eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Cybernetyczni prześladowcy

Cybernetyczni prześladowcy

2006-03-17 00:54

Chuligani coraz częściej używają Internetu, żeby terroryzować nastolatków poza szkołą -wskazuje badanie przeprowadzone przez MSN wśród brytyjskich nastolatków. Więcej niż 10 proc. brytyjskich nastolatków powiedziało, że byli zastraszani za pośrednictwem sieci, a 24 proc. znało ofiarę zastraszania.

Przeczytaj także: Zagrożenia internetowe: większa świadomość

Rosnąca popularność komunikatorów i e-maili wśród dzieci oznacza, że chuligani mogą docierać do swoich ofiar przez cały czas. Badanie, któremu poddano 518 dzieci i ich rodziców wykazało, że prawie połowa rodziców jest nieświadoma istnienia zjawiska zastraszania w sieci. Zmiany sposobu w jaki nastolatki udzielają się towarzysko zarówno w szkole jak i poza nią odzwierciedlają się w nowych formach prześladowania – pokazuje raport MSN.

Wielu nastolatków korzysta z komunikatorów wiele razy dziennie albo regularnie uaktualnia blogi, redefiniując konwencjonalne rozumienie przestrzeni osobistej i prywatności.

Około 44 proc. ankietowanych znało kogoś, komu grożono przez e-maile lub komunikatory, takie jak MSN czy Yahoo. Około jednej trzeciej z nich znane są przypadki, gdy chuligani włamali się do skrzynki mailowej lub kont w komunikatorach i wysłali z nich zawstydzające materiały.

62 proc. respondentów wiedziało o pogłoskach i złośliwych plotkach rozprzestrzenianych w sieci. Możliwość upowszechnienia upokarzających informacji wśród innych użytkowników Internetu zwiększa strach przed internetowym terrorem – donosi raport MSN. Pomimo to nastolatkowie często są nieskorzy do zgłaszania przypadków zastraszania w sieci z obawy przed tym, że rodzice zabronią im korzystać z Internetu.

Prezes Children's Charities Coalition for Internet Safety, John Carr powiedział, że internetowy terror może poważnie oddziaływać na młodych ludzi. „Efekty tego prześladowania mogą wpływać na wszystko, od morale, przez pracę w szkole i przyjaźnie, aż do poczucia izolacji lub nawet lęku przed narzędziami komunikacyjnymi używanymi na co dzień” – powiedział John Carr.

Natalie Mead, menadżer oddziału MSN w Wielkiej Brytanii, powiedziała, że firma podejmuje kroki, żeby zapewnić młodych ludzi, że w sieci mogą czuć się bezpieczni i chronieni. „Chcemy, aby każdy był w stanie korzystać z naszego komunikatora i serwisów blogowych bez obaw. Te same zasady stosuj do ochraniania siebie w sieci i w prawdziwym świecie: ochraniaj swoją tożsamość i wszystkie informacje, które uważasz za osobiste i nie pozwól, aby z powodu twojego milczenia prześladowcy uniknęli kary.”

oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: