eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Brexit okiem polskich przedsiębiorców. Nie tylko negatywy?

Brexit okiem polskich przedsiębiorców. Nie tylko negatywy?

2016-07-13 12:01

Przeczytaj także: Czy polscy przedsiębiorcy boją się Brexitu?


Komentarz prezesa BCC – Marka Goliszewskiego:


BCC z żalem odnotowuje wynik brytyjskiego referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej. To duży cios dla Wspólnoty, która tworzy dobrobyt i utrzymuje pokój w Europie od kilkudziesięciu lat. Dotychczas UE wyłącznie się poszerzała, a Brexit jest precedensem. Szanując wybór społeczeństwa brytyjskiego, trzeba obecnie skupić się na wyciągnięciu wniosków i zastanowić co zrobić, aby wyjście Wielkiej Brytanii nie zachęciło innych państw do podobnego kroku. Jesteśmy przekonani, że należy dążyć jeszcze głębszej, solidarnej integracji Unii. Globalizacja powoduje, że tylko silne organizacje przetrwają konkurencję w starciu z takimi potęgami jak USA czy Chiny. Wspólny, unijny rynek jest niezbędny dla konkurencyjności UE, a szczególnie istotne jest przyjazne dla przedsiębiorców otoczenie prawne.

Pozytywnym skutkiem Brexitu dla Polski może być powrót do kraju 200-300 tys. Polaków, którzy być może zostaliby w Wielkiej Brytanii na zawsze. Prawie milionowa rzesza nowej imigracji z Polski była jednym z powodów decyzji Brytyjczyków.

Jedną z istotnych, negatywnych konsekwencji Brexitu, może być zmniejszenie środków UE dla Polski, ponieważ Wielka Brytania jest bardzo dużym płatnikiem netto do wspólnotowego budżetu. Nie stanie się to jednak natychmiast z uwagi na dwuletni okres negocjacji. Wielka Brytania zapewne będzie zabiegać o utrzymanie różnego rodzaju ułatwień w eksporcie swoich towarów na rynek europejski, w związku z czym będzie pewnie również akceptować konieczność wkładu do budżetu UE.

W przejściowym okresie, niekorzystne dla firm mogą być wahania kursowe, choć na razie, są one stosunkowo umiarkowane. Osłabienie polskiej waluty to przede wszystkim problem dla importerów, frankowiczów i typowych gospodarstw domowych. Słaby złoty jest za to korzystny dla eksporterów.

Sondaż przeprowadzono w 25 Lożach BCC, które liczą ok.1000 przedsiębiorców na terenie całego kraju. Pytania do respondentów:
  1. Czy obawia się Pani/Pan konsekwencji Brexitu z punktu widzenia działalności firmy?
  2. Jeśli tak, jakie mogą to być konsekwencje dla firmy?
  3. Jakie Pani/Pana zdaniem będą konsekwencje Brexitu dla polskiej gospodarki?
  4. Jakich działań należy oczekiwać od polskiego rządu w związku z Brexitem?

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: brexit, brexit skutki, gospodarka polski, eksport

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: