eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sektor MŚP: ocena IV kw. 2015 i prognoza I kw. 2016

Sektor MŚP: ocena IV kw. 2015 i prognoza I kw. 2016

2016-03-03 11:40

Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza wg MŚP IV kw. 2015



PROGNOZA SYTUACJI GOSPODARCZEJ POLSKI w I KW. 2016 – OSŁABIENIE KONDYCJI


Na pierwszy kwartał przedstawiciele mikro, małych i średnich firm prognozują dalsze osłabianie się kondycji krajowej gospodarki. Pesymistyczny scenariusz zakłada, co czwarty badany (25,3 proc.). W relacji do październikowego pomiaru oznacza to wzrost takich opinii o 6,1 pkt. proc. Usługodawcy i firmy handlowe częściej niż inne branże, szczególnie HORECA, wskazują na prawdopodobne pogorszenie sytuacji gospodarczej kraju. W opinii zaledwie 16,7 proc. reprezentantów sektora MŚP w pierwszym kwartale tego roku można spodziewać się poprawy kondycji ekonomicznej Polski. To o 5,2 proc. więcej, niż trzy miesiące temu. Mimo tej zwyżki, analizując historycznie, pozytywnie myślących o krajowej gospodarce jest mniej, niż rok temu w analogicznym okresie.

PROGNOZY KONDYCJI WŁASNEJ FIRMY – GORSZE NIŻ W POPRZEDNIM KWARTALE


Spadła liczba badanych, którzy w nadchodzących trzech miesiącach upatrują polepszenia sytuacji ekonomicznej swojego przedsiębiorstwa. Optymistyczny rozwój wydarzeń zakłada 19,2 proc. reprezentantów sektora MŚP. W relacji do jesiennego pomiaru oznacza to regres o 7,3 pkt. proc. Równocześnie wzrósł nieznacznie odsetek przedsiębiorców, którzy spodziewają się pogorszenia sytuacji własnej firmy. Obecnie taki scenariusz przewiduje 15,8 proc. badanych, podczas gdy trzy miesiące temu było to 14 proc. (wzrost o 1,8 pkt. proc.). Handel i budownictwo istotnie częściej niż firmy transportowe obawiają się pogorszenia kondycji ekonomicznej firmy

WSKAŹNIK KERNA – minus 72,67 pkt


Wskaźnik nastrojów przedsiębiorstw KERNA wyniósł 72,67 pkt. na minusie. Wobec ostatniego odczytu oznacza to spadek aż o 12,59 pkt. Pierwszy kwartał zazwyczaj jest przez przedsiębiorców oceniany słabiej, niż pozostałe, jednak warto zaznaczyć, że obecny wynik jest najniższy od 1 kwartału 2013 roku, kiedy to KERN był na poziomie minus 77,69 pkt. Na dużo gorszym wyniku zaważyły przede wszystkim negatywne prognozy dotyczące sytuacji ekonomicznej kraju oraz kondycji własnej firmy. Zdecydowanie więcej badanych, niż zazwyczaj w analogicznym okresie, spodziewa się pogorszania stanu gospodarki kraju i jednocześnie znacznie mniej przedstawicieli sektora MSP informuje o poprawie w obszarze funkcjonowania własnego biznesu. Jedynie producenci i firmy eksportujące odróżniają się od wszystkich pozostałych grup badanych. Jako jedyni istotnie rzadziej wskazują na pogorszenie czy to w obszarze gospodarki kraju czy to w ocenie kondycji swojego biznesu.

INDEX ZAIR – minus 76,40 pkt.


Index ZAIR Instytutu Keralla Research obrazujący skalę zakupów prowadzonych przez firmy MŚP oparty jest na wskazaniach o wydatki na inwestycje i rezygnacji z planów zakupowych na dany kwartał w firmie. W tej edycji badania odczyt INDEXU ZAIR wyniósł 76,40 pkt. na minusie. Uzyskany wynik jest słabszy wobec ostatniego, październikowego badania o 13 pkt. i o 9,3 pkt. w relacji do analogicznego okresu w 2015 roku. Spośród wszystkich badanych obszarów zakupowych, spadek odnotowano w każdym z subindeksów. Największy regres jednak nastąpił w planowanych wydatkach na: szkolenia pracowników (z minus 61,3 pkt. w poprzednim kwartale do minus 86,2 pkt. w obecnym), inwestycje w nowe oprogramowanie (minus 96.6 pkt. wobec minus 75,3 pkt.) oraz wydatkach na marketing i reklamę (spadek z minus 51,2 pkt. do minus 77,4 pkt.).

Informacje o badaniu
Próba: uczestnicy badania to mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, losowane z bazy danych GUS oraz branżowych zestawień bazodanowych. Próba ogólnopolska, reprezentatywna, wynosi N = 600. Błąd pomiaru +-4 proc., poziom ufności 95 proc. Próba oddaje strukturę firm MŚP w Polsce. Badanie uwzględnia reprezentację firm mikro - zatrudniających do 9 osób.

W badaniu biorą udział wyłącznie firmy prywatne, prowadzące aktywną działalność zarobkową.

Respondent: osoba odpowiedzialna lub współodpowiedzialna za zarządzanie firmą. Najczęściej właściciel, współwłaściciel firmy, dyrektor zarządzający, wspólnik, prezes, wiceprezes, członek zarządu, dyrektor finansowy, główny księgowy, osoba na stanowisku dyrektora lub inne osoby wskazane, jako odpowiedzialne za rozwój, zakupy, inwestycje. Jeden respondent - reprezentował jedną firmę.

Technika: wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo (CATI). Realizacja: styczeń 2016.

Badanie prowadzone jest kwartalnie od 2009 roku.


poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: