eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Gaz ziemny: prognozy na 2018 rok

Gaz ziemny: prognozy na 2018 rok

2018-01-22 10:25

Gaz ziemny: prognozy na 2018 rok

Gaz © Graham - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Mamy początek roku, a więc tradycyjnie już okres podsumowań i snucia przewidywań na nadchodzące miesiące. Tradycję tę wzięli sobie do serca również analitycy DM TMS Brokers, czego dowodem jest opracowany przez nich raport „Prognozy Inwestycyjne na 2018 r.”. Jakie będą nadchodzące miesiące? Czy strefie euro uda się utrzymać najwyższy od sześciu lat wzrost? Czego inwestorzy powinni się spodziewać ze strony rynków wschodzących? Jak zachowają się surowce, w tym gaz ziemny?

Przeczytaj także: Ceny gazu wzmagają ubóstwo energetyczne. Co robić?

Przygotowane przez DM TMS Brokers opracowanie bierze pod lupę najistotniejsze wydarzenia z minionego roku oraz formułuje prognozy na nadchodzące 12 miesięcy. Najistotniejszą jego częścią jest 5 rekomendacji dla różnych klas aktywów, m.in. na rynku akcji, walut oraz surowców, które opracowano na podstawie analizy technicznej oraz fundamentalnej. Dodatkowo analitycy przedstawili zestawienie tegorocznych, najistotniejszych z punktu widzenia światowej gospodarki, wydarzeń.

Jednym z omawianych w opracowaniu aktywów jest gaz ziemny. Surowiec ten, kwotowany w kontraktach terminowych na nowojorskiej giełdzie NYMEX, należy do najpopularniejszych. Pod koniec listopada 2017 r. kurs oscylował w granicach 3,20 USD za MMBTU a w ostatnich dniach grudnia ceny spadały przejściowo do 2,60 USD. Oznacza to nie tylko około 20-proc. przecenę, ale również zejście cen na pułapy najniższe od dziesięciu miesięcy. Za takim stanem rzeczy stoją: łagodna aura na początku sezonu grzewczego oraz stale rosnące wydobycie gazu - jego poziomy są najwyższe w historii.

Warto też zwrócić uwagę, że ostatnie dwie zimy były nadzwyczaj łagodne i inwestorzy mogą w rezultacie zbyt nisko wyceniać zapotrzebowanie na surowiec w tym sezonie grzewczym. Ostatni tydzień grudnia zdaje się potwierdzać taką tezę. Masy arktycznego powietrza zadomowiły się bowiem nad właściwie całym terytorium USA i dotarły również nad najgęściej zaludnione Wschodnie Wybrzeże. Okres świąteczno - noworoczny przyniósł mrozy zaliczane to trójki najsilniejszych w powojennej historii. Rezultat to gigantyczne zapotrzebowanie na gaz ziemny, np. 1 stycznia 2018 roku zanotowano najmocniejszy dzienny spadek surowców w historii. Nie ulega już wątpliwości, że pierwsze miesiące 2018 roku będą stały pod znakiem deficytu surowca.

fot. Tropicaltidbits.com

Mapa temperatur w USA na początku stycznia 2018 roku [Fahrenheit].

Okres świąteczno - noworoczny przyniósł mrozy zaliczane to trójki najsilniejszych w powojennej historii.


Ciepła końcówka jesieni i wysoka produkcja wywołały w końcówce listopada i w pierwszej części grudnia około 20 – proc. załamanie cen gazu ziemnego. Kurs będzie jednak bardzo trudny do utrzymania poniżej 3,00 USD ze względu na fakt, że zapasy surowca poniżej średniej z ostatnich pięciu lat. Rekordowo mroźna końcówka 2017 roku skutkuje najsilniejszymi spadkami zapasów w historii. Ceny już podskoczyły o około 10 proc., ale należy oczekiwać kontynuacji odbicia kursu gazu, który przez pierwsze tygodnie 2018 roku będzie w deficycie.

oprac. : Dom Maklerski TMS Brokers Dom Maklerski TMS Brokers

Więcej na ten temat: ceny surowców, gaz ziemny, rok 2018

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: