eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 11/2017

Europa: wydarzenia tygodnia 11/2017

2017-03-19 11:22

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 10/2017

  • UE-USA. Mamy już za sobą pierwsze spotkania pomiędzy Białym Domem i Berlinem. W Waszyngtonie odbyła się wymiana poglądów pomiędzy kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. W Berlinie spotkali się ministrowie finansów Niemiec i USA - Wolfgang Schaeuble i Steven Mnuchin. Zwracam uwagę na to, że D. Trump nie wybrał za partnerów do wymiany poglądów z Unią Europejską przedstawicieli władz unijnych w Brukseli, a stały się nim władze najsilniejszego kraju unijnego...
  • Londyn zapowiada rozpoczęcie procesu opuszczenie UE. Obie izby brytyjskiego parlamentu przyjęły ustawę upoważniającą premier Theresę May do rozpoczęcia negocjacji ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Proces ten premier T. May zamierza uruchomić przed końcem marca. Także brytyjska królowa Elżbieta II podpisała ustawę.
  • Strefa euro. Według unijnego urzędu statystycznego Eurostat deficyt w obrotach handlowych strefy euro z resztą świata wyniósł w styczniu 0,6 mld euro (w poprzednim roku było to 4,8 mld euro nadwyżki).
  • Unia przygotowuje się do szczytu w Rzymie. Ostatni nieformalny szczyt 27 państw UE (bez Wielkiej Brytanii) zainicjował przygotowania deklaracji, którą przyjmą 25 marca w Rzymie. Jej treścią ma być kierunek działania i rozwoju UE nadchodzącej dekadzie.
  • Niemiecki budżet na 2018 rok i plan finansowy na 4 lata. Podstawą tych dokumentów jest kontynuacja dotychczasowej zrównoważonej polityki finansowej. Od 2014 roku budżet niemieckiego państwa nie wykazuje deficytu.
  • Kłopoty finansów włoskich. Według włoskiego Banku Centralnego poinformował, że w ciągu roku dług publiczny Włoch wzrósł o 33 miliardy euro (zadłużenie na każdego mieszkańca Włoch wzrosło o dalsze 550 euro).
  • Inflacja HICP. Wg Eurostat-u inflacja HICP w strefie euro wyniosła 2% r/r w lutym br. wobec 1,8% r/r miesiąc wcześniej. W Polsce w lutym 2017 r. była ona na poziomie 1,9% r/r (przy 1,4% inflacji r/r w styczniu).
  • UE-Ukraina. KE zdecydowała o wypłatę Ukrainie pożyczki w wysokości 600 mln euro. Dotąd (czyli od 2014 r.) Ukraina otrzymała od UE 2,8 mld euro. Żaden kraj spoza Wspólnoty nie otrzymał od UE większej pomocy.
  • Lokalizacja Europejskiej Agencji Leków (EMA). Po ogłoszeniu Brexitu przestała być aktualna lokalizacja tego urzędu w Londynie. Trwają starania innych europejskich miast o nowa lokalizację. W ostatnich dniach do tej grupy wystąpiła Finlandia.
  • Ukraina. Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy wprowadziła całkowitą blokadę ruchu towarowego z Donbasem. Wprowadzono też sankcje wobec rosyjskich banków działających na Ukrainie. Szacuje się, że straty filii objętych sankcjami rosyjskich banków na Ukrainie mogą sięgnąć 3-5 mld USD. 5 rosyjskich banków nie może wyprowadzać środków za granicę
  • Co dalej z Nord Strem 2. Wg nieoficjalnych informacji Komisja Europejska jest gotowa zatwierdzić plany tej niemiecko-rosyjskiej inwestycji. Ta decyzja jest związana z ustępstwami Gazpromu w postępowaniu antymonopolowym (na wniosek krajów Europy Środkowej i Wschodniej), które UE prowadzi przeciwko rosyjskiemu koncernowi. W myśl kompromisowych uzgodnień Rosjanie mają zapewnić swobodny przepływ surowca w regionie, a Bruksela nie będzie występować o kary.
  • KE w sprawie reaktorów nuklearnych. KE zatwierdziła plany belgijskiego rządu, umożliwiając skierowanie środków publicznych do właścicieli reaktorów nuklearnych tak, aby podnieść na wyższy poziom bezpieczeństwo energetyczne kraju.
  • Toyota nie zraziła się Brexitem. Japoński koncern zapowiedział inwestycje w wysokości 294 mln USD na rozbudowę swojej fabryki w Burnaston.
  • W sprawie symboli religijnych. Według Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pracodawca może zakazać pracownikom noszenia widocznych symboli religijnych.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Europejskie trunki w polskich domach. W POLSCE OTWORZONO BUTELKĘ NAJSTARSZEJ WHISKY NA ŚWIECIE! Wealth Solutions wprowadza nas w świat szlachetnych trunków...

Butelka Old Vatted Glenlivet 1862 – czyli najstarsza rocznikowa whisky na świecie – została otworzona 14 marca 2017 r. w Warszawie. Uroczystość, podczas której tego dokonano, jest częścią pewnego niezwykłego i pionierskiego projektu.

Gdy wśród szkockich wzgórz rodziła się ta wyjątkowa whisky, świat znajdował się w samym środku wieku pary i przeobrażał się pod wpływem rewolucji przemysłowej. Fabryki pełne maszyn odmieniały oblicze poszczególnych państw, wielkie parowce cięły wszerz Atlantyk, a kolej żelazna zaczęła łączyć odległe metropolie. W Stanach Zjednoczonych trwały właśnie krwawe zmagania wojsk Unii z Konfederatami, a z otwartego właśnie dworca kolei warszawsko-petersburskiej wyruszył pierwszy pociąg. Z tym tak odległym światem z roku 1862 łączy nas właśnie whisky Old Vatted Glenlivet. Otworzenie butelki tak niezwykle starego alkoholu było możliwe dzięki współpracy polskiej firmy Wealth Solutions i szwajcarskiej manufaktury zegarków Louis Moinet. Wealth Solutions specjalizuje się w budowie kolekcji rzadkich trunków, dzieł sztuki, zegarków i zajmuje się również tworzeniem limitowanych edycji czasomierzy. Louis Moinet jest z kolei niezależnym warsztatem ulokowanym w Saint-Blaise w Szwajcarii, a misją tej firmy jest produkowanie unikatowych zegarków, łączących wykwintną sztukę wzorniczą z zaawansowaną technologią.

Ceremonia otwarcie butelki jest częścią niezwykłego projektu o nazwie Whisky Watch. Firma Wealth Solutions jest pomysłodawcą stworzenia linii Spirit Watches, czyli serii zegarków mechanicznych, w środku których kryją się bardzo rzadkie alkohole. Do tej pory, w kooperacji z różnymi niezależnymi, szwajcarskimi manufakturami, przedsiębiorstwo wprowadziło na rynek Cognac Watch (z kroplą najstarszego koniaku na świecie – Gautier 1762) i Rum Watch (z kroplą najstarszego rumu na świecie – Harewood 1780). Po sukcesie poprzednich edycji, firma postanowiła stworzyć Whisky Watch – czyli szwajcarski zegarek mechaniczny z kroplą najstarszej whisky na świecie. Do współpracy przy tym projekcie zaproszono Louis Moinet, manufakturę która znana jest z budowy limitowanych edycji ekskluzywnych czasomierzy, z użyciem rzadko spotykanych materiałów i zaawansowanych technologii.

Whisky Old Vatted Glenlivet 1862 to prawdziwy unikat, który został użyty do tego projektu dzięki uprzejmości Sukhindera Singha, znanego brytyjskiego kolekcjonera rzadkich trunków oraz właściciela firmy The Whisky Exchange. Uroczystość otwarcia butelki tego wiekowego alkoholu odbyła się 14 marca 2016 r. w obecności notariusza. Miała ona miejsce w Sali Historycznej pięciogwiazdkowego H15 Boutique Hotel, w XIX-wiecznej kamienicy w samym sercu Warszawy. Wydarzenie to swoją obecnością uświetnili: Charles MacLean - pisarz i znawca whisky, posiadający tytuł Master of the Quaich oraz Edward Bates - ekspert na rynku alkoholowym i edukator Bureau National Interprofessionnel du Cognac. W uroczystości udział brali również Jean-Marie Schaller – założyciel manufaktury Louis Moinet, Michał Kowalski – Wiceprezes Wealth Solutions oraz Łukasz Baranowski – Wiceprezes Wealth Solutions.

Światowa premiera Whisky Watch planowana jest na pierwszą połowę kwietnia. Zapisy na zakup można dokonać za pomocą strony: wealth.pl/nasze-projekty/whisky-watch

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: