eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy: 5 zalet bycia na bieżąco

Rynek pracy: 5 zalet bycia na bieżąco

2016-05-18 09:47

Przeczytaj także: Rotacja pracowników wyhamowała


Powinniśmy traktować rynek pracy jak dobrego znajomego, z którym warto być w kontakcie. Obserwując trendy i oczekiwania pracodawców, mamy szansę na bardziej realny obraz samego siebie, swoich kompetencji. Jednocześnie, jeżeli widzimy gdzieś luki, obszary do rozwoju, możemy świadomie podjąć decyzję, w jakim kierunku chcemy zmierzać, czego chcielibyśmy się jeszcze nauczyć. W regularnie pojawiających się ofertach pracy w serwisie Pracuj.pl możemy sprawdzić, jakie wymagania są obecnie stawiane osobom o naszej specjalizacji zawodowej, jakie umiejętności są przez pracodawców pożądane. Dzięki temu będzie nam łatwiej określić czego nam brakuje i podjąć kroki zmierzające do uzupełnienia kwalifikacji – przekonuje Sabina Dąbrowska-Olbryś z Grupy Pracuj.

4. Psychiczny bufor


Aż 59% badanych twierdzi ponadto, że ich praca wiąże się z dużym stresem. Złe samopoczucie w obecnej firmie, wynikające np. z nadmiernego obciążenia obowiązkami, czy konfliktu z przełożonym, współpracownikiem lub klientem, możemy zniwelować, będąc na bieżąco z rynkiem pracy. Będzie to możliwe m.in. dzięki systematycznej analizie naszej sytuacji zawodowej, w tym za sprawą analizy ofert pracy. Nawet sama świadomość, że w naszej specjalizacji stale pojawiają się nowe ogłoszenia o pracę, a tym samym ciekawe szanse rozwoju, może spełnić funkcję swego rodzaju bufora psychicznego, uodporniającego nas na stresujące sytuacje.

5. Rozwój umiejętności autoprezentacji i świadomości swoich mocnych stron


Regularna analiza ofert pracy czy bieżąca aktualizacja CV pomagają nam też w dostrzeżeniu naszych mocnych zawodowych stron.
Bardzo często mamy problem z właściwym przedstawieniem naszych mocnych stron - kluczowych kompetencji, czy sukcesów zawodowych na spotkaniu z rekruterem lub obecnym przełożonym, kiedy negocjujemy podwyżkę lub kwestię awansu. Jeszcze przed rozmową, powinniśmy dokonać starannej analizy rynku pracy np. pod kątem zarobków na analogicznych stanowiskach w innych firmach. Wystarczy, że wejdziemy na www.zarobki.pracuj.pl i porównamy nasze wynagrodzenie z osobami znajdującymi się na tym samym etapie kariery w naszej branży. Równie ważne jest stałe aktualizowanie CV, które pozwala nam uporządkować nasze kluczowe doświadczenie zawodowe, które będziemy chcieli wykorzystać jako nasz atut w negocjacjach – uważa Sabina Dąbrowska-Olbryś z Grupy Pracuj.

W najnowszej kampanii Pracuj.pl zachęca Polaków do przyglądania się swojej karierze, bycia na bieżąco z trendami rynkowymi oraz analizy ofert pracy dostępnych w serwisie. Kampania jest oparta na zabawie słowotwórczej wykorzystującej takie słowa jak „niskopłacyzm”, „tumiwisizm” czy „rutynizm”. Niestandardowa forma przekazu ma zwracać uwagę na symptomy, które mogą być znakiem, że nadszedł czas na zmianę pracy.

Informacje o badaniu
Wyniki badania zrealizowanego na zlecenie Pracuj.pl przez TNS Polska, na reprezentatywnej próbie 1000 aktywnych zawodowo Polaków (kwiecień 2016).

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: