eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Niedobór pracowników blokuje rozwój firmy

Niedobór pracowników blokuje rozwój firmy

2017-08-29 09:40

Niedobór pracowników blokuje rozwój firmy

Brak pracowników hamuje rozwój firm © nullplus - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Rynek pracownika stał się faktem, a wraz z nim przed polską gospodarką pojawiły się zupełnie nowe wyzwania. Okazuje się, że dziś na niedobór pracowników narzeka przeszło połowa pracodawców, a trudności rekrutacyjne nie pozostają bez wpływu na rozwój ich firm. Z najświeższej edycji „Barometru Rynku Pracy VIII” wynika, że aż 1/3 badanych przedsiębiorstw borykających się z brakami kadrowymi właśnie z tego powodu nie może zawierać nowych kontraktów z klientami. Z kolei w przypadku 1 na 8 przedsiębiorstw niedobór kadr oznacza rezygnację z inwestycji.

Przeczytaj także: Siła robocza. Jak bardzo jej brakuje?

Najświeższe informacje Głównego Urzędu Statystycznego dowodzą, że tempo rozwoju polskiej gospodarki sięga 3,9% r/r. Dobre wyniki osiąga również produkcja przemysłowa, której na przestrzeni 12 miesięcy udało się wzrosnąć o 6,2%. Powodów do narzekań nie ma budownictwo mieszkaniowe - od początku tego roku rozpoczęły się budowy przeszło 125 tys. mieszkań, co jest wynikiem o 23% lepszym od zanotowanego w analogicznym okresie minionego roku. W tej beczce miodu jest jednak potężna dawka dziegciu - do realizacji coraz to większej liczby zamówień potrzeba bowiem rąk do pracy, a tych od 2013 roku wyraźnie zaczyna brakować. Niedobór pracowników to bezpośrednie następstwo pikującego bezrobocia, ale też efekt kurczenia się populacji osób w wieku produkcyjnym i emigracji.

Niedobór pracowników coraz wyraźniej daje się we znaki firmom. Już 50,8% z nich deklaruje, że miało w ostatnim czasie kłopoty z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników. To o 15 p.p. więcej niż w roku ubiegłym i jest to rekordowy wynik w historii „Barometru Rynku Pracy” przygotowywanego przez Work Service. Taka sytuacja zaczyna przekładać się na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Wśród pracodawców, którzy zetknęli się z niedoborami kandydatów, aż 68,1% deklaruje, że taka sytuacja bezpośrednio wpływa na ich firmę.
Niedobór pracowników zaczyna uderzać wprost w działalność firm i możemy się spodziewać, że ten problem będzie coraz bardziej widoczny w całej gospodarce. Jak pokazują nasze dane, już teraz 32,6% firm musi zaniechać zawierania nowych kontraktów, ze względu na braki kadrowe. Z tego samego powodu 12,8% przedsiębiorców decyduje się na ograniczenie albo całkowitą rezygnację z inwestycji, co istotnie hamuje perspektywy do dalszego rozwoju. Dlatego dostępność kapitału ludzkiego staje się dziś wiodącym wyzwaniem dla naszej gospodarki, bo w obecnych warunkach rynkowych kto dysponuje odpowiednimi kadrami ten ma przewagę konkurencyjną – komentuje Maciej Witucki, Prezes Zarządu Work Service S.A.

fot. mat. prasowe

Czy w ostatnich miesiącach Państwa firma miała problem z pozyskaniem pracowników?

Już 50,8% badanych deklaruje, że miało w ostatnim czasie kłopoty z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników.


Aż 62% dużych firm miało w ostatnim czasie problemy podczas rekrutacji. Deficyty najbardziej odczuwają usługi i produkcja czyli duże gałęzie gospodarki, które znacząco stanowią o jej sile. Co więcej ponad 70% firm z województwa dolnośląskiego i opolskiego zgłasza niedobory kadrowe.
Przy obecnej koniunkturze gospodarczej widzimy, że popyt na pracowników przekracza podaż. Jednak nasze dane pokazują, jakie zagrożenie długoterminowo czyha na polską gospodarkę. Bez zwiększenia dostępności kandydatów wielu przedsiębiorców może sobie nie poradzić. Już dziś widzimy, że pojawiają się mechanizmy zaradcze, w postaci coraz powszechniejszego pojawiania się umów kodeksowych, częstszego korzystania z usług wyspecjalizowanych agencji zatrudnienia, a także sięgania po kadry zza granicy – dodaje Maciej Witucki.

fot. mat. prasowe

W jaki sposób niedobór pracowników wpływa na Państwa firmę?

27,8% przedsiębiorstw w Polsce deficyty pracowników oznaczają wyższe koszty personalne.


Niedobór pracowników wpływa na płace?


Problem niedoborów kadrowych najbardziej odbija się na małych firmach. Dla nich nawet jedna osoba mniej to odczuwalna strata. Dlatego właśnie wśród tych pracodawców odsetek tych, którzy nie mogą zawierać nowych kontraktów jest największy i wynosi 35,3%. Z kolei co czwarta mała firma, która miała kłopoty podczas rekrutacji nie może rozwijać działalności na nowych rynkach. Co ciekawe dla 27,8% przedsiębiorstw w Polsce deficyty pracowników oznaczają wyższe koszty personalne.
Beneficjentami problemów rekrutacyjnych firm stają się pracownicy. Nasilająca się rywalizacja o kandydatów przekłada się na wyższe wynagrodzenia, a co za tym idzie rosną również koszty pracy. W ostatnich miesiącach obserwowaliśmy wzrosty wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw w okolicach 5% r/r., ale ta dynamika w kolejnych miesiącach może jeszcze przyspieszyć, między innymi ze względu na zapowiedzi rosnącej płacy minimalnej – uważa Andrzej Kubisiak, Dyrektor Zespołu Analiz w Work Service S.A.

Metodologia badania:
Dane prezentowane w ramach „Barometru Rynku Pracy VIII” zostały przygotowane i opracowane na zlecenie Work Service S.A. przez instytut badawczy Millward Brown S.A. Badanie zostało zrealizowane w okresie 14-27 lipca 2017 r. Badanie zrealizowano na próbie pracodawców (N=300) dobranych w kwotach dla wielkości zatrudnienia, po 100 wywiadów dla firm małych (10-49 pracowników), średnich (50-249 pracowników) oraz dużych (250+ pracowników), z uwzględnieniem województwa – miejsca prowadzenia działalności oraz branży firmy. Maksymalny błąd pomiaru dla całej próby to +/- 4,2%, a dla wyróżnionych trzech klas wielkości zatrudnienia +/- 10,2%. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI Ad hoc.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: