eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polski sektor MŚP nadal optymistyczny

Polski sektor MŚP nadal optymistyczny

2017-10-06 12:53

Polski sektor MŚP nadal optymistyczny

Polski sektor MŚP nadal optymistyczny © merla - Fotolia.com

Jesteśmy ewenementem na skalę europejską. Z najnowszej edycji realizowanego na zlecenie Bibby Financial Services badania Global Business Monitor wynika, że polski sektor MŚP jako jedyny na Starym Kontynencie pozytywnie ocenia swoje szanse na poprawę sytuacji gospodarczej. 55% przedsiębiorców z naszego kraju uważa, że rodzimy rynek nadal będzie cieszył się dobrą kondycją. To bardzo dobry wynik, zważywszy chociażby, że w minionym roku optymizm deklarowało tylko 47% ankietowanych. Pozostałe 45% badanych utrzymuje, że w nadchodzących miesiącach sytuacja w naszym kraju nie ulegnie zmianie.

Przeczytaj także: Średnie firmy ciągną sektor MŚP w górę

Optymizm polskiego sektora MŚP maleje, jeżeli zapytać respondentów o stan globalnej gospodarki. W tym przypadku oceny okazują się gorsze od tych, które formułowano w analogicznym okresie minionego roku. Zaledwie jedna trzecia badanych jest zdania, że funkcjonuje ona poprawnie.

W sierpniu br. wskaźnik aktywności gospodarczej w sektorze produkcyjnym Polski (PMI) wzrósł kosmetycznie z 52,3 w lipcu do 52,5. Rosła produkcja i ilość nowych zamówień. Wyraźnej poprawie uległy nastroje biznesowe, które osiągnęły najwyższy poziom, z jakim spotkaliśmy się na przestrzeni ostatnich czterech miesięcy.
Dość optymistyczne przewidywania odnośnie stanu polskiej gospodarki formułuje również Bank Światowy, który zakłada, że w perspektywie dwóch nadchodzących lat wzrost gospodarczy w naszym kraju utrzyma się na stałym poziomie 3,2% w skali roku. Głównymi czynnikami przyspieszenia gospodarczego w bieżącym roku są nowe inwestycje w kraju oraz wsparcie Unii Europejskiej. Przez zwyżkę spożycia indywidualnego, z uwagi na stabilną sytuację panującą na rynku pracy odnotowano wzrost dynamiki rynkowej odnotowano również komentuje Jerzy Dąbrowski Dyrektor Generalny Bibby Financial Services specjalizującej się w faktoringu.

Produkcja mebli wciąż ma znaczący wpływ na dynamiczny rozwój gospodarki. Warto zwrócić uwagę, że w lipcu obrót z eksportu wyniósł 14,4 mld euro, czyli ponad 2 mld euro mniej niż w poprzednim miesiącu. W ostatnim czasie eksport wzrósł na wszystkich rynkach, z wyjątkiem Polski i Irlandii.
Odnotowano również zmniejszenie obrotów w imporcie o ponad 1 mld euro w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

fot. merla - Fotolia.com

Polski sektor MŚP nadal optymistyczny

Polscy przedsiębiorcy jako jedyni w Europie pozytywnie oceniają szansę na poprawę swojej sytuacji gospodarczej w najbliższym czasie – wynika z badania Global Business Monitor.


Za poprawę koniunktury gospodarczej w ciągu ostatnich 12 miesięcy odpowiadają również produkcja, budownictwo i usługi. W omawianym okresie nastąpiło zwolnienie dynamizmu rozwoju w handlu i transporcie. W Polsce zauważalna jest również zwyżka wskaźnika CPI, który określa zakres cen towarów i usług konsumpcyjnych, w sierpniu 2017 r. wyniósł 1,8%. Odnotowano wzrost cen mieszkań i transportu.

Ponad połowa badanych (52%) twierdzi, że wzrosła sprzedaż, w porównaniu z ubiegłym rokiem, liczba respondentów podzielających to zdanie podniosła się o 11%. Optymizm Polaków jest odczuwalny również w ocenie sprzedaży, która przekracza średnią z badania Global Business Monitor wynoszącą 49%. Zaledwie jeden na pięciu badanych w Polsce uważa, że sprzedaż spadła.
Należy pamiętać, że wpływ na koniunkturę gospodarczą Polski, podobnie jak w innych krajach europejskich ma szereg czynników zewnętrznych w tym Brexit i zmiany w strefie euro. Przedsiębiorcy specjalizujący się w eksporcie obawiają się zmian w przepisach prawnych, w tym w prawie podatkowym, które mogłyby utrudnić ich pracę w najbliższych miesiącach a nawet latach. Te same zmiany mogą negatywnie wpłynąć na gospodarkę, zmniejszając poziom inwestycji, a tym samym rzutuje na zmniejszenie dynamiki wzrostu dodaje Jerzy Dąbrowski Dyrektor Generalny Bibby Financial Services.

Prawie połowa badanych (47%) przewiduje, że w nadchodzącym roku ich sprzedaż wzrośnie. Jednak szacuje się, ze rozwój tego typu transakcji w Polsce nie przekroczy średniej wynoszącej 55% wyliczonej na podstawie analizy wyników Global Business Monitor z jedenastu państw biorących udział w badaniu.

Metodologia Global Business Monitor
Global Business Monitor to cykliczne międzynarodowe badanie przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw z Polski, Stanów Zjednoczonych, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Czech, Holandii, Kanady i Singapuru i Hong Kongu. Badanie objęło firmy zatrudniające do 250 pracowników z taki sektorów jak handel, produkcja, budownictwo, transport i usługi. Druga fala badania została zrealizowana w marcu i czerwcu i 2017 r. Przeprowadzono 1655 wywiadów telefonicznych.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: