eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 15/2018

Polska: wydarzenia tygodnia 15/2018

2018-04-15 14:36

Przeczytaj także: Polska: wydarzenia tygodnia 14/2018

  • Demografia, czyli że trudno nam będzie uniknąć tego zagrożenia. Aktualnie populacja osób w wieku produkcyjnym jest ponad 4x większa niż osób w wieku 65+. Wg prognoz ONZ w 2060 ta relacja wyniesie 1,5. To duży spadek wartości tego wskaźnika i oznacza to, że w starzejącym się społeczeństwie ubędzie liczba osób pracujących na emerytury osób 65+ (których lawinowo przybędzie). Według GUS liczba mieszkańców Polski do 2030 r. w podstawowym scenariuszu spadnie o ok. 800 tys. osób, a w negatywnym o ok. 1,8 mln. Fundacja Kaleckiego pisała, że w perspektywie do 2060 r. populacja naszego kraju może zmniejszyć się o ok. 5,2 mln lub nawet o ok. 8,6 mln mieszkańców. Resztę zostawiam twojej wyobraźni...
  • Brak rąk do pracy może hamować tempo wzrostu polskiego PKB. W 2017 roku wzrost PKB wyniósł 4,6 proc. i jest to bardzo dobry wynik, chociaż wg analityków jest on powyżej potencjału. Zdaniem ekspertów wzrost PKB Polski był napędzany przez wszystkie główne komponenty. Dziś wydaje się, że poważnym zagrożeniem są problemy związane z rynkiem pracy i koniunktura w handlu zagranicznym (głównie w niemieckiej gospodarce). Warto tu dodać, że od początku roku ceny rosną, ale wolniej. W lutym inflacja spadła do 1,4 proc
  • Inflacja marcowa w polskiej gospodarce. Według GUS w marcu wyhamowała do 1,3 proc. Oznacza to, że presja inflacyjna uległa osłabieniu, ale istnieją przesłanki wskazujące na możliwość jej odrodzenia. Oznacza to też, że dynamika inflacji w marcu miesiąc do miesiąca była ujemna. Wpływ na to miały ceny żywności i paliw.
  • Ranking polskiej gospodarki. Główne wskaźniki polskiej gospodarki za ubiegły rok są dobre, więc uzasadnione jest oczekiwanie, że to wpłynie na korzystną dla nas zmianę rankingu. Dziś, na współczesnym rynku liczą się rankingi trzech agencji, a są to Moody's, Fitch oraz S&P. Obecnie można powiedzieć, że dwie agencje dają nam "życzliwe" oceny, a są to: Moody' (A2) oraz Fitch (A-). Aktualne jest pytanie, czy podwyższy swoją ocenę agencja S&P, która obecnie ocenia nas na BBB+. W końcu ubiegłego tygodnia agencja zapowiedziała analizę sytuacji w naszej gospodarce. Warto zainteresować się komunikatem S&P na początku przyszłego tygodnia...
  • Jak są żywieni pacjenci w polskich szpitalach. Sprawę badała Najwyższa Izba Kontroli . Z przedstawionego raportu wynika, że "posiłki przygotowywane są z surowców niskiej jakości, o niewłaściwych wartościach odżywczych, a średni, dzienny koszt żywienia w szpitalach, w latach 2015-2017, wynosił od 9,55 zł do 17,99. Stwierdzono też, że w większości skontrolowanych szpitali - pacjenci otrzymywali posiłki nieadekwatne do stanu zdrowia.
  • Czy Lotnisko w Modlinie to była niepotrzebna inwestycja? "Porty Lotnicze" przez szereg lat i za duże pieniądze modernizowało lotnisko Modlin, jako rezerwowe dla głównego lotniska na Okęciu. Teraz okazuje się, że koncepcja zmienia się i komplementarnym lotniskiem dla warszawskiego portu lotniczego ma być lotnisko w Radomiu. Dzieje się tak mimo że Modlin: jest dostępny z dojazdem w czasie 40-50 minut z centrum Warszawy przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu; brak jest ograniczeń dot. startów i lądowań w nocy. Warto dodać, że Modlina jest wyposażony w system ILS II kategorii, który pozwala na lądowanie w złych warunkach atmosferycznych.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

JAK POLACY SZUKAJĄ PRACY. WG BADAŃ ROBIĄ TO NAJCZĘŚCIEJ ... w czwartki i niedziele.

Niemal co 5 pracownik myśli o zmianie zatrudnienia w perspektywie najbliższych 2 lat, a nowej pracy najczęściej będzie szukał na portalach ogłoszeniowych, przez znajomych i na stronach wybranych firm – wynika z badań Work Service. Jak podkreśla prezes Kariera.pl pracodawcy chcąc pozyskać najlepszych kandydatów muszą podążać ich ścieżkami. Analizy serwisu pokazują, że ponad 1/4 Polaków wysyła CV w czwartki i niedziele, a najchętniej aplikują na ogłoszenia zawierające jawne stawki wynagrodzeń.

Z raportu „Barometr Rynku Pracy IX” przygotowywanego przez Work Service wynika, że 19,8% Polaków zamierza w ciągu najbliższych dwóch lat zmienić swoje obecne miejsce zatrudnienia. Ponad 2/3 z tej grupy chce znaleźć nową pracę jeszcze w tym roku. Największa skłonność do rotacji występuje wśród osób młodych (27,6%) w wieku 18-34 lata, a najmniejsza wśród pracowników 55+ (9,2%).

Pula osób zainteresowanych aktywnym poszukiwaniem pracy w ostatnich latach praktycznie się nie zmienia. Na rynku pracy mamy ponad 78% pasywnych kandydatów, co przy rosnącym popycie na pracowników powoduje, że to firmy muszą aktywniej docierać z bezpośrednią informacją o ofertach zatrudnienia do wybranej grupy specjalistów. Wskazówką jak to robić mogą być nasze ostatnie analizy. Okazuje się, że 27,5% aplikacji na ogłoszenia o pracę dokonywanych jest w czwartki przed południem oraz w niedzielę po godzinie 20. Oznacza to, że w tych przedziałach czasowych kandydaci najczęściej przeglądają oferty pracy i na nie odpowiadają – mówi Piotr Adamczyk, Prezes serwisu Kariera.pl i dodaje: Aby zwiększyć atrakcyjność ogłoszenia warto postawić na jawność widełek płacowych. Nasze dane potwierdzają, że takie rozwiązanie nawet o 70% zwiększa współczynnik wysyłanych aplikacji.

Internet przed znajomymi

Polscy pracownicy mają obecnie trzy główne i sprawdzone metody poszukiwania zatrudnienia. Pierwszym źródłem informacji są portale ogłoszeniowe (57,1%), a w drugiej kolejności pracownicy zwracają się o pomoc do znajomych (53,5%). Na trzecim miejscu wymieniane jest samodzielne poszukiwanie ofert w zakładkach „Kariera” (51,2%). Ta metoda najbardziej zyskuje na popularności i osiąga wynik o 8,4 p.p. wyższy niż na jesieni 2017 roku. Na kolejnej pozycji znalazły się media społecznościowe (30,1%), z których najchętniej korzystają osoby dobrze wykształcone i młode do 34 roku życia. W Urzędach Pracy ofert zatrudnienia planuje szukać 25,4% badanych, głównie z wykształceniem podstawowym i w wieku 55+. Co piąty badany myśli o zwróceniu się do agencji zatrudnienia.

Pracodawcy chcąc dotrzeć do odpowiednich kandydatów powinni podążać ich ścieżkami. Wyraźnie widać, że kanały on-line są dziś najczęściej wykorzystywane do poszukiwania pracy. Szczególnie to widać w przypadku osób młodych i dobrze wykształconych, które obecnie aspirują lub zajmują stanowiska specjalistyczne. W tej grupie dominuje samodzielne poszukiwanie pracy lub korzystanie z mediów społecznościowych, co pokazuje, że mamy do czynienia z bardzo świadomymi osobami, które oczekują otwartej komunikacji i szczegółowych informacji już na etapie ogłoszenia lub informacji o firmie – podsumowuje Piotr Adamczyk, Prezes serwisu Kariera.pl.

Piotr Adamczyk, Prezes serwisu Kariera.pl

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: