eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Plany polskich pracodawców VI 2016

Plany polskich pracodawców VI 2016

2016-06-14 14:01

Przeczytaj także: Plany polskich pracodawców III 2016


Wynagrodzenia w górę


Wyniki najnowszego badania pokazują, że 24% firm zakłada, że w ciągu najbliższego półrocza zaproponuje podwyżki wynagrodzeń. Jest to o 6 pkt. procentowych mniej niż w poprzedniej edycji, ale warto podkreślić, że mimo tego był to rekordowy maj w historii badania. Jednocześnie tylko 1% badanych podmiotów gospodarczych zapowiadało, że rozważa cięcia pensji – tylko raz w historii Planów Pracodawców (w listopadzie 2015 roku) tak niewielki odsetek ankietowanych przewidywał obniżki wynagrodzeń.
- Rekordowy od pół roku apetyt pracodawców na zwiększanie zatrudnienia zderza się coraz częściej z trudnościami firm w pozyskaniu odpowiednich osób.Pula kandydatów nie rośnie tak szybko, co prowadzi do sytuacji, w której pracodawcy są zmuszeni rozważać zwiększanie wynagrodzeń nawet poza głównym sezonem podwyżek na przełomie roku, aby przekonać najbardziej poszukiwanych kandydatów, ale też nie dopuścić do odpływu najlepszej kadry – podkreśla Agnieszka Bulik, Dyrektor ds. prawnycha i public affairs Randstad. – Jeszcze co najmniej do końca roku możemy się spodziewać wzrostu rotacji pracowników, wabionych atrakcyjniejszymi zarobkami oferowanymi przez nowych pracodawców.

Podwyżki planowało najwięcej firm spośród tych działających w regionie północnym i centralnym (po 27%), w środku stawki były region południowy (23%) i wschodni (22%), a na końcu Polska Zachodnia (20%). Najczęściej o zwiększaniu wynagrodzeń wspominali przedstawiciele sektora przemysłowego (31%), obsługi nieruchomości i firm oraz pozostałej działalności usługowej (po 26%).

fot. mat. prasowe

Planowane zmiany poziomu wynagrodzeń w okresie najbliższych 6 miesięcy

W co czwartej badanej firmie przewidywany jest wzrost poziomu wynagrodzeń w nadchodzącym półroczu.


Przedsiębiorcy: ani do śmiechu, ani do płaczu


Badanie „Plany pracodawców” tradycyjnie rzuca nieco światła na nastroje pracodawców odnośnie koniunktury gospodarczej. A te nie są najlepsze – pomijając wyniki z lutego 2016 roku bardziej pochmurne prognozy dla naszej gospodarki w nadchodzącym półroczu stawiali oni ostatnio w okresie od sierpnia 2012 roku do maja 2013 roku, czyli przeszło trzy lata temu. 21% odpowiedzi wskazywało na spodziewany wzrost gospodarczy – o 4 pkt. procentowe więcej niż w poprzedniej edycji oraz o 11 pkt. procentowych mniej niż w maju 2015 roku. Jednocześnie 19% badanych przewidywało recesję – o 4 pkt. procentowe mniej niż w badaniu z lutego 2016 roku i tym razem o 11 pkt. proc. więcej niż w badaniu realizowanym rok wcześniej.
- Ostudzenie optymizmu przedsiębiorców odnośnie gospodarki jest wyraźne, jednak nadal nie znajduje odzwierciedlenia w ocenie kondycji samych firm. Tu deklaracje są bardzo stabilne i dwie trzecie badanych wskazuje, że sytuacja finansowa ich firmy jest bardzo dobra lub dobra. Tylko 5% z nich wskazuje, że jest zła lub bardzo zła – podkreśla Agnieszka Bulik, ekspertka Randstad. – Sugeruje to, że obawy przedsiębiorców wynikają raczej z wątpliwości odnośnie stabilności i przewidywalności otoczenia biznesoweg, niż faktycznych wstrząsów koniunktury.

Napływ Ukraińców szansą na uzupełnienia braków kadrowych


Odczuwane problemy w obsadzeniu wakatów sprawiają, że 40% ankietowanych deklarowało, że rozważa zatrudnianie Ukraińców (52% odrzuca taki pomysł). Pośród zainteresowanych kadrami zza południowo-wschodniej granicy 67% znalazłoby potencjalnie miejsce pracy dla robotników niewykwalifikowanych, 39% – dla robotników wykwalifikowanych, 23% – dla specjalistów, 13% – dla pracowników biurowych i administracyjnych, 5% – dla kadry kierowniczej średniego szczebla, a 2% – dla kadry zarządzającej.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: