eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Polski rynek nieruchomości: gratka dla inwestora?

Polski rynek nieruchomości: gratka dla inwestora?

2016-05-17 11:02

Przeczytaj także: Nieruchomości komercyjne: inwestorzy ostrożni, ale nie bierni


Trendy na rynkach europejskich


Europejskie nieruchomości nadal atrakcyjne dla inwestorów


Apetyt inwestorów na większości europejskich rynków nieruchomości komercyjnych nie przestaje rosnąć. Pierwsze miejsce w wyścigu należy do Niemiec - kolejny kwartał z rzędu. Tym niemniej wyniki najnowszego badania RICS Global Commercial Property Monitor za I kw. 2016 odzwierciedlają niepokój związany z nadchodzącymi wydarzeniami politycznymi w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii:
- Feedback, jaki otrzymujemy niemal w całej Europie w odpowiedzi na pytanie o perspektywy dla sektora nieruchomości komercyjnych w naszym regionie pozostaje na ogół pozytywny mimo widocznych na niektórych rynkach obaw o wartość rynkową nieruchomości. Kluczowym wsparciem dla rynku pozostaje dryf polityki pieniężnej w kierunku ujemnych stóp procentowych, które czynią aktywa nieruchomościowe bardziej atrakcyjnymi. Chociaż niektóre z przyciągających największe zainteresowanie inwestorów miast w Europie mogły się już nacieszyć swoją dobrą passą, co znajduje odzwierciedlenie w ich cenach, nadal pozostają celem kupców zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych. Coraz lepiej postrzegane są natomiast niektóre z miast traktowanych dotychczas przez inwestorów jako drugorzędne, korzystające z lepszych danych makro oraz relatywnie atrakcyjnych wycen.

Należy przy tym pamiętać o istniejących dla sektora ryzykach, które mogłyby być konsekwencją pogorszenia się fundamentów makroekonomicznych lub pęknięcia w środowisku politycznym. Każda z tych sytuacji może prowadzić do bardziej ostrożnego podejścia po stronie inwestorów – komentuje Simon Rubinsohn, główny ekonomista RICS.

Trendy na rynku globalnym


Według badania RICS Global Commercial Property Monitor nastroje na rozwiniętych rynkach są pozytywne, odzwierciedlając rosnący popyt na rynku najmu i inwestycji, szczególnie w Europie. Na rosnących rynkach eksporterzy wciąż zmagają się z trudnymi warunkami makro choć sytuacja na rynku chińskim wydaje się stabilizować dzięki środkom podjętym przez tamtejszy rząd z zamiarem wsparcia gospodarki wobec rosnącego ryzyka poważnego spowolnienia. Prognozy na wielu rynkach azjatyckich są nadal ostrożne.

Czy ceny nieruchomości komercyjnych w świecie są aktualnie zawyżone?


90% respondentów uważa, że ceny nieruchomości komercyjnych w Katarze są aktualnie do pewnego stopnia zawyżone wobec trudnych warunków otoczenia makro. Jednocześnie większość respondentów w Szwajcarii (87%), Niemczech (73%) i Japonii (70%) jest zdania, że ceny nieruchomości komercyjnych na tych rynkach są powyżej słusznej wartości. Najniższe, w porównaniu do tej wartości, są nadal ceny nieruchomości w Atenach, Budapeszcie i Madrycie.

Informacje o badaniu
Global Commercial Property Monitor RICS bada nastroje członków RICS w 29 krajach na świecie będąc kwartalnym przewodnikiem po trendach na rynkach najmu i inwestycji nieruchomości komercyjnych.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: