi i środowiska” – skomentował Jonny Goldstone, dyrektor generalny i współzałożyciel Green Tomato Cars.

Samochody zostały sfinansowane przy wsparciu brytyjskiego Office for Low Emission Vehicles w programie Hydrogen for Transport oraz w programie Zero Emission Fleet vehicles for European Roll-out europejskiej organizacji Fuel Cell and Hydrogen Joint Undertaking.

„Cieszymy się, że firma Green Tomato Cars jest zadowolona z użytkowania Toyoty Mirai i że zamówiła kolejnych 50 aut. Jest dla nas jasne, że zaufanie do transportu opartego na wodorze rośnie wśród użytkowników, co stanowi kolejny krok na drodze do społeczeństwa masowo korzystającego z technologii wodorowych” – dodał Paul Van der Burgh, prezydent i dyrektor generalny Toyota GB.

Green Tomato Cars spodziewa się, że nowe samochody będą pokonywały dziennie 200-240 km dziennie każdy. Zasięg Toyoty Mirai na jednym tankowaniu wynosi maksymalnie do 700 km. Nowe auta londyńskiej wypożyczalni będą tankowane co drugi dzień. Theo Ellis, kierowca jednego z dwóch pionierskich Mirai we flocie firmy, pokonuje dziennie średnio 210 km i przewozi około 50 pasażerów tygodniowo. Jedno tankowanie zapewnia mu zazwyczaj zasięg 300 mil (480 km).

Toyota Mirai to średniej wielkości sedan z silnikiem elektrycznym o mocy 154 KM i momentem obrotowym 335 Nm, dostępnym w pełnym zakresie prędkości. Silnik jest zasilany prądem wytwarzanym bezpośrednio w czasie jazdy w reakcji wodoru i tlenu zachodzącej w ogniwach paliwowych. Układ napędowy został oparty na napędzie hybrydowym Toyoty, dzięki czemu korzysta ze sprawdzonych komponentów, w tym z systemu odzyskiwania energii z hamowania, magazynowanej w baterii trakcyjnej z Priusa. Auto rozpędza się do 100 km/h w 9,6 s, a jego maksymalna prędkość to 179 km/h.

W ostatnich latach w Wielkiej Brytanii infrastruktura wodorowa została rozbudowana, przyspieszając rozwój transportu wodorowego w tym kraju. W ubiegłym roku powstało siedem nowych stacji tankowania wodoru. W okolicy autostrady M25 wokół Londynu jest obecnie 6 stacji, a w tym roku powstaną następne.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: