eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Średnie firmy ciągną sektor MŚP w górę

Średnie firmy ciągną sektor MŚP w górę

2017-09-08 11:53

Średnie firmy ciągną sektor MŚP w górę

Średnie firmy ciągną polskie MŚP w górę © Elnur - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Ostatni odczyt „Barometru EFL” wskazał na lekkie pogorszenie nastrojów - jego wartość na III kw. 2017 sięgnęła 59,3 pkt, co uczyniło go o 3,7 pkt. gorszym od wskazania z poprzedniego kwartału. Najbardziej optymistyczne okazały się średnie firmy, które oceniły swoją sytuację na 64,8 pkt. Wprawdzie jest to nieco niższy wynik od zanotowanego w II kw. br rekordowego poziomu 67,7 pkt., to ciągle jednak wskaźnik dla tego segmentu MŚP pozostaje na jednym z najwyższych poziomów na przestrzeni ostatnich 3 lat. Dla porównania, wskaźnik dla mikrofirm wyniósł zaledwie 56,4 pkt.

Przeczytaj także: Barometr EFL: kondycja finansowa MSP III kw. 2017

Dobre nastroje, którymi wyraźnie charakteryzują się średnie firmy, dotyczą w szczególności inwestycji (47,8%). Małe przedsiębiorstwa liczą z kolei na wzrost zamówień, a mikrofirmy chcą zarówno więcej sprzedawać, jak i powiększać inwestycje.
- Jeśli przyjrzeć się archiwalnym odczytom naszego Barometru, jasne stanie się, że średnie firmy najczęściej odnotowują najwyższe pomiary spośród wszystkich badanych przedsiębiorstw. Na drugim biegunie plasują się mikrofirmy. Takie wyniki mogą dowodzić dwóch spraw. W pierwszej kolejności tego, że mniejsze mikrofirmy są mniej skłonne do ryzyka i bardziej skupione na stabilności swego funkcjonowania. Po drugie może chodzić tu również o ciągle jeszcze mniejszą świadomość zalet i korzyści, jakie przynoszą instrumenty finansowania zewnętrznego jak choćby leasing, które skutecznie wspierają firmowe inwestycje i zwiększają skalę prowadzonego biznesu – mówi Radosław Kuczyński, prezes EFL.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik według wielkości przedsiębiorstw

Badanie po raz kolejny potwierdza, że im większa firma, tym lepiej kształtuje się jej optymizm.


Średnie firmy w najlepszych nastrojach


Subindeks „Barometru EFL”, który informuje o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu, w III kwartale 2017 roku był ponownie najwyższy wśród średnich przedsiębiorstw i wyniósł 64,8 pkt. Mikro i małe firmy nieco słabiej oceniły swoją sytuacją – wartość odczytu wyniosła odpowiednio 56,4 pkt. oraz 58,5 pkt. Na nieco słabsze nastroje wpływ miał m.in. mniejszy odsetek przedsiębiorców oczekujących wzrostu inwestycji w średnich i małych firmach. Jednak warto podkreślić, że w przypadku średnich firm, wciąż niemal połowa zapytanych spodziewa się wzrostu inwestycji, co jest bardzo dobrym wynikiem (47,8% vs. 50% w IIQ2017). Wśród małych firm odsetek ten wyniósł 30,5% (IIQ2017: 37,7%), a mikro –36% (IIQ2017: 35,4%)

W przypadku sprzedaży, mikro i małe firmy liczą na większe w porównaniu do poprzedniego kwartału zamówienia na ich usługi i produkty. 30,2% mikro przedsiębiorców (IIQ2017: 23%) oraz 27,9% małych (IIQ2017: 27,2%) optymistycznie patrzy na ten obszar. Jednak najliczniejszą grupą „sprzedażowych” optymistów znajdziemy w segmencie średnich firm (34,2%, taki sam odsetek jak w IIQ2017).

Z najwyższymi planami inwestycyjnymi wśród średnich podmiotów koresponduje najwyższe zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne w tej grupie. Podczas gdy 16,2% mikro i 14,7% małych firm spodziewa się skorzystać z zewnętrznych instrumentów finansowych, w przypadku przedsiębiorstw zatrudniających od 50 do 249 pracowników ten odsetek w III kwartale br. był dwa razy wyższy niż u „mniejszych kolegów” i wyniósł 31,1%.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik według wielkości - kolejne kwartały

W każdej kategorii wyniki za III kwartał 2017 są jednymi z najwyższych w historii pomiarów.


MŚP pozostają w dobrych nastrojach


Po najwyższym w historii wyniku dla II kwartału br. na poziomie 63 pkt., główny odczyt „Barometru EFL” za III kwartał 2017 roku wyniósł 59,3 pkt. i wciąż znajduje się ponad progiem OR[2]. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów EFL pomiędzy II a III kwartałem br., podobnie jak to miało miejsce rok temu, nastąpiła zmiana trendu z dwóch ostatnich pomiarów i wartość Barometru spadła poniżej 60 pkt. Jednocześnie wartość wskaźnika jest wyższa nie tylko niż w III kwartale ubiegłego roku (56,6 pkt.), ale w porównaniu do wszystkich pomiarów z 2016 roku. To oznacza, że mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, pomimo odrobinę gorszych prognoz, widzą szanse na rozwój w najbliższych miesiącach.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: