eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Amerykańscy seniorzy nie mogą żyć bez sieci

Amerykańscy seniorzy nie mogą żyć bez sieci

2006-04-01 16:05

Ponad połowa amerykańskich seniorów regularnie korzysta z internetu, blisko 40 procent ma w domu komputer. Z roku na rok aktywność starszych Amerykanów w internecie staje się coraz większa a oni sami coraz częściej bywają dostrzegani przez sieciowy biznes - od firm hostingowych do sklepów online.

Przeczytaj także: Seniorzy w Internecie

Główne pola sieciowej aktywności amerykańskich seniorów to kontakt z rodziną, wyszukiwanie informacji dotyczących zdrowia i ubezpieczeń oraz inwestowanie online. Z komputera korzystają we własnym domu lub w domach opieki i popularnych w USA centrach seniorów.

Największą grupę starszych użytkowników sieci stanowią osoby zdrowe i dobrze wyedukowane. Pierwszy kontakt z internetem mieli dzięki własnym dzieciom lub wnukom. Wbrew stereotypom, na ogół szybko poznają możliwości tej formy komunikacji i chętnie z nich korzystają. Jeszcze do niedawna zdecydowaną przewagę w sieci mieli starsi panowie niż ich rówieśniczki, jednak od kilku lat sytuacja ta zmienia się w bardzo szybkim tempie i obecnie panie stanowią połowę emerytów w sieci.

Czym różnią się "zinternetyzowani" seniorzy od swoich rówieśników, którzy nie mają kontaktu z siecią? Statystycznie częściej są żonaci, lepiej wykształceni i mają wyższe emerytury.

Główną aktywnością seniorów w internecie jest poczta elektroniczna - używa jej 93 procent osób. Ponad połowa, bo 53 procent codziennie sprawdza swoją pocztę i wysyła emaile - co ciekawe robi to 48 procent wszystkich użytkowników internetu. E-mail jest popularny jednakowo wśród wszystkich grup seniorów - bez względu na płeć, wykształcenie czy miejsce zamieszkania.

58 procent seniorów szuka w internecie informacji związanych ze swoimi zainteresowaniami i hobby, 55 procent regularnie czyta bieżące informacje i przegląda prasę online, po 53 procent sprawdza informacje medyczne i pogodę. Tyle samo przegląda strony „dla rozrywki” lub angażuje się w internetowe społeczności.

Ponad jedna czwarta seniorów szuka w sieci informacji dotyczących religii i duchowości. Liczba osób starszych zainteresowanych tą tematyką rośnie niezwykle szybko.

Z roku na rok coraz więcej Amerykanów w wieku emerytalnym przekonuje się także do zakupów w sieci - na razie jednak zdecydowanie preferują ten sposób korzystania z sieci młodsi seniorzy - w pierwszych latach emerytury. Również oni szukają w sieci dodatkowych zajęć zawodowych.

Coraz popularniejsze są także witryny poświęcone kojarzeniu par, serwisy randkowe i matrymonialne, a także strony przez które można odszukać znajomych i przyjaciół z dawnych szkolnych lat.

 

1 2

następna

oprac. : Joanna Gacka / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: