eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Dlaczego Polacy nie kupują polisy na życie?

Dlaczego Polacy nie kupują polisy na życie?

2017-06-19 12:50

Dlaczego Polacy nie kupują polisy na życie?

Dlaczego Polacy nie mają polis na życie? © andranik123 - Fotolia.com

Dlaczego polisa na życie nie cieszy się w naszym kraju zbyt dużą popularnością? Z jakich względów decyduje się na nią zaledwie co drugi Polak? Z badania zrealizowanego na zlecenie Concordii Ubezpieczenia wynika, że powodem rezygnacji z tego rodzaju ochrony są przede wszystkim względy finansowe. Spora grupa z nas przyznaje, że nigdy nie myślała o takiej polisie, a niemal co czwarty respondent uważa, że jej nie potrzebuje. Czy polisa na życie faktycznie jest zbyt droga i niepotrzebna czy też powodów rzeczywistej niechęci do niej należy szukać gdzieś indziej?

Przeczytaj także: Ubezpieczenie na życie coraz bardziej popularne. Czego się boimy?

Po pierwsze: zbyt drogo


Badanie przeprowadzone na zlecenie Concordii Ubezpieczenia wyraźnie dowodzi, że w 1/3 przypadków brak ubezpieczenia ma podłoże ekonomiczne - Polacy tłumaczą po prostu, że polisa na życie jest dla nich zbyt dużym wydatkiem. To dość dokładnie pokazuje brak świadomości Polaków odnośnie kosztów ubezpieczeń. W wielu przypadkach miesięczny koszt ubezpieczenia nie tylko siebie, ale również najbliższych zarówno na wypadek śmierci, jak i niezdolności do pracy oraz ciężkiej choroby jest niższy niż koszty generowane przez comiesięczny abonament w sieci komórkowej lub u operatora kablówki.

Po drugie: nie myślałem o tym


Niewątpliwie polisa na życie nie jest produktem, bez którego nie można byłoby się obejść. I to zapewne dlatego 34 proc. Polaków przyznaje, że jej brak to efekt braku zastanowienia. Co ważne, to także ten rodzaj produktu, z którego może skorzystać każdy, a niektórzy zdecydowanie powinni. Kiedy należy pomyśleć o ubezpieczeniu na życie?
- Przede wszystkim w momencie, gdy zakładamy rodzinę, rodzą nam się dzieci, bierzemy kredyt lub zaczynamy zarabiać znacznie więcej od naszego partnera lub współmałżonka. Ubezpieczenie na życie powinno przede wszystkim zabezpieczać nas na wypadek śmierci lub choroby, tak aby możliwa była spłata zobowiązań finansowych, gdy stajemy się niezdolni do pracy lub gdy my lub nasi najbliżsi potrzebują dostępu do rehabilitacji na najwyższym poziomie – wskazuje dr Filip Przydróżny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Osobowych Concordii Ubezpieczenia.

Co ważne, jeśli już Polacy decydują się na polisę na życie, ich główną motywacją są przede wszystkim najbliżsi i troska o ich przyszłość – ponad połowa osób (54 proc.), które mają indywidualne ubezpieczenie na życie, zdecydowała się na nie, ponieważ chce zabezpieczyć najbliższych w przypadku swojej choroby lub śmierci.

fot. andranik123 - Fotolia.com

Dlaczego Polacy nie mają polis na życie?

Nie stać mnie. Nie potrzebuję. Nigdy o tym nie myślałem. To najczęstsze odpowiedzi na pytanie, dlaczego ponad połowa Polaków (52 proc.) nie ma polisy na życie.


Po trzecie: nie potrzebuję


Polisa na życie nie jest mi potrzebna – to odpowiedź niemal co czwartego Polaka (22 proc.). Czy rzeczywiście? O tym, kiedy należy pomyśleć o ubezpieczeniu tego rodzaju już wiemy. Dane jednak mówią same za siebie – kwestie spłaty zobowiązań finansowych czy zabezpieczenia przyszłości dzieci, to codzienność wielu z nas. W Polsce ponad 2 mln osób nie radzi sobie z terminowym zwrotem posiadanych zobowiązań kredytowych i pozakredytowych. Łączna kwota ich zaległych długów wyniosła 53,69 mld zł . Równocześnie w 2016 roku urodziło się prawie 13 tys. więcej dzieci niż rok wcześniej . To tylko kilka liczb, które pokazują, że polisa na życie naprawdę może być przydatna.
– Część obserwatorów rynku ubezpieczeniowego wskazuje, że prawdziwa przyczyna niechęci, jaką wzbudza w Polakach polisa na życie, związana jest z ograniczonym zaufaniem do firm ubezpieczeniowych. Jednak wyniki badania przeprowadzonego przez Kantar Public uświadamiają, że tego rodzaju obiekcje ma jedynie 4 proc. badanych, którzy nie posiadają takiej polisy. Warto więc pracować nad zwiększaniem świadomości ubezpieczeniowej Polaków, pokazując im przykłady realnych korzyści, jakie płyną z posiadania ochrony ubezpieczeniowej. Warto przy tym również zaufać sprawdzonym i solidnym ubezpieczycielom, oferującym elastyczne produkty stanowiące odpowiedź na potrzeby różnych grup klientów – podsumowuje dr Filip Przydróżny z Concordii Ubezpieczenia.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: