eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Oto miejsca, w których praca da ci szczęście

Oto miejsca, w których praca da ci szczęście

2016-07-15 10:07

Oto miejsca, w których praca da ci szczęście

Kostaryka © andamanse - Fotolia.com

Idealne miejsce pracy? Zdecydowanie Kostaryka. Z badania zrealizowanego przez firmę Universum wynika, że pracownicy z tego kraju należą do najbardziej zadowolonych w skali całego świata. Nieźle jest również w nieco bliższych nam Danii, Austrii i Niemczech. Najbardziej sfrustrowani z powodu pracy okazują się być Japończycy. Polska uplasowała się poza pierwszą dwudziestką rankingu.

Przeczytaj także: Atrakcyjne miejsce pracy to... Na co zwracają uwagę Polacy?

Słońce, zapierające dech w piersiach plaże, doskonałe warunki klimatyczne – jeśli pracować, to tylko w Kostaryce. Z badań Universum, które objęły swoim zasięgiem ponad ćwieć miliona respondentów wynika, że to właśnie w tym kraju satysfakcja z pracy osiąga najwyższy poziom. W dziesięciopunktowej skali badani uhonorowali Kostarykę 7,5 pkt. W ten sposób ten kraj wyprzedził wysoko oceniane przez pracowników państwa Starego Kontynentu jak Dania, Austria czy Niemcy. Najgorsze wyniki stał się udziałem Japonii, której udało się zyskać zaledwie 4,5 punktu. Jeżeli jednak wziąć pod uwagę tamtejszy kult pracy, to tak słaby wynik nie jest niczym zaskakującym. Kraj Kwitnącej Wiśni zebrał niższe noty niż Algieria, Maroko, Nigeria a nawet Chiny, które nie mają przecież najlepszej opinii na rynku pracy.

Pieniądze? To nie wszystko


Zaskoczeń jest więcej. Np. słynąca z backpakerskich opowieści o idealnym miejscu pracy Australia zajęła w rankingu dopiero 20 miejsce. Teoretycznie nie najgorzej, ale lepszym miejscem do pracy, jak się okazuje, jest Rosja z notą bliską 6,5 pkt. Rozczarowująca dla marzących o karierze w bogatych krajach arabskich może być pozycja Kataru, Arabii Saudyjskiej czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Satysfakcję pracowników oceniono w tych państwach na mniej niż 6 punktów w dziesięciostopniowej skali
- Pieniądze, atmosfera, fajny szef to nie wszystko. Ważne jest także wykorzystanie własnego potencjału i dopasowanie do stanowiska – komentuje Anna Owoc z firmy BPSC będącej autorem systemu mHR EVO wspierającego zarządzanie kapitałem ludzkim. Został on wdrożony m.in. w Centrum Nauki Kopernik czy giełdowym Synthosie.

Zdaniem przedstawicielki katowickiej firmy, stopień zadowolenia jest tak naprawdę barometrem efektywności przedsiębiorstwa
- Jeśli wiemy po co pracujemy i czujemy, że robimy to dobrze, to jesteśmy zadowoleni, a to w konsekwencji przekłada się na naszą efektywność. Nie zmuszajmy naszych pracowników do wyścigu szczurów, skoro chcą pozostać świetnymi specjalistami. Posłuchajmy ich. Być może praca zdalna w Tajlandii w domku na drzewie sprawi, iż nasz pracownik będzie usatysfakcjonowany, co oznacza, że również efektywny. Takiego podejścia jednak musimy się jeszcze nauczyć – zarówno pracownicy, jak i pracodawcy – radzi Anna Owoc z BPSC.

fot. andamanse - Fotolia.com

Kostaryka

Słońce, zapierające dech w piersiach plaże, doskonałe warunki klimatyczne – jeśli pracować, to tylko w Kostaryce.



Nielojalny jak Polak


W rankingu Universum nasz kraj sklasyfikowano poza pierwszą dwudziestką. Znaleźliśmy się w grupie państw, w których satysfakcja z pracy należy do najniższych, a skłonność do zmiany pracodawcy do najwyższych. Jak przekonują autorzy raportu, tylko 12% ankietowanych w Polsce nie myśli o zmianie swojego obecnego pracodawcy. Dla porównania u naszych południowych sąsiadów - Czechów - ta liczba jest niemal dwukrotnie wyższa, a w Belgii lojalność względem swojego pracodawcy deklaruje ponad 30% pracowników.
- Pracodawcy w Polsce trochę zaspali, HR traktowali przez wiele lat po macoszemu, inwestując przede wszystkim w rozwój pozostałych obszarów przedsiębiorstwa – finansów, produkcji czy logistyki. Brak narzędzi do analizy potencjału pracowników, dopasowania do stanowiska sprawia, iż nie są oni dziś atrakcyjni szczególnie dla młodszego pokolenia pracowników. Dla nich nowe technologie nie są już gadżetem, ale pewnym standardem – zwraca uwagę Anna Owoc z firmy BPSC dostarczającej rozwiązania wspierające zarządzanie pracownikami.

Za miedzą trawa zawsze zielona


Na pocieszenie dodajmy, że Wielka Brytania czy Irlandia do których często porównujemy nasz rynek pracy nie wypadają znacząco lepiej. W obu krajach poziom satysfakcji z pracy jest wyższy, ale nieznacznie. Wysoka jest także skłonność do zmiany pracodawcy. Lojalność deklaruje mniej niż 15% pracowników.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: