eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Giełdy Europy Środkowo-Wschodniej 2005-2006

Giełdy Europy Środkowo-Wschodniej 2005-2006

2006-03-17 01:44

Giełdy Europy Środkowo-Wschodniej 2005-2006

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W ubiegłym roku giełdy Europy Środkowo-Wschodniej zanotowały rekordowo wysokie wartości głównych indeksów i obrotów. Perspektywy na najbliższą przyszłość są pozytywne: giełdy o znikomej dotąd aktywności pod względem ofert publicznych, Praga i Budapeszt, mają szanse na ożywienie, zaś giełda warszawska, oraz giełdy rosyjskie mają szanse powitać na parkietach jeszcze więcej nowych spółek, niż w roku ubiegłym - prognozuje firma analityczna PMR.

Przeczytaj także: Rok 2023 na giełdzie pełen niespodzianek

PMR opublikowała obszerną analizę, „Rok byka na giełdach Europy Środkowo-Wschodniej” (A bullish year for the CEE stock exchanges). Zanalizowano w nim sytuację na giełdach Europy Środkowo-Wschodniej w 2005 roku oraz przedstawiono perspektywy rozwoju na rok bieżący. Na potrzeby opracowania przyjęto, iż region Europy Środkowo-Wschodniej obejmuje Czechy, Węgry, Polskę, Rosję i Słowację.

W 2005 roku główne indeksy giełd krajów Europy Środkowo-Wschodniej wielokrotnie pobijały swoje rekordy. Główny indeks giełdy warszawskiej, WIG, osiągał nowe historyczne maksima aż czterdziestopięciokrotnie. Wzrost indeksów w ciągu minionego roku kształtował się od 26.5% w przypadku giełdy bratysławskiej do 83.3% w przypadku rosyjskiej giełdy RTS. W dwóch krajach, w Polsce i Rosji, wzrost indeksu w 2005 roku przewyższył jego wzrost zanotowany w roku poprzednim (w Rosji dziesięciokrotnie).

Jednocześnie ze wzrostem indeksów, wzrastała również ogólna wartość obrotu na giełdowych parkietach – przykładowo w Czechach wzrosła ona o 117%. Jedynym krajem, w którym wartość handlu akcjami obniżyła się w ubiegłym roku była Słowacja i był to spadek aż dziesięciokrotny. Kapitalizacja giełd wzrosła w porównaniu z rokiem poprzednim średnio o dwie trzecie. Główna giełda rosyjska RTS, której kapitalizacja wzrosła prawie dwukrotnie, osiągnęła pod tym względem najlepszy rezultat.

„Giełdy krajów Europy Środkowo-Wschodniej z coraz większym powodzeniem pełnią rolę dostawców funduszy dla lokalnych przedsiębiorstw i jednocześnie mają znaczny udział w przyciąganiu zagranicznego kapitału”, stwierdza Robert Obetkon, analityk PMR i autor analizy. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest pod tym względem zdecydowanym liderem, z 35-oma debiutami wartymi 1,7 miliarda euro i jednocześnie relatywnie niskimi średnimi kosztami oferty publicznej wynoszącymi 5% jej wartości.

 

1 2

następna

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: