eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 22/2016

Świat: wydarzenia tygodnia 22/2016

2016-06-05 10:05

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 21/2016

  • Zdaniem obradujących w Japonii przywódców grupy siedmiu najbogatszych państw świata G7, wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej to poważne zagrożenie dla światowej gospodarki. Zdaniem ekspertów firmy Euler Hermes Brexit mocno uderzy w gospodarki Holandii, Belgii i Irlandii - głównych partnerów gospodarczych Wielkiej Brytanii.
  • Według amerykańskiego Departamentu Handlu Produkt Krajowy Brutto USA w pierwszym kwartale 2016 r. wzrósł o 0,8 proc. r/r. Warto przypomnieć, że w czwartym kwartale 2015 roku PKB w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 1,4 proc. licząc r/r.
  • Według agencji rządowej w Japonii stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła bez zmian 3,2 proc.
  • W maju wydobycie ropy w krajach OPEC spadło. Stało się tak mimo, że Iran i kraje członkowskie OPEC z Zatoki Perskiej zwiększały wydobycie. Przyczyną spadków były m.in. ataki na nigeryjski sektor naftowy i pożary lasów w Kanadzie.
  • Kolejny raz spadają ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie (zresztą podobnie jest w grupie innych metali przemysłowych). To skutek informacji napływających z Chin. Na LME miedź w dostawach 3-miesięcznych tanieje o 1,3 proc. do ok. 4,6 tys., USD za tonę.
  • Przeprowadzone analizy wskazują na znaczący związek między wzrostem bezrobocia i cięciami w służbie zdrowia, a zachorowalnością na raka, w latach 2008-10. Ówczesny kryzys gospodarczy spowodował też wzrost liczby zgonów spowodowanych rakiem (w UE – o 160 tys. , a na świecie o 500 tys.).
  • Eurazjatycka Unia Gospodarcza (EUG) powstała na początku roku 2015 na bazie Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu. Obecnie tworzą ją Rosja, Białoruś, Kazachstan, Armenia i Kirgistan. Na spotkaniu w Astanie podjęto decyzję dotyczącą koncepcji tworzenia wspólnego rynku gazu i ropy naftowej, a także głównych kierunków polityki makroekonomicznej na lata 2016-17. Obecnie EUG prowadzi negocjacje w sprawie umowy o partnerstwie handlowo-gospodarczym z Chinami. Na szczycie w Astanie zatwierdzono wejście w życie porozumienia EUG o strefie wolnego handlu z Wietnamem i podjęto decyzje o współpracy z Indiami, Izraelem, Egiptem i Kambodżą. Postanowiono też o rozpoczęciu rozmów z Serbią na temat unifikacji zasad handlu ( Rosja, Kazachstan i Białoruś mają z Serbią umowy o strefie wolnego handlu, a w stosunkach handlowych z Armenią i Kirgistanem obowiązuje klauzula największego uprzywilejowania).
  • Brazylia to wielkością PKB największa gospodarka Ameryki Łacińskiej. Obecnie jest ona w kryzysie, a PKB zmalało w I kwartale 2016 roku o 5,4 proc. licząc r/r. Kraj jest też w głębokim kryzysie politycznym. Według raportu Goldman Sachs, Brazylia powtarza "straconą dekadę" lat 80, bo realny spadek PKB per capita od II kwartału 2014 roku jest głębszy niż ten, którego kraj doświadczył w latach 1981-1992. W 2015 roku brazylijskie PKB spadło o 3,8 proc. r/r, a obecnie zagrażają jej także wysoka inflacja i rosnące bezrobocie (obecnie 11,4 mln Brazylijczyków jest bez pracy). Według prognoz Banku Centralnego Brazylii ogłosił w 2016 roku brazylijska gospodarka skurczy się o 3,5 proc.
  • Rosja ma silną pozycję na światowym rynku broni i zamierza dalej umacniać swój przemysł zbrojeniowy. W tym celu na program rozwoju tego sektora gospodarczego w latach 2016-2020 Kreml przeznaczy 16,7 mld USD.
  • Arabia Saudyjska zmienia strategię inwestowania petrodolarów. Jeszcze kilka lat temu dominowało podejście konserwatywne, czyli w mało ryzykowne inwestycje zagraniczne. Teraz w ramach zmian w polityce gospodarczej Rijad zamierza stosować bardziej agresywne inwestowanie. W ramach tej polityki saudyjski Publiczny Fundusz Inwestycyjny (PIF) kupił za 3,5 mld USD udziały w amerykańskiej firmie Uber (to jeden z najbardziej udanych start-upów kojarzących pasażerów z kierowcami). To konkurencja dla taksówkarzy.
  • Wewnętrzna sytuacja polityczna, akty terroru, walka z kurdyjskim separatyzmem oraz uczestnictwo w walce z państwem islamskim w istotny sposób wpłynęło na spadek liczby przybywających do Turcji turystów zagranicznych. W kwietniu wyniosła ona 1,75 mln (jest to spadek o 28 licząc r/r i jest to największy spadek od 17 lat). Na ten wynik ma też wpływ pogorszenie się stosunków politycznych z Rosją.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

PIĄTEK W CIENIU AMERYKI

Koniec tygodnia należy do Amerykanów, chociaż Europa też dorzuci dzisiaj swoje trzy grosze. USA to jednak niekwestionowany lider piątku, bo dane z rynku pracy, tzw. payrolls to konkurent trudny do przebicia. Wczorajszy bliźniaczy raport ADP wniósł niewiele, wskaźniki były zgodne z konsensusem, więc dolar specjalnie nimi się nie przejął. Dzisiaj może być inaczej. Prognozy zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (Nonfarm Payrolls) ustawione są nisko, więc wzrost ponad konsensus będzie przyjęty z dużą radością. Na rynku nie brakuje opinii, że dzisiejsze dane z rynku pracy, łącznie ze wskaźnikiem wzrostu płac, mogą przyklepać podwyżkę stóp w czerwcu. Inwestorzy są pełni dobrych myśli, jednak optymizm w tym przypadku może być dosyć ryzykowny…

W Ameryce pojawią się jeszcze inne dane, ale ich waga nie będzie już tak duża. Bilans handlu zagranicznego jest interesujący, ale raczej nie przyćmi payrollsów. Większe znaczenie może mieć ISM dla usług, publikowany kwadrans po PMI dla tego sektora. Na piątek planowane jest jeszcze wystąpienie Charlesa Evansa z Fed z Chicago (weźmie udział w konferencji w Londynie) oraz Lael Brainard. Ich przemówienia zapowiadają się ciekawie, ale teraz liczy się przede wszystkim przewodnicząca Rezerwy Federalnej Janet Yellen, która zaplanowała wystąpienie na najbliższy poniedziałek.

Europa na tle Ameryki nie wygląda dziś tak imponująco. Rynki, aż do czasu, gdy pojawią się dane z USA, będą kręciły się wokół indeksów PMI dla usług w Niemczech i strefy euro oraz dynamiki sprzedaży detalicznej w kwietniu. PMI pokaże jeszcze Wielka Brytania, ale po ostatnich sondażach dotyczących Brexitu, pokazujących, że praktycznie każdy wynik referendum jest możliwy, funt i tak bardziej jest czuły na badania opinii publicznej niż na dane z gospodarki.

dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: