eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 15/2017

Europa: wydarzenia tygodnia 15/2017

2017-04-15 23:10

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 14/2017

  • 2 maja niemiecka kanclerz Angela Merkel złoży wizytę w Moskwie. To duża zmiana w stosunku do jej wcześniejszej linii programowej, bo wówczas uwarunkowała przyszłe spotkanie z Władimirem Putinem od postępu w rozwiązaniu konfliktu na Ukrainie i w Syrii. To niewątpliwy skutek presji środowiska gospodarczego, które jest zainteresowane interesami na rosyjskim rynku. A. Merkel wie, że zbliżają się kolejne wybory parlamentarne....
  • Wielka Brytania po Brexicie. Z wypowiedzi ministra skarbu dowiedzieliśmy się, że Brytyjczycy zamierzają otworzyć się na rynki azjatyckie, dynamicznie rozwijać technologie finansowe i utrzymać swoje otwarcie dla najbardziej utalentowanych imigrantów z całego świata.
  • Imigranci na brytyjskim rynku pracy. Według danych Narodowego Biura Statystyk 11 proc. pracowników zatrudnionych w Wielkiej Brytanii to imigranci (trzy i pół miliona) z czego ponad dwa miliony to obywatele unijni.
  • Brexit w roli głównej. Unijny negocjator ds. Brexitu Michel Barnier złoży wizytę w Warszawie 20 kwietnia. To jedno z tych spotkań w europejskich stolicach, które mają przyczynić się do przygotowania stanowiska unijnego w rozmowach z Wielka Brytanią.
  • Wzrost w niemieckiej gospodarce. Niemcy to największy partner gospodarczy dla Polski. W opinii analityków koniunktura w Niemczech to dobra wiadomość dla polskich producentów w sytuacji gospodarczych i politycznych zagrożeń.
  • Czesko-polska wojna handlowa. Już od dłuższego czasu trwa wojna na czeskim rynku żywnościowym. Polskie produkty w wielu przypadkach wygrywają rywalizację. W odpowiedzi nasze produkty spotykają się z "czarnym" PR. Teraz dodatkowo czescy producenci i urzędnicy atakują w mediach polskie służby weterynaryjne.
  • Produkcja przemysłowa w strefie euro. Według Eurostat-u w lutym produkcja spadła o 0,3 proc. m/m. Warto dodać, że w styczniu wzrosła o 0,3 proc. m/m.
  • Jaka będzie przyszłość UE? Na nieformalnym posiedzeniu Rady ds. Ekonomicznych i Finansowych w stolicy Malty - Valletcie dyskutowano o przyszłości Unii Gospodarczej i Walutowej. W spotkaniu wziął udział wiceminister finansów Piotr Nowak - poinformował dziennikarzy w sobotę resort finansów.
  • Europejskie samoloty dla Iranu. Podpisano umowę na dostawę 20 turbośmigłowych samolotów pasażerskich. Dostawcą będzie europejskie konsorcjum ATR.
  • Unia Europejska dla Ukraińców. Wg zapowiedzi polityków już w połowie roku obywatele Ukrainy będą mogli bez wiz wjeżdżać na teren unijne, a złagodzone przepisy umożliwią ich zatrudnianie na początku przy pracy sezonowej.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

PRZEPROWADZONO BADANIA NA UŻYTKOWNIKACH INTERNETU. JAKIEGO ANTYWIRUSA NAJCZĘŚCIEJ UŻYWAMY W EUROPIE? Z KTÓREJ PRZEGLĄDARKI KORZYSTAMY? JAKIE MAGAZYNY BRANŻOWE SĄ NAJBARDZIEJ POPULARNE? PRZECZYTAJ RAPORT INS

Eksperci z Bitdefender przyjrzeli się raportowi dotyczącemu bezpieczeństwa w sieci przeprowadzonemu na przełomie grudnia 2016 oraz stycznia 2017 przez AV-Comparatives. Dostarcza on wielu ciekawych informacji o użytkownikach Internetu. Badania zostały przeprowadzone na ponad 2, 5 tysiącach anonimowych osób z całego świata i trwały od 15 grudnia do 15 stycznia 2017 roku.

Użytkownicy odpowiadali między innymi na pytania o:

- swoje pochodzenie, wiek, poziom znajomości obsługi komputera, typ oprogramowania komputerowego oraz mobilnego, używanej wyszukiwarki, sposobu, w jaki znaleźli swoje aktualne oprogramowanie antywirusowe (również na urządzeniach mobilnych), którego antywirusa aktualnie używają i w jaki sposób z niego korzystają.

- W ankiecie znalazły się również pytania odnośnie ostatniego ataku wirusów na sprzęt oraz tego, kiedy ostatnio antywirus udaremnił taki atak.

- Pytano także o to, które laboratoria testujące oprogramowanie antywirusowe są najbardziej wiarygodne i opiniotwórcze, oraz jakim źródłom recenzji badani najbardziej ufają (znalazły się tam różne magazyny branżowe, portale oraz media społecznościowe).

Ankieta wykazała, iż liczba internautów zarówno prywatnych, jak i biznesowych wciąż wzrasta we wszystkich krajach na świecie. Zauważono jednak zmianę w preferowanych urządzaniach, którymi posługują się użytkownicy. Znacznemu wzrostowi uległa ilość internautów korzystających w sieci głównie z telefonów i tabletów, co natomiast zaowocowało spadkiem w sprzedaży komputerów stacjonarnych oraz laptopów.

Główne wnioski płynące z badań:

Liczba użytkowników systemu Android lekko wzrosła w porównaniu z rokiem ubiegłym. W przypadku Apple iOS natomiast nieznacznie spadła. To jednak nadal jedyny system mobilny (zaraz za Androidem), który może się pochwalić dwucyfrową liczbą użytkowników (wynoszącą 18%).

Znaczna większość badanych użytkowników (aż 86%) deklaruje, że była dobrze chroniona w ostatnich 6 miesiącach i nie uległa atakom szkodliwego oprogramowania podczas tego okresu. Ponad 1/3 ankietowanych (35%) potwierdza, że ich oprogramowanie antywirusowe blokowało ataki w przeciągu ostatniego tygodnia, co potwierdza jak łatwo programy te radzą sobie z szybkim rozpoznawaniem zagrożenia.

Liczba użytkowników sieci korzystających z darmowego oprogramowania antywirusowego nieznacznie wzrosła w bieżącym roku (35, 4%). Natomiast odsetek osób, które korzystają z płatnych rozwiązań utrzymał się na podobnym poziomie. Ilość użytkowników, którzy w ogóle nie korzystają z programów spadła i wynosi niecałe 1, 8%.

Głównym czynnikiem, który wpływa na wybór przez ankietowanych oprogramowania antywirusowego są wyniki niezależnych recenzji i testów (aż 75%), drugim głównym źródłem opinii są natomiast fora internetowe (ponad 10% badanych wskazuje je, jako źródła informacji).

Jak wynika z badań, znaczna część użytkowników wprowadza zmiany w opcjach swoich antywirusów (77, 6%) i tylko 22, 4% pozostaje przy ustawieniach standardowych.

Systemem antywirusowym stosowanym w Europie na urządzeniach mobilnych jest Bitdefender

Najpopularniejszym systemem antywirusowym stosowanym w Europie na urządzeniach mobilnych jest Bitdefender natomiast na komputerach najczęściej stosuje się Bitdefender oraz Kaspersky Lab.

Badani wskazują, że systemy antywirusowe działają bardzo sprawnie (56, 5% badanych odpowiada, iż oprogramowanie nigdy nie zawiodło w kwestii ochrony sprzętu) i szybko wykrywają zagrożenia (34, 8% ankietowanych wskazuje, że ich antywirusy w ostatnim tygodniu zablokowały ataki).

Ponad połowa ankietowanych (58, 2%) zadeklarowała, że zmieniła swój system na Windows 10, zostawiając Windowsa 7 z ledwo ponad ćwiartką dotychczasowych użytkowników (26, 6%).

Google Chrome plasuje się na pozycji najczęściej używanej przeglądarki internetowej. Korzysta z niego niemal połowa ankietowanych (48, 3%). Mozilla Firefox jest na drugim miejscu z wynikiem 33, 6%. Mimo tego, iż Microsoft Edge jest rekomendowaną wyszukiwarką na Windowsie 10, którego popularność wciąż rośnie, to jedynie 3, 5% badanych deklaruje stosowanie tej wyszukiwarki.

Jeśli chodzi o wiarygodność opinii i recenzji, to źródła pochodzące z Youtube oraz forów internetowych ankietowani ocenili dość nisko (poniżej 3 punktów), natomiast wszystkie recenzje pochodzące z magazynów branżowych, stron internetowych oraz instytutów otrzymały oceny pomiędzy 3, 4 oraz 5. Najbardziej opiniotwórczymi według raportu instytucjami są AV-Comparatives oraz AV-Test. Natomiast użytkownicy chętnie zasięgają również opinii z magazynów branżowych, takich jak PC Mag, Computer World, PC World oraz CHIP.

Bitdefender

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: