eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Podróże w ciąży. Wszystko, co musisz wiedzieć

Podróże w ciąży. Wszystko, co musisz wiedzieć

2017-09-27 11:43

Podróże w ciąży. Wszystko, co musisz wiedzieć

Kobieta w ciąży z walizką © Dasha Petrenko - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Mówi się, że ciąża to nie choroba. I rzeczywiście, jeżeli tylko przyszła mama czuje się dobrze, to właściwie nie musi rezygnować ze swojej dotychczasowej aktywności. Kobiety spodziewające się narodzin dziecka coraz częściej zresztą normalnie pracują, uprawiają sport czy podróżują. A o co zadbać, decydując się na podróże w ciąży? Przede wszystkim o kompleksową opiekę medyczną, ale nie tylko.

Przeczytaj także: Jak przetrwać długi lot samolotem?

Decydując się na podróże w ciąży, należy w pierwszej kolejności zasięgnąć opinii swojego lekarza, który zadecyduje m.in. czy możemy bez przeszkód wsiąść na pokład samolotu. Warto przy tym pamiętać, że:
 • Najbardziej odpowiedni czas na podróże samolotem to okres do 36 tygodnia ciąży (32 tygodnia w przypadku ciąży mnogiej), przy czym zdecydowanie najbezpieczniejszy jest drugi trymestr ciąży, ponieważ wówczas mamie i dziecku zagraża najmniej.
 • Podróże w ciąży nie powinny przebiegać w bezruchu. Koniecznością jest częste wstawanie, rozciąganie mięśni, czy chociażby pomachanie nogami, które pomogą zachować prawidłowe krążenie krwi.
 • Wprawdzie ten temat od zawsze wzbudza wiele kontrowersji, to jednak warto pamiętać o bezpieczeństwie, jakie gwarantuje pasażerowi zapinanie pasów. Nie inaczej jest w przypadku ciężarnych. Te jednak powinny pamiętać, aby przełożyć pas poniżej brzucha.
 • Warto unikać miejsc położonych w gorącym i wilgotnym klimacie, a także tych położonych wysoko nad poziomem morza – takie destynacje mogą powodować złe samopoczucie przyszłej mamy.
 • Kraje rozwijające się oraz te, gdzie konieczne są odpowiednie szczepienia warto odwiedzić już po ciąży. Łatwo można bowiem nabawić się niebezpiecznych chorób, na które nie ma remedium. Poza tym niektóre szczepionki nie mogą być podawane kobietom w ciąży.
 • Dobrze jest zachować rozsądek w kwestii żywności. W pewnych rejonach nie powinno się jeść surowych potraw, czy spożywać nieprzegotowanej wody. Bezwzględnie należy unikać jedzenia sprzedawanego przez handlarzy ulicznych.

fot. mat. prasowe

Kiedy?

W ciąży najlepiej podróżować w drugim trymestrze.


Ubezpieczenie dla przyszłych mam


W ciąży najważniejsze jest bezpieczeństwo zarówno dziecka, jak i przyszłej mamy. Przed każdą podróżą warto wyrobić i zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która pozwoli korzystać z nieodpłatnej opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej oraz krajach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych krajach europejskich nie wszystkie świadczenia zdrowotne są refundowane, dlatego za część z nich, mimo posiadania karty EKUZ, będzie musiał zapłacić turysta. Właśnie dlatego planując podróż warto pomyśleć o wykupieniu odpowiedniej polisy, która zapewni nam pomoc na czas wyjazdu.

fot. mat. prasowe

Czego unikać?

W ciąży lepiej zrezygnować z podróży w wilgotne i gorące miejsca.


Na rynku dostępne są różne oferty ubezpieczeń turystycznych. Musimy jednak pamiętać, że jeżeli istnieją medyczne przeciwskazania do podróży, żadne towarzystwo ubezpieczeniowe nie zwróci kosztów poniesionych wydatków. Dlatego przed każdym wyjazdem warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który zdecyduje, czy w danym przypadku podróże w ciąży są wskazane.
„Zazwyczaj polisy dedykowane kobietom w ciąży obejmują pierwszą wizytę lekarską i transport do szpitala w przypadku nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku. Koszty takiego leczenia pokrywane są przeważnie do sumy ok. 150-200 EUR. Dlatego warto zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia i wybrać ten, który obejmuje ubezpieczeniem również przedwczesny poród lub inne zabiegi w celu ratowania życia.” – mówi Urszula Szwarc, Zastępca Dyrektora Departamentu Sprzedaży w Europ Assistance Polska.

fot. mat. prasowe

Ubezpieczenie

W podróż po UE ciężarna powinna zabrać kartę EKUZ.


Niektórzy ubezpieczyciele oferują również możliwość ubezpieczenia ryzyka rezygnacji z podróży zaplanowanej z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem jeśli okazuje się, że podróż byłaby niewskazana ze względu na nowo stwierdzoną ciążę lub jeśli ciąża dotychczas przebiegająca bez komplikacji stała się zagrożona. W takim przypadku na podstawie odpowiedniego zaświadczenia od lekarza prowadzącego ciążę istnieje możliwość zwrotu kosztu zakupionych wcześniej biletów lotniczych, kosztu wycieczki, czy zakwaterowania.

Czego nie pokryje polisa?


Ponieważ firmy ubezpieczeniowe zaliczają kobiety w ciąży do grupy podwyższonego ryzyka, często ograniczają zakres swoich świadczeń. Większość z nich obejmuje opieką ubezpieczeniową podróże w ciąży do drugiego trymestru ciąży (do 32. tygodnia ciąży). Jeżeli ciąża jest mnoga, okres ten często skracany jest do 18 tygodnia. Ubezpieczyciele nie płacą także za wizytę lekarską w celu potwierdzenia diagnozy ciąży, jak również za badania i konsultacje wykonywane w związku z jej planowym prowadzeniem. Ponadto towarzystwa nie zwracają także pieniędzy za zagraniczny poród, jeżeli odbył się on we wcześniej przewidzianym terminie.

Warto pamiętać, że w razie przedwczesnego porodu, koszty z tym związane pokrywane są tylko w stosunku do mamy. Niestety większość polis nie obejmuje kosztów leczenia dziecka, gdyż nie jest ono osobą ubezpieczoną. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju posiadanego ubezpieczenia, są bowiem polisy do kart bankowych, które obejmują swoim zakresem również członków rodziny posiadacza – wtedy dziecko automatycznie staje się osobą ubezpieczoną.
Przed każdym wyjazdem dobrze przeanalizować dostępne na rynku oferty i wybrać najbardziej odpowiednią. Dostępne są bowiem różne polisy, których zakres w większym lub mniejszym odpowiada potrzebom ciężarnej klientki.

Latająca ciężarówka


Linie lotnicze posiadają szereg przepisów, które służą zapewnieniu bezpieczeństwa pasażerów. Wśród nich są również takie, które dotyczą kobiet w ciąży. Najbardziej optymalny czas na podróże w ciąży to drugi trymestr, co uwzględniają również regulaminy linii lotniczych. Wprawdzie większość z nich zezwala na podróżowanie do 36 tygodnia ciąży, ale są jednak linie, które skracają ten okres albo wymagają dodatkowego zaświadczenia lekarskiego. Może się okazać, że jeżeli przyszła mama nie będzie miała takiego dokumentu może nie zostać wpuszczona na pokład.

Każda linia lotnicza indywidualnie określa zasady, na jakich mogą podróżować kobiety w ciąży i tak na przykład:
 • Air France, United Airlines – zabierają na pokład kobiety do 32 tygodnia ciąży, a od 9 miesiąca ciąży odbywanie lotów jest możliwe tylko z zaświadczeniem przewoźnika wypełnionym przez lekarza prowadzącego.
 • British Airlines – przewozi kobiety w ciąży do 36 tygodnia ciąży lub do 32 tygodnia w przypadku ciąży mnogiej, bez konieczności posiadania zaświadczenia lekarskiego.
 • Wizzair – Kobiety powyżej 28 tygodnia ciąży mogą podróżować z aktualnym zaświadczeniem lekarskim. Przewoźnik nie zabierze na pokład kobiety po 34 tygodniu ciąży.
 • Ryanair - Kobiety powyżej 28 tygodnia ciąży mogą podróżować z aktualnym zaświadczeniem lekarskim. Przewoźnik nie zabierze na pokład kobiety po 36 tygodniu ciąży, a w przypadku ciąży mnogiej po 32 tygodniu.
 • PLL LOT – Kobiety w ciąży mogą podróżować do 36 tygodnia ciąży włącznie pod warunkiem posiadania zaświadczenia lekarskiego. Powyżej tego okresu konieczne jest posiadanie specjalnego formularza linii lotniczych wypełnionego przez lekarza.
 • Air Berlin, Lufthansa – Dopuszczają możliwość podróżowania w ciąży bez zaświadczenia lekarskiego do 4 tygodni przed planowanym terminem porodu.
 • EasyJet – Bez zaświadczenia lekarskiego można podróżować do 27 tygodnia ciąży. Kobiety miedzy 28 a 35 tygodniem ciąży muszą posiadać takie zaświadczenie. Nie zostaną zabrane na pokład kobiety w 36 i po 36 tygodniu ciąży.

Przed każda podróżą warto dopytać linie lotnicze, z których zamierzasz skorzystać o ich zasady podróżowania w ciąży. Niezależnie jednak jakiego przewoźnika wybierzemy, warto aby przyszła mama zawsze miała przy sobie dokument z terminem przewidywanego porodu.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: