eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 42/2017

Świat: wydarzenia tygodnia 42/2017

2017-10-21 21:11

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 41/2017

  • Amerykańska ustawa budżetowa. Amerykańskim Senat pracuje nad ustawą budżetową na kolejny rok. Jeśli zostanie zaakceptowana ustawa budżetowa, przejdą także proponowane przez prezydenta cięcia podatków. Biały Dom liczy na pełne poparcie Republikanów. Nie jest to pewne, co było widoczne przy głosowaniu nad reformą ubezpieczeń (obamacare).
  • Chińska gospodarka. Wg BBC w okresie pierwszych trzech kwartałów br. chińska gospodarka wzrosła o 6,8 proc. , produkcja przemysłowa Chin wzrosła we wrześniu o 6,6 proc. r/r, a sprzedaż detaliczna o 10,3 proc. r/r. Obecne wskaźniki wzrostu drugiej gospodarki świata są zgodne z prognozami analityków. Wyniki i czynniki wzrostu gospodarczego potwierdzają deklaracje rządowe, że rząd chce oprzeć wzrost gospodarczy na konsumpcji.
  • Światowe rynki miedzi. Miedź zdrożała od początku 2017 r. już o 29 proc. (miedź w dostawach 3-miesięcznych na giełdzie w Londynie kosztuje już ponad 7 100 USD za tonę). Wg analityków są jeszcze możliwości dalszego wzrostu, a o aktualnych cenach decyduje sytuacja na chińskim rynku. Korzysta na tym polski KGHM.
  • Mocarstwowe plany Chin. Około 2,3 tys. delegatów obraduje na zjeździe KPCH pod kierownictwem Xi Jinpinga. Zjazd podsumuje kończącą się kadencję i zdecyduje o kierunkach dalszego rozwoju tego globalnego giganta oraz znaczącego gracza w światowej polityce. W trakcie zjazdu dojdzie do wymiany kadr kierowniczych (co jest tradycją partyjnych zjazdów), ale też Xi zostanie zaakceptowany jako przywódca na następne pięć lat. Nastąpi tez dalsze umocnienie jego pozycji jako przywódcy w tym półtoramiliardowym kraju. Analitycy zwracają uwagę na dalsze plany rozwoju gospodarczego i społecznego. Według nich do 2035 r. Chiny staną się globalną potęgą innowacyjną oraz przejdą też do kategorii krajów średniozamożnych. Spadną też różnice dochodów. Na świecie znacząco wzrośnie soft power Chin". W programie politycznym Xi Jinping powtórzył dogmat o prawie Chin do Tajwanu i Hongkongu. Podkreślił, że Chiny będą bronić swojej suwerenności i sprzeciwią się każdej próbie podzielenia kraju.
  • Kryptowaluty na światowym rynku. Tego zjawiska nie można już lekceważyć. Na ten temat wypowiedział się ostatnio Goldman Sachs. Jego zdaniem złoto wygrywa z bitcoinem jeśli weźmiemy pod uwagę kilka charakterystycznych cech każdego pieniądza. Nie ulega wątpliwości, że takie dwa krańcowe zjawiska jak strach i bogactwo od lat napędzają cenę kruszcu, chociaż stopa zwrotu w przypadku złota nie jest oszałamiająca. Podsumowując wszystko za i przeciw analitycy Goldman Sach uważają, że złoto jest lepsze od bitcoina. Warto tu dodać, że obecnie metale szlachetne wciąż są częścią większości nowoczesnych portfeli inwestycyjnych. Analityków zastanawia to, że bitcoin w tym roku rósł od 1 tys. USD na początku roku do ok. 6 tys. USD obecnie. W tym czasie złoto urosło o zaledwie 12 proc.
  • Przeciwko unikaniu opodatkowania. Kolejne kraje ratyfikują konwencję MLI (Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties) sporządzoną w Paryżu dnia 24 listopada 2016 r., której celem jest uniemożliwienie dalszego stosowania "optymalizacji podatkowych" przez wielkie korporacje. Do 7 czerwca 2017 r. przyjęło ją już ponad 100 państw. Uczynił to także polski Senat, który przegłosował ustawę mającą na celu "zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku". Zakłada ona zmianę zawartych przez nasz kraj 78 umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
  • Europejski Airbus na wojnie z Boeingiem. Airbus przejął 50,01 proc. udziałów w programie C Series kanadyjskiego Bombardiera. Docelowo Airbus ma przejąć 100 proc. udziałów w tym programie w ciągu 5 lat. Ta transakcja wzmacnia pozycję głównego konkurenta Boeinga na amerykańskim rynku. Francuski Airbus i kanadyjski Bombardier połączą siły w pracach nad nową generacją pasażerskich odrzutowców C Series. Warto dodać, że Bombardier ma obecnie kłopoty na amerykańskim rynku (amerykańskie nałożyły wysokie cła oskarżając kanadyjski rząd o subsydiowanie Bombardiera, co w efekcie pozwalało na zaniżanie cen) .
  • Alibaba dynamicznie rozwija się. To chiński holding e-commerce założony w 1999 roku, którego założycielem i prezesem jest Jack Ma, najbogatszy Chińczyk (majątek wyceniany na ponad 28 mld USD)
  • W 2017 roku giełdowa wycena Alibaby przekroczyła 300 mld USD. Dziś Alibaba to także Tmall skierowany do dużych firm handlowych oraz Alipay - własna platforma obsługi e-płatności. Holding inwestuje na międzynarodowym rynku w przedsięwzięcia innowacyjne.
  • Filantropia G. Sorosa. To finansista przekazał w ostatnich latach ok. 18 mld USD przez stworzone przez siebie Fundacje Społeczeństwa Otwartego (Open Society Foundations). Obecnie jego majątek jest wyceniany na 23 mld USD. Fundacje Społeczeństwa Otwartego stały się jedną z najbogatszych organizacji charytatywnych w Stanach Zjednoczonych i na świecie. Wyprzedza je jedynie fundacja Billa i Melindy Gatesów (dane za rok 2014 z National Philanthropic Trust).

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

UNICEF: KAŻDEGO DNIA UMIERA 7000 NOWORODKÓW.

W 2016 r. każdego dnia umierało 15 000 dzieci poniżej 5. roku życia. 46% z nich (czyli 7000) w ciągu pierwszych 28 dni życia. Z raportu „Levels and Trends in Child Mortality 2017” wynika, że liczba dzieci umierających przed ukończeniem 5. urodzin zmniejsza się (5,6 mln w 2016 r. w porównaniu do 9,9 mln w roku 2000), ale niestety zwiększa się odsetek zgonów wśród noworodków (z 41% do 46% w tym samym okresie).

Od 2000 r. udało się uratować życie 50 mln dzieci poniżej 5. roku życia, mówi Stefan Swartling Peterson, Dyrektor UNICEF ds. Zdrowia. Jeśli jednak nie zrobimy więcej, aby uchronić noworodki przed śmiercią w ciągu pierwszych dni życia, postęp ten będzie niekompletny. Posiadamy wiedzę i technologię niezbędną do ratowania życia – musimy je tylko zastosować tam, gdzie są najbardziej potrzebne.

Jeśli obecne tendencje utrzymają się, do 2030 r. 60 mln dzieci umrze przed swoimi 5 urodzinami. Połowa z nich to noworodki. Większość zgonów wśród noworodków miała miejsce w dwóch regionach: Azji Południowej (39%) i Afryce Subsaharyjskiej (38%). Połowa wszystkich noworodków, które zmarły, przyszły na świat zaledwie w 5 krajach: Indiach (24%), Pakistanie (10%), Nigerii (9%), Demokratycznej Republice Konga (4%) i Etiopii (3%).

Aby więcej noworodków przeżywało i rozwijało się prawidłowo, musimy objąć pomocą najbardziej marginalizowane rodziny, powiedziała dr Flavia Bustreo, Asystentka Dyrektora Generalnego WHO ds. Zdrowia Rodziny, Kobiet i Dzieci. Priorytetem jest zapewnienie dostępu do dobrej jakości usług oraz opieki medycznej w czasie ciąży i tuż po porodzie.

Z raportu wynika, że wiele istnień udałoby się uratować, gdyby globalne nierówności zostały zmniejszone. Jeśli wszystkie kraje osiągnęłyby poziom umieralności charakterystyczny dla krajów o wysokich dochodach, to wówczas można by było uniknąć 87% zgonów wśród dzieci poniżej 5. roku życia.

To jest nie do pomyślenia, żeby w 2017 r. warunki, w jakich kobieta rodzi swoje dzieci zagrażały jej życiu, a 7000 noworodków umierało każdego dnia, powiedział Tim Evans, Dyrektor Banku Światowego ds. Zdrowia, Wyżywienia i Populacji.

Na szczycie listy chorób powodujących największą liczbę zgonów dzieci do 5. roku życia są zapalenie płuc i biegunka, które odpowiadają odpowiednio za 16% i 8% zgonów. W przypadku noworodków przyczynę około 30% zgonów stanowią komplikacje związane z przedwczesnymi porodami oraz komplikacje okołoporodowe. Łącznie umieralność dzieci do 5. roku życia wynosi 5,6 mln (2016 r.). Dodatkowo, każdego roku odnotowuje się około 2,6 mln martwych urodzeń. Większości tych zgonów można uniknąć poprzez poprawę dostępu do opieki medycznej i podstawowych leków podczas porodu i ciąży, stosowanie szczepień, karmienie piersią i zapewnienie odpowiednich warunków sanitarnych oraz higienicznych.

Do raportu po raz pierwszy zostały włączone dane dotyczące umieralności dzieci od 5. do 14. roku życia, co spowodowało, że pojawiła się nowa, zauważalna przyczyna zgonów – wypadki i urazy. W 2016 r. w tym przedziale wiekowym odnotowano około 1 miliona zgonów.

Nowy raport podkreśla wielki postęp, który dokonał się od 2000 roku w redukcji umieralności dzieci poniżej 5. roku życia, zauważa Liu Zhenmin, Zastępca Sekretarza Generalnego ds. Ekonomicznych i Społecznych. Pomimo znacznej poprawy, wciąż istnieją duże dysproporcje w przeżywalności dzieci w zależności od miejsca ich zamieszkania, w szczególności w Afryce Subsaharyjskiej. Śmierci wielu dzieci można jednak zapobiec poprzez proste, wydajne interwencje podejmowane zarówno przed jaki i zaraz po urodzeniu dzieci.

Z raportu również wynika, że:

W Afryce Subsaharyjskiej, statystycznie 1 na 36 dzieci umiera w ciągu pierwszego miesiąca życia, natomiast w krajach p wysokich dochodach – 1 na 333.

O ile wskaźnik postępu nie wzrośnie, ponad 60 państw nie zrealizuje do 2030 r. Celu Zrównoważonego Rozwoju, którego istotą jest zapobieganie śmierci noworodków, a ponad połowie nie uda się zmienić statystyk, w których umieralność noworodków do 2050 r. będzie wynosić 1 na 250. Te kraje odpowiadają za ok. 80% śmierci noworodków w 2016 r.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: