eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Czym jest ten cały ransomware?

Czym jest ten cały ransomware?

2017-04-24 10:09

Czym jest ten cały ransomware?

Ransomware © wsf-f - Fotolia.com

Miniony rok należał bezapelacyjnie do oprogramowania ransomware, które zdołało zyskać miano epidemii online. Skala zagrożenia była niebagatelna i wiele wskazuje na to, że trend ten doczeka się kontynuacji również w nadchodzących miesiącach. Tym bardziej zatem dziwić może fakt, że co drugi internauta nie bardzo orientuje się "czym właściwie jest ten cały ransomware", a co czwarty nie przywiązuje żadnej uwagi do backupu swoich danych. Eksperci firmy ANZENA przypominają, o czym warto pamiętać.

Przeczytaj także: Ewolucja złośliwego oprogramowania III kw. 2016

Ostatnie badania firmy Trustlook nie pozostawiają żadnych złudzeń. Aż 45% internautów nie ma zielonego pojęcia, czym jest i jak działa ransomware. Ten brak znajomości sieciowego niebezpieczeństwa nr 1 w naturalny sposób przekłada się na słabą ochronę urządzeń - niemal co czwarty ankietowany przyznaje, że nie zawraca sobie głowy backupem.

Brak podstawowej wiedzy na temat ransomware w połączeniu z brakiem dbałości o backup sprawiają, ze ofiara ataku szyfrującego dość szybko może ulec żądaniom cyberprzestępców i wypłacić im wysoki okup w zamian za odszyfrowanie danych. Aż 38% respondentów przyznaje, że w razie ewentualnego ataku postąpiłoby właśnie w ten sposób. Wartość dość niepokojąca, zwłaszcza że sami cyberprzestępcy liczą, że kampania spamowa ransomware przyniesie im zwrot rzędu zaledwie kilku procent.

Dlaczego część internautów uparcie ignoruje eskalujące zjawisko ransomware? Być może dla niektórych samo myślenie o prewencji przed potencjalnym zagrożeniem już jest zbytnim dyskomfortem. Użytkownicy albo dla wygody udają, że problem nie istnieje (bo trudno zakładać, że w ogóle o nim nie czytali), albo naiwnie pokładają nadzieję w myśleniu życzeniowym (np. "jeśli będę dobry, to nie mnie nie zaatakują"). Wiele osób z tej grupy prawdopodobnie zakłada też, że ich dane nie są wystarczająco cenne by paść łupem przestępców. W końcu co im po zdjęciach z wakacyjnego szaleństwa w Łebie?

fot. wsf-f - Fotolia.com

Ransomware

45% internautów nie wie, czym jest i jak działa ransomware.


- Takie rozumowanie to błąd, bo dla przypadkowego ataku szyfrującego obiektywna wartość danych nie ma żadnego znaczenia - komentuje Krystian Smętek, inżynier systemowy rozwiązań StorageCraft ShadowProtect SPX z firmy ANZENA - Twórcy ransomware wiedzą, że do wpłacenia okupu ofiarę motywuje osobiste przywiązanie do odciętych plików. Oczywiście firmowa baza danych będzie dla nich lepszym celem, niż praca magisterska, ale szyfrując kilka takich prac cyberprzestępca też wyjdzie na swoje.

Jak się zabezpieczyć przed ransomware? Eksperci firmy StorageCraft, producenta rozwiązań do tworzenia i szybkiego przywracania backupu przypominają, że przed skutkami takich infekcji skutecznie zabezpiecza tworzenie regularnych kopii bezpieczeństwa naszych danych. Backup najlepiej tworzyć jako obraz całego dysku, bo trudno przewidzieć w jakie zasoby uderzy wirus. Mając aktualną kopię swoich danych wykonaną nowoczesnym narzędziem do backupu szybko wznowimy przerwaną pracę redukując koszty przestoju do absolutnego minimum.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: