eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Rynek bankowy w Polsce

Rynek bankowy w Polsce

2006-04-03 13:01

Przeczytaj także: Polacy częściej skarżą się na banki


Nadzór Bankowy: starcie z rządem

Konflikt w sprawie fuzji obu banków zaognił się za sprawą Komisji Nadzoru Bankowego, w szczególności jej przewodniczącego - prezesa NBP Leszka Balcerowicza.

8 marca KNB zajmowała się wnioskiem UniCredito o zgodę na wykonywanie przez UniCredito prawa głosu z akcji BPH. Przed posiedzeniem Komisji wniosek o wykluczenie Cezarego Mecha - wiceministra finansów i przedstawiciela rządu w KNBi - złożył UniCredito, arumentując, że Mech nie jest bezstronny, na co miały wskazywać wypowiedzi Mecha dla prasy, z których wynikało, że wiceminister jest przeciwnikiem fuzji Pekao i BPH. Balcerowicz, powołując się na Kodeks Postępowania Administracyjnego wykluczył więc wiceministra Mecha z posiedzenia KNB, która to,decyzja wywołała burzę. Balcerowiczowi złamanie prawa zarzuciła minister finansów Zyta Gilowska, wtórował jej premier Marcinkiewicz oraz przedstawiciele kilku partii.

Ze strony zwolenników Balcerowicza posypały się zarzuty o naruszanie niezależności instytucji finansowych, o chęć zawłaszczenia coraz to nowych obszarów dla interesów partyjnych. Zaniepokojenie politycznym zamieszaniem wokół niezależnych instytucji finansowych wyrazili też przedstawiciele Europejskiego Banku Centralnego oraz środowisk biznesowych.

Konflikt do rozwiązania

Możliwe, że spór rządu z UniCredito zakończy się jakąś formą porozumienia. Nie od dziś wiadomo, że o dużych pieniądzach najlepiej rozmawia się w zaciszu gabinetów. Rozmowy w sparwie satysfakcjonującego dla obu stron sposobu rozwiązania sporu zapoczątkowało spotkanie prezesa szefa UniCredit Alessandro Profumo z premierem Marcinkiewiczem. Wśród możliwych scenariuszy rozwiązania konfliktu wymienia się sprzedaż części oddziałów BPH przez włoski bank.

Z PZU w tle?

W związku z kwestią fuzji Pekao i BPH w tle pojawia się inny problem, z którym będzie musiał zmierzyć się polski rząd - spór z Eureko w sprawie PZU. Według nieoficjalnych doniesień prasowych, rząd może zabiegać o pozyskanie od UniCredit banku BPH w celu wypracowania ugody z holenderskim konsorcjum, które domaga się odszkodowania za niewywiązanie się przez Skarb Państwa ze zobowiązań wobec Eureko, zawartych w umowie prywatyzacyjnej. Bank BPH miałby otrzymać związany z Eureko Rabobank.

Uzyskanie państwowej kontroli nad PZU mogłoby być początkiem budowania silnej krajowej grupy finansowej, w skład której miałby wejść PKO Bank Polski, Poczta Polska i właśnie PZU. Zwolennikiem tworzenia takiej grupy jest obecny minister skarbu Wojciech Jasiński.

Pojawiają się też doniesienia, jakoby Unicredito miałby odsprzedać należące do BPH fundusze inwestycyjne. Na tej bazie powstałby bank z polskim kapitałem, wsparty przez prywatnego inwestora.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: