eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Jak chronić się przed WannaCry?

Jak chronić się przed WannaCry?

2017-05-16 12:04

Jak chronić się przed WannaCry?

Ransomware © BoonritP - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Echa rozpoczętego 12 maja ataku z użyciem złośliwego ransomware o znamiennej nazwie WannaCry pobrzmiewają do dziś. I nie ma w tym nic zaskakującego - sprawa jest świeża, a rozmach, z którym zadziałali cyberprzestępcy dość imponujący. Zaatakowana została m.in. brytyjska służba zdrowia, rosyjski resort spraw wewnętrznych, firmy transportowe, telekomy i wiele innych organizacji.
Za odblokowanie każdego z zainfekowanych urządzeń cyberprzestępcy zażyczyli sobie 300$ płatnych w bitcoinach. Okazali się również dość litościwi zaznaczając, że „jeżeli jesteś zbyt biedny, aby zapłacić”, dane zostaną odblokowane. Na to jednak ofiary miały czekać aż pół roku. Atak odbił się szerokim echem, ponieważ na jego skutek ucierpiały liczne elementy infrastruktury publicznej, w tym m.in. brytyjskie, które zmuszone były wstrzymać działalność i przełożyć zaplanowane operacje. Europol szacuje, że WannaCry zaatakował przeszło 200 tysięcy urządzeń ze 150 krajów.
– To największy atak ransomware w historii – mówi Mikko Hypponen, główny dyrektor ds. badań w firmie F-Secure.

Wśród ofiar WannaCry znaleźli się również niemiecki przewoźnik Deutsche Bahn i hiszpański telekom Telefónica. Linię produkcyjną zmuszony był zatrzymać koncern Renault. Z danych F-Secure wynika, że cyberprzestępcy celowali głównie w Rosję, Chiny, Francję, Tajwan, USA, Ukrainę oraz Koreę Południową.

Jak podkreśla Sean Sullivan, doradca ds. cyberbezpieczeństwa w firmie F-Secure, ransomware WannaCry to nie novum, ale raczej powtórka z przeszłości.
– Niestety, organizacje przez długi czas ignorowały podstawowe zasady bezpieczeństwa, takie jak konieczność użycia firewalla i dlatego WannaCry szybko wymknął się spod kontroli – mówi Sullivan.

WannaCry wykorzystuje lukę usługi Server Message Block (SMB) w Microsoft Windows. W dodatku atak odbywa się za pomocą exploita (program wykorzystujący błędy w konkretnym oprogramowaniu), który został wykradziony amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) w kwietniu.

fot. mat. prasowe

WannaCry - treść wiadomości

WannaCry wykorzystuje lukę usługi Server Message Block (SMB) w Microsoft Windows.


Firma Microsoft wypuściła już stosowne łatki (MS17-010) w marcu, ale wiele środowisk IT nie przeprowadza regularnych aktualizacji, a niektóre z nich korzystają jeszcze z systemu Windows XP, który już od dłuższego czasu nie jest wspierany przez producenta. Zdarza się, że użytkownicy korzystają z pirackiego oprogramowania (szczególnie w Rosji i w Chinach), a w tym przypadku urządzenie nie jest w stanie przeprowadzić aktualizacji. W związku z zaistniałym atakiem firma Microsoft wypuściła aktualizację dla systemów Windows XP oraz Server 2003.

Organizacje powinny niezwłocznie sprawdzić, czy firewall, z którego korzystają, jest odpowiednio skonfigurowany i czy Windows został zaktualizowany do najnowszej wersji (w szczególności chodzi o aktualizację MS17-010). Na tę chwilę nie jest możliwe odszyfrowanie komputerów, które już zostały zablokowane – na odzyskanie danych bez konieczności uiszczenia okupu mogą liczyć organizacje, które przeprowadzały backup swoich plików.

Jednemu z badaczy, który zauważył, że złośliwe oprogramowanie nawiązuje połączenie z niezarejestrowaną domeną, udało się spowolnić rozprzestrzenianie infekcji. Po rejestracji domeny za niewiele ponad 10 dolarów ataki ustały. Nie ma niestety pewności, że odmiana ransomware WannaCry nie zostanie wykorzystana ponownie, łącząc się z inną domeną.

Rozwiązania F-Secure chroniące punkty końcowe blokują ataki ransomware, takie jak WannaCry – poniżej znajduje się mapa wskazująca miejsca, w których udało się zapobiec atakom:

fot. mat. prasowe

WannaCry - mapa

Europol podaje, że atak objął przeszło 200 000 komputerów w 150 krajach


Aby chronić się przed atakami ransomware, należy wdrożyć podstawowe środki bezpieczeństwa:

1. Oprogramowanie ochronne


Pierwszym krokiem jest zainstalowanie oprogramowania ochronnego – dotyczy to nie tylko komputerów, ale także smartfonów i tabletów.

2. Regularny backup danych


Należy często przeprowadzać backup danych i przechowywać je offline, aby w razie ataku nie zostały zainfekowane. Warto co jakiś czas sprawdzać, czy faktycznie ich przywracanie działa bez zarzutów. W razie ataku ransomware będzie można błyskawicznie odzyskać swoje pliki bez konieczności uiszczania opłaty cyberprzestępcom.

3. Aktualizacja oprogramowania


Należy regularnie przeprowadzać aktualizacje. Znaczna część ataków wykorzystuje luki w przestarzałym oprogramowaniu. Dostępne są również narzędzia, które same sugerują lub przeprowadzają regularne aktualizacje bez ingerencji użytkownika.

4. Podejrzane załączniki w mailach


Wskazana jest wzmożona czujność w odniesieniu do załączników przesyłanych drogą mailową – w szczególności plików ZIP, EXE oraz dokumentów pakietu Office (Word, Excel czy PowerPoint). Jeżeli nie znamy nadawcy wiadomości, lepiej nie otwierać ich w ogóle. Należy również pamiętać, aby nie zezwalać na włączanie makr w dokumentach Office.

5. Mniej wtyczek w przeglądarce


Warto ograniczyć liczbę wtyczek w przeglądarce, które mogą być źródłem infekcji. Można to w łatwy sposób skonfigurować w ustawieniach dotyczących pluginów.
– Masowy paraliż spowodowany przez WannaCry nie jest jeszcze najgorszym scenariuszem – szczęście w nieszczęściu, że atak nie był aktem terrorystycznym czy działaniem na zlecenie rządu. Cyberprzestępcy w tym przypadku kierują się chęcią zarobienia pieniędzy, a skutki ataku są odwracalne. Skala przedsięwzięcia to jednak niebezpieczny dowód na to, że potencjalnie możliwy byłby atak o nieodwracalnych skutkach, przeprowadzony przez hakerów na rzecz któregoś z państw – podsumowuje Sullivan.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

7 6

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • marek.ciem / 2017-05-17 12:25:28

    Backup przede wszytskim! Antywirus dobry i backup to na prawde juz dobre zapezpieczenie. Jakie antywirusy polecacie? Bo backup mam z xopero i poki co jestem zadowolony. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: