eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kłamstwa w CV, kłamstwa podczas rozmowy

Kłamstwa w CV, kłamstwa podczas rozmowy

2018-01-31 10:47

Kłamstwa w CV, kłamstwa podczas rozmowy

Kłamstwo w CV nie popłaca © pathdoc - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

O tym, że kłamstwo ma krótkie nogi, wielu z nas przekonało się już niejednokrotnie i to na własnej skórze. Najwidoczniej jednak to jeszcze zbyt mało, aby mijaniu się z prawdą powiedzieć stanowczo "nie". Dowodem na to mogą być wyniki najnowszego badania Work Service, z którego wynika, że 10% Polaków podaje w CV lub podczas rozmowy kwalifikacyjnej informacje, które mają niewiele wspólnego z rzeczywistością.

Przeczytaj także: Kłamstwa w CV u 32% kandydatów

Na przestrzeni trzech pierwszych kwartałów minionego roku nad Wisłą powstało ponad 0,5 mln nowych miejsc pracy. Oznacza to zatem, że pracodawcy przeprowadzili co najmniej tyle procesów rekrutacyjnych, przyglądając się w nich sylwetkom setek tysięcy kandydatów. Okazuje się, że co dziesiąty z aplikujących mógł mijać się z prawdą czy to w rozmowie z rekruterem, czy też w dokumentach aplikacyjnych.

Z badania zrealizowanego przez Work Service wynika bowiem, że 9,8% aktywnych lub potencjalnych uczestników rodzimego rynku pracy przyznaje się do kłamstwa w CV lub w czasie rozmowy o pracę. 16,1% badanych raczej zaprzecza, że stosowało takie praktyki, a 70% definitywnie nie przyznaje się do podawania nieprawdziwych informacji.
Pomimo nadejścia nowego rynku pracy, wiele zjawisk z przeszłości nadal jest kontynuowana. Głównym problemem pozostaje zaburzona komunikacja na linii kandydat-pracodawca. W efekcie, niemal 10% Polaków przyznaje się do świadomego kłamstwa w CV bądź w procesie rekrutacyjnym. Jednak możemy przypuszczać, że skala tego zjawiska jest większa, bo część osób mogła zataić taką informację. Z drugiej strony, wiele firm nadal preferuje tradycyjne ogłoszenia o pracę opartych o listę wymagań wobec kandydatów. Z naszych analiz wynika, że to jest mechanizm zachęcający do koloryzowania w CV. Dzieje się tak, ponieważ spełnienie określonych, a często także wygórowanych kryteriów jest konieczne do przejścia do kolejnego etapu procesu rekrutacyjnego. Zamiast tego warto w ogłoszeniach skupiać się na roli potencjalnego pracownika w organizacji, a także wskazywać szerokie otoczenie, w jakim będzie wykonywać swoje obowiązki - komentuje Piotr Adamczyk, Prezes serwisu Kariera.pl.

Kłamstwo nie popłaca


Z danych Work Service wynika, że najczęściej do podawania nieprawdziwych informacji w procesie rekrutacyjnym, przyznawały się osoby młode z wykształceniem podstawowym, a także osoby aktualnie pozostające bez pracy. Oznacza to, że do kłamstwa w CV lub podczas rozmowy o pracę, dochodzi najczęściej u osób o małym doświadczeniu zawodowym lub o nieaktualnych lub niskich kompetencjach. Zdarzają się też sytuacje, w których kandydaci potrafią posługiwać się fałszywymi dokumentami, które mają świadczyć o ukończonych kursach czy edukacji.

W takim przypadku mowa jest o przestępstwie za który grożą kary finansowe, a nawet pozbawienie wolności do lat pięciu. Jednak, także w przypadku drobnych korekt takich jak wyolbrzymianie doświadczenia, zakresu obowiązków etc., zła opinia może się za daną osoba ciągnąć.

fot. mat. prasowe

Czy zdarzyło ci się skłamać w CV lub w czasie rozmowy kwalifikacyjnej?

Część osób aplikujących na wybrane stanowisko zawyża swoje kompetencje, aby spełnić wymagania wskazywane w tradycyjnych ogłoszeniach.


Doświadczeni rekruterzy mają sposoby na sprawdzenie wiarygodności kandydata. Najczęściej weryfikują je w praktyce lub kontaktują się z wcześniejszymi pracodawcami wskazanymi w CV. Dlatego kłamstwo wcześniej czy później wychodzi na jaw, a konsekwencje ponosił kandydat. A te mogą być daleko idące, bo zła reputacja może ciągnąć się latami. Oczywiście najlepiej, aby osoby niespełniające wszystkich wskazanych oczekiwań w ogłoszeniu, nie zawyżały swoich kompetencji i aplikowały z prawdziwymi informacjami. Przekonać do takiego postępowania może fakt, że w dzisiejszych warunkach rynkowych, wiele zatrudnianych osób spełnia większość, a nie wszystkie wskazane pierwotnie oczekiwania na danym stanowisku - dodaje Piotr Adamczyk.

Firmy w Polsce mają rosnące trudności ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy. Tylko w pierwszych trzech kwartałach 2017 roku odnotowano w całej gospodarce ponad 131 tysięcy wakatów, co oznaczało wzrost o 37% r/r.

Metodologia badania:
Dane prezentowane zostały przygotowane i opracowane na zlecenie Work Service S.A. przez instytut Kantar Millward Brown S.A. Badanie zostało zrealizowano na próbie osób pracujących (N=636) dobranej z ogólnopolskiej reprezentatywnej próby dorosłych Polaków N=1000(dobranych zgodnie ze strukturą populacji pod względem płci, wieku, wykształcenia oraz klasy wielkości i województwa miejsca zamieszkania), wyniki poddano procedurze ważenia. Maksymalny błąd pomiaru dla całej próby pracujących to +/-3,96%. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATIBUS w okresie 12-16.09.2017 r.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: poszukiwanie pracy, kłamstwa w CV, rekrutacja

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: