eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Ransomware w 2017 r.: coraz węcej ataków na firmy

Ransomware w 2017 r.: coraz węcej ataków na firmy

2017-12-04 13:19

Ransomware w 2017 r.: coraz węcej ataków na firmy

Ransomware © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Skala, na jaką rozprzestrzeniane jest szkodliwe oprogramowanie wyłudzające okup, jest już tak duża, że ransomware bez cienia przesady można nazwać epidemią. Analiza tegorocznych ataków pokazuje, że cyberprzestępcy coraz częściej za cel obierają sobie firmy - rok temu w użytkowników biznesowych wycelowanych było 22,6% ataków, obecnie odsetek ten sięga już 26,2%. Kaspersky Lab wskazuje, że część odpowiedzialności za taki obrót spraw spoczywa na trzech głośnych i bezprecedensowych incydentach wymierzonych w sieci korporacyjne.

Przeczytaj także: Ewolucja złośliwego oprogramowania II kw. 2017

Bieżący rok bez wątpienia zapisze się na kartach historii cyberbezpieczeństwa jako okres, w którym mieliśmy do czynienia z dość niespodziewanym i bardzo intensywnym rozwojem oprogramowania ransomware. Mowa tu o trzech spektakularnych atakach: WannaCry z 12 maja, ExPetr z 27 czerwca oraz BadRabbit z końca października. Cyberprzestępcy wykorzystali w nich złośliwe narzędzia stworzone po, aby naruszyć bezpieczeństwo firmowych sieci poprzez luki w oprogramowaniu (tzw. exploity). Firmom doskwierało jednak znacznie szersze grono programów ransomware - statystyki dowodzą, że Kaspersky Lab zdołał zapobiec infekcjom przeszło 240 000 urządzeń użytkowników korporacyjnych.
Głośne ataki z 2017 r. stanowią skrajny przykład rosnącego zainteresowania przestępców celami korporacyjnymi. Trend ten zauważyliśmy w 2016 r., w bieżącym roku jego natężenie wzrosło i obecnie nic nie wskazuje na to, że sytuacja zmieni się na lepsze. Firmy są szczególnie podatne na tego rodzaju ataki — często są gotowe zapłacić, żeby tylko móc dalej funkcjonować, ponadto można zażądać od nich wyższego okupu niż od osób prywatnych – powiedział Fiedor Sinicyn starszy analityk szkodliwego oprogramowania, Kaspersky Lab.

fot. mat. prasowe

Ransomware 2017

Łącznie w 2017 r. atakowanych było niemal 950 000 unikatowych użytkowników, podczas gdy w ubiegłym roku – około 1,5 mln


Najważniejsze trendy dotyczące oprogramowania ransomware w 2017 r.

  • Łącznie w 2017 r. atakowanych było niemal 950 000 unikatowych użytkowników, podczas gdy w ubiegłym roku – około 1,5 mln. Różnica ta w dużej mierze wynika ze zmian w metodologii wykrywania, na przykład moduły pobierające szkodliwe programy szyfrujące są obecnie skuteczniej wykrywane przez zaawansowane technologie proaktywne, dlatego nie są klasyfikowane wspólnie z werdyktami dotyczącymi właściwych szkodników ransomware w telemetrii Kaspersky Lab.
  • Trzy największe ataki (WannaCry, ExPetr oraz BadRabbit), jak również inne mniej znane rodziny, np. AES-NI czy Uiwix, wykorzystywały wyrafinowane exploity, które wyciekły online wiosną 2017 r. za sprawą ugrupowania o nazwie Shadow Brokers.
  • Nastąpił znaczący spadek liczby nowych rodzin oprogramowania ransomware: w 2017 r. ich liczba wynosiła 38 i zmniejszyła się z 62 w porównaniu z ubiegłym rokiem. Jednocześnie wrosła liczba modyfikacji istniejącego oprogramowania ransomware (ponad 96 000 nowych modyfikacji wykrytych w 2017 r. w porównaniu z 54 000 w 2016 r.). Wzrost liczby modyfikacji może odzwierciedlać próby „zaciemniania” swoich narzędzi ransomware przez cyberprzestępców, w związku z tym, że rozwiązania bezpieczeństwa coraz lepiej radzą sobie z ich wykrywaniem.
  • Jeśli chodzi o drugi kwartał 2017 r., wiele ugrupowań zakończyło swoją działalność związaną z oprogramowaniem ransomware i opublikowało klucze niezbędne do odszyfrowania plików. Wśród nich znalazły się AES-NI, xdata, Petya/Mischa/GoldenEye oraz Crysis. Crysis później powrócił – wskrzeszony prawdopodobnie przez inne ugrupowanie.
  • 65 proc. firm, które zostały zaatakowane przez oprogramowanie ransomware w 2017 r., przyznało, że straciło dostęp do ogromnej ilości, a niekiedy nawet wszystkich swoich danych. Jedna na sześć firm, które zapłaciły okup, nigdy nie odzyskała swoich danych. Liczby te w dużym zakresie pokrywają się z danymi dla 2016 r.

Pozytywną informacją z frontu walki z oprogramowaniem ransomware jest ciągły rozwój inicjatywy No More Ransom, która została uruchomiona w lipcu 2016 r. Projekt ten angażuje organy ściągania z całego świata i dostawców rozwiązań bezpieczeństwa, którzy współpracują ze sobą w celu śledzenia i powstrzymywania ugrupowań stojących za dużymi rodzinami oprogramowania ransomware, pomagając ich ofiarom odzyskiwać dane bez płacenia okupu i podważając skuteczność modelu biznesowego cyberprzestępców.
Wszystkie produkty firmy Kaspersky Lab skutecznie chronią użytkowników przed oprogramowaniem ransomware. Produkty te są również wyposażone w dodatkową warstwę ochrony w postaci technologii „Kontrola systemu”, która potrafi blokować i cofać szkodliwe zmiany dokonane na urządzeniu, takie jak zaszyfrowanie plików czy zablokowany dostęp do ekranu. Ponadto dla wszystkich firm Kaspersky Lab udostępnia bezpłatne narzędzie ochrony przed ransomware, które może funkcjonować niezależnie od marki wykorzystywanego już oprogramowania bezpieczeństwa.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: