eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Ransomware to już epidemia online

Ransomware to już epidemia online

2016-06-28 11:24

Ransomware to już epidemia online

Ransomware © fot. mat. prasowe

Już od dawna eksperci Kaspersky Lab sygnalizowali, że jednym z najpoważniejszych i najbardziej obecnie aktywnych zagrożeń internetowych jest ransomware, a więc oprogramowanie szyfrujące dane swych ofiar i żądające zapłacenia okupu w zamian za ich odszyfrowanie. Statystyki pokazują, że od kwietnia 2015 do marca 2016 zaatakowało ono 718 536 użytkowników, co stanowi - bagatela - 5,5-krotny wzrost względem analogicznego okresu lat 2014-2015.

Przeczytaj także: Ransomware: 30 lat nieprzerwanych sukcesów

O tym, że programy szyfrujące to niemal plaga, mówi się już od dawna. Eksperci z Kaspersky Lab postanowili wziąć pod lupę skalę tego zjawiska. Analizie poddano ewolucję ransomware na przestrzeni 24 miesięcy. Raport firmy zawiera nie tylko dane dotyczące ataków klasycznego oprogramowania ransomware blokującego ekran, ale także programów szyfrujących dane użytkownika. Analizie poddano dwa pełne lata, które dla celów porównawczych podzielone zostały na dwa, dwunastomiesięczne okresy: od kwietnia 2014 r. do marca 2015 r. oraz od kwietnia 2015 r. do marca 2016 r. Analitycy zdecydowali się na taki właśnie przedział czasowy, ponieważ miało w nim miejsce kilka istotnych wydarzeń, które doprowadziły do pokaźnych zmian w krajobrazie zagrożeń ransomware.

Kluczowe wyniki badania


  • Łączna liczba użytkowników, którzy mieli styczność z dowolnym typem ransomware między kwietniem 2015 r. a marcem 2016 r., zwiększyła się o 17,7% w stosunku do okresu od kwietnia 2014 r. do marca 2015 r. – ze 1 967 784 do 2 315 931 użytkowników na całym świecie.
  • Liczba użytkowników atakowanych przy użyciu oprogramowania szyfrującego wzrosła 5,5-krotnie – ze 131 111 w okresie 2014-2015 do 718 536 w okresie 2015-2016.

„Największym problem w kontekście szyfrującego oprogramowania ransomware jest to, że niekiedy jedynym sposobem na odzyskanie zaszyfrowanych danych jest zapłacenie przestępcom i poszkodowani użytkownicy często to robią. To pompuje sporo pieniędzy w podziemie przestępcze, które rozwinęło się wokół tego szkodliwego oprogramowania, a w efekcie niemal każdego dnia pojawiają się nowe narzędzia szyfrujące. Firmy i konsumenci mogą zabezpieczyć się poprzez wykonywanie regularnych kopii zapasowych, wykorzystywanie sprawdzonego rozwiązania bezpieczeństwa i zapoznawanie się na bieżąco z aktualnymi cyberzagrożeniami. Wydaje się, że model biznesowy oparty na oprogramowaniu ransomware jest dochodowy i bezpieczny dla przestępców, jednak branża bezpieczeństwa i użytkownicy mogą to zmienić, stosując te podstawowe środki bezpieczeństwa” – powiedział Fiedor Sinicyn, starszy analityk szkodliwego oprogramowania, Kaspersky Lab.

fot. mat. prasowe

Ransomware

Ransomware to szkodliwe oprogramowanie, które żąda pieniędzy za odszyfrowanie danych swojej ofiary.


Porady bezpieczeństwa


Chociaż narzędzia ransomware szyfrujące dane to jeden z najgroźniejszych rodzajów szkodliwego oprogramowania, a efekty jego działania mogą być bardzo poważne, eksperci z Kaspersky Lab uważają, że istnieją sposoby zabezpieczenia siebie lub swojej organizacji przed tym zagrożeniem.

Wskazówki dla klientów indywidualnych


  • Tworzenie kopii zapasowych to konieczność. Im wcześniej stanie się to nawykiem w Twojej codziennej aktywności na komputerze, tym wcześniej przestaniesz być podatny na wszelkie rodzaje ransomware.
  • Stosuj niezawodne rozwiązanie bezpieczeństwa. Podczas korzystania z niego nie wyłączaj zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa, które z pewnością posiada. Zwykle są to funkcje, które umożliwiają wykrywanie nowego oprogramowania ransomware w oparciu o jego zachowanie w Twoim systemie.
  • Dopilnuj, aby oprogramowanie na Twoim komputerze było aktualne. Większość powszechnie wykorzystywanych aplikacji (Flash, Java, Chrome, Firefox, Internet Explorer, Microsoft Office) i systemów operacyjnych (takich jak Windows) posiada funkcję automatycznych aktualizacji. Pamiętaj, aby była włączona i nie ignoruj komunikatów takich aplikacji dotyczących instalacji aktualizacji.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: